W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Transformacji Cyfrowej Przemysłu z udziałem NCBR

12.07.2021

Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), podczas Forum Transformacji Cyfrowej Przemysłu przedstawił przykładowe działania NCBR, wspierające cyfryzację przemysłu i nauki. Wydarzenie zorganizowane było przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii w dn. 12 lipca w Warszawie.

Dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki przemawia podczas sesji Forum Transformacji Cyfrowej Przemysłu – „Instrumenty wsparcia transformacji cyfrowej przemysłu”.

- Wspieramy budowanie relacji i współpracy między nauką, przemysłem i administracją. To podstawa dla tworzenia przełomowych innowacji, także w obszarze cyfryzacji – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, który wziął udział w sesji Forum – „Instrumenty wsparcia transformacji cyfrowej przemysłu”.

Dyrektor NCBR podkreślił, że transformacja cyfrowa jest obszarem obecnym niemal we wszystkich działaniach NCBR, kierowanych do nauki i przemysłu. Samo Centrum jest w procesie cyfrowej zmiany – wprowadziło i wprowadza szereg narządzi cyfrowych i automatyzację codziennych zadań (w 2020 roku 88% spotkań panelowych odbywało się online).

Wśród programów NCBR, które wspierają cyfrową transformację przemysłu, wymienić można: INFOSTRATEG, którego celem jest rozwój polskiego potencjału AI poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce; programy realizowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, które wykorzystują potencjału transformacji cyfrowej dla zastosowania proekologicznych innowacyjnych rozwiązań. NCBR realizuje obecnie 9 takich przedsięwzięć, m.in. konkursy: Magazynowanie ciepła i chłodu; Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym. Nowoczesne technologie, takie jak inteligentne sieci i technologie informacyjno-komunikacyjne oraz geoinformacyjne, automatyzacja i robotyka procesów technologicznych, inteligentne technologie kreacyjne, to z kolei obszary z międzynarodowej współpracy badawczo-rozwojowej, które m.in. wspiera ogłoszony na początku lipca program INNOGLOBO.

Odrębnym od programów instrumentem wsparcia transformacji cyfrowej przemysłu jest przedsięwzięcie IDEAS NCBR sp. z o.o. Spółka będzie bezpośrednio realizowała zadania B+R+I w jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów, jakim jest obecnie obszar sztucznej inteligencji (AI). Forma organizacyjna nowego przedsięwzięcia – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – zapewnia dużą swobodę w zakresie podejmowania różnego rodzaju inicjatyw w celu optymalnego wykorzystania kumulowanego potencjału naukowego, doświadczeń i kompetencji.

Forum Transformacji Cyfrowej Przemysłu skierowane było do środowiska naukowego i przemysłowego. Uczestniczyli w nim m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii; prof. Jerzy Buzek, europoseł, przewodniczący  Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii; Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Swoje nagranie do uczestników przesłał dyrektor w Dyrektoriacie Generalnym Badań i Innowacji Komisji Europejskiej Peter Droell.

Celem wydarzenia było szukanie odpowiedzi na pytania: jak efektywnie wykorzystać możliwości nowych technologii, jak przekształcać dzisiejsze systemy produkcji w systemy inteligentne, jakie wprowadzić instrumenty wsparcia transformacji cyfrowej, jak doskonalić i certyfikować jej kadry menedżerskie i specjalistyczne.

{"register":{"columns":[]}}