W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Droga do Horyzontu Europa – planowanie strategiczne” - podsumowanie webinarium

08.04.2021

Komisja Europejska przyjęła pierwszy plan strategiczny dla programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2024 wyznaczając priorytety w zakresie badań naukowych i innowacji.

„Droga do Horyzontu Europa – planowanie strategiczne” - podsumowanie webinarium

8 kwietnia 2021 r. odbyło się webinarium „Droga do Horyzontu Europa – planowanie strategiczne” z udziałem Aleksandry Kordeckiej, Kierownik Działu Common Strategic Planning & Programming Service w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, Agaty Janaszczyk, radcy ds. badań naukowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE, oraz Ewy Kocińskiej-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli/BSP.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane główne założenia i najważniejsze cele strategiczne w ramach przyjętego przez Komisję Europejską „Planu strategicznego na lata 2021-2024 dla Horyzontu Europa”, przebieg działań w ramach programu „Horyzont Europa” po stronie Rady Unii Europejskiej i proces konsultacji dokumentów strategicznych z perspektywy państw członkowskich.

Plan strategiczny jest nowością w programie ramowym i ma zagwarantować, że działania Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji będą przyczyniać się do realizacji priorytetów UE, w tym stworzenia ekologicznej i cyfrowej Europy.

 - Plan strategiczny tworzy ramy dla badań naukowych i innowacji, które są oparte na doskonałości i będą realizowane za pośrednictwem programu prac programu „Horyzont Europa”. Dzięki temu strategicznemu ukierunkowaniu, inwestycje w badania naukowe i innowacje przyczynią się do procesu odbudowy oraz transformacji ekologicznej i cyfrowej, jak również odporności i autonomii strategicznej – komentuje Aleksandra Kordecka z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE.

Określono w nim cztery strategiczne kierunki inwestycji w badania naukowe i innowacje w ramach programu „Horyzont Europa” na lata 2021-2024:

1) promowanie otwartej strategicznej autonomii poprzez kierowanie rozwojem kluczowych cyfrowych, wspomagających i powstających technologii, sektorów i łańcuchów wartości;

2) odbudowa ekosystemów i różnorodności biologicznej w Europie oraz zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi;

3) uczynienie z Europy pierwszej cyfrowej gospodarki o obiegu zamkniętym, neutralnej dla klimatu i zrównoważonej;

4) tworzenie bardziej odpornego, integracyjnego i demokratycznego społeczeństwa europejskiego.

- W podstawie prawnej programu „Horyzont Europa” znajduje się również współpraca międzynarodowa, która stanowi podstawę wszystkich czterech kierunków działania wskazanych w planie strategicznym i ma istotne znaczenie dla sprostania wielu globalnym wyzwaniom. W planie strategicznym określono także europejskie partnerstwa współfinansowane i współprogramowane oraz misje UE, które mają być wspierane w ramach programu „Horyzont Europa” – mówi Agata Janaszczyk ze SP RP przy UE.

Dokument „Horyzont Europa. Plan strategiczny na lata 2021-2024” jest dostępny do pobrania w wersji anglojęzycznej na stronie Komisji Europejskiej.

Materiały

Działania w ramach Horyzontu Europa po stronie Rady Unii Europejskiej - prezentacja
Działania​_w​_ramach​_Horyzontu​_Europa​_po​_stronie​_Rady​_Unii​_Europejskiej​_-​_prezentacja.pdf 0.49MB
Planowanie strategiczne w Horyzoncie Europa – jak powstają programy pracy - prezentacja
Planowanie​_strategiczne​_w​_Horyzoncie​_Europa​_–​_jak​_powstają​_programy​_pracy​_-​_prezentacja.pdf 1.06MB
Proces konsultacji Horyzontu Europa z perspektywy państw członkowskich - prezentacja
Proces​_konsultacji​_Horyzontu​_Europa​_z​_perspektywy​_państw​_członkowskich​_-​_prezentacja.pdf 0.82MB
{"register":{"columns":[]}}