W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Głos NCBR na konferencji w Kielcach „Razem tworzyMY EkoŚwiętokrzyskie”

Głos NCBR na konferencji w Kielcach „Razem tworzyMY EkoŚwiętokrzyskie”
2022-02-24 10:00
 14:00

, 

Jakie wyzwania ekologiczne stoją przed samorządami i przedsiębiorcami? Jakie działania pozwolą na zminimalizowanie negatywnych zjawisk klimatycznych? W jaki sposób model gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoli zmniejszyć zużycie surowców oraz ilości wytwarzanych odpadów? – to tylko wybrane tematy, z którymi zmierzą się uczestnicy konferencji „Razem tworzyMY EkoŚwiętokrzyskie”. Wydarzenie odbędzie się 24 lutego br. w Kielcach.

ekotech

Zapraszamy do udziału w konferencji Razem tworzyMY EkoŚwiętokrzyskie, organizowanej przez Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a towarzyszącej 22. edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.

Szczególnie polecamy wystąpienie Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR, pt. „Paradygmat Green Deal w serii 9 przedsięwzięć NCBR: korzyści dla mieszkańców, środowiska i gospodarki” (24 lutego br., godz. 12.30).

Nasz przedstawiciel opowie o spodziewanych efektach 9 przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, które realizujemy ze wsparciem środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Są to:

  • Innowacyjna biogazownia
  • Oczyszczalnia przyszłości
  • Technologie domowej retencji
  • Wentylacja dla szkół i domów
  • Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo
  • Ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE
  • Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym
  • Magazynowanie energii elektrycznej
  • Magazynowanie ciepła i chłodu

Wybór wymienionych obszarów nie jest przypadkowy – nawiązują one bezpośrednio do działań priorytetowych Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak szeroko rozumiana ochrona środowiska, a więc zapewnienie dostępu do czystej energii, wody, powietrza, energooszczędne budownictwo, gospodarka o obiegu zamkniętym czy gospodarka odpadami. Jednocześnie tematyka przedsięwzięć stanowi również odpowiedź na zdefiniowane w NCBR potrzeby społeczno-gospodarcze Polski.

Każde z tych przedsięwzięć zakłada opracowanie co najmniej jednego demonstratora technologii, a dodatkowo dla większości przedsięwzięć przewidziano publikację rekomendacji – dobrych praktyk dla danego obszaru w celu edukacji rynku oraz umożliwienia bazowania na opracowanym rozwiązaniu. Zakończenie przedsięwzięć wraz z oddaniem demonstratorów technologii do użytku planowane jest na III-IV kwartał 2023 roku.

O proekologicznych działaniach samorządów i przedsiębiorców

Konferencja „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie” planowana jest na 24 lutego br. i towarzyszyć będzie jednemu z największych wydarzeń dedykowanym recyklingowi i segregowaniu odpadów. Oprócz przedstawicieli samorządów, wydarzenie gromadzi przedsiębiorców, branżowych specjalistów, zajmujących się gospodarką komunalną w gminach oraz specjalistów ochrony środowiska z różnych instytucji, a także wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z ochroną środowiska.

Program wydarzenia przewiduje wiele aktualnych tematów, wśród których na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia związane z wdrażaniem  obecnej unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu w celu dążenia do osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki. Zostaną również zaprezentowane dobre praktyki, pomysły i gotowe przykłady działań minimalizujących oddziaływanie negatywnych zmian klimatu, szczególnie w zakresie ochrony powietrza.

Dyskusje będą dotyczyć także innych ważnych kwestii, jak te te związane z gospodarką opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ze stosowaniem zielonych zamówień publicznych w kontekście GOZ oraz z  wydawaniem decyzji administracyjnych w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Jak wskazują organizatorzy, poruszone zostaną  m.in. zagadnienia związane z uznaniem przedmiotu lub substancji za produkt uboczny, utratą statusu odpadu, handlem uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, pozwoleń zintegrowanych. Dodatkowo w punkcie informacyjnym pracownicy Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach będą udzielali informacji zainteresowanym osobom.

Zachęcamy do rejestracji i udziału w konferencji.

 

Program konferencji i rejestracja

{"register":{"columns":[]}}