W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Kongres Energetyki Jądrowej – dwa dni dyskusji o wsparciu polskich firm w realizacji projektów energetyki jądrowej

14.09.2023

IMG_4740

Za nami dwa dni dyskusji w obszarze energetyki jądrowej podczas I Kongresu Energetyki Jądrowej zorganizowanego przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz współorganizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wydarzenie, które zgromadziło ekspertów o światowym doświadczeniu rozpoczął Dyrektor Generalny IGEOS - Bogdan Pilch, a także goście honorowi Minister Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz prof. nadzw. dr hab. Monika Motak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Najważniejszym przesłaniem Kongresu było omówienie głównych zagadnień dotyczących wszelkich aspektów wsparcia polskich firm w realizacji projektów energetyki jądrowej w Polsce oraz ukazanie w jaki sposób energia jądrowa oraz Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) mogą przyczynić się do realizacji celów PEP2040, w tym planowanej transformacji energetycznej w Polsce, jako skutecznej drogi do dekarbonizacji dostaw energii w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Pierwszy dzień wydarzenia, które odbyło się w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej obfitował w wiele ciekawych prelekcji i ekscytujących dyskusji oraz stanowił kompleksowy przekrój projektów dotyczących energetyki jądrowej w Polsce zarówno w zakresie budowy elektrowni o blokach wielkoskalowych jak i MMR/SMR. Tuż po Kongresie, na zakończenie dnia odbyły się warsztaty techniczne, które były wydarzeniem towarzyszącym, prezentujące zaawansowane technologie w sektorze jądrowym organizowane przez Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Drugi dzień Kongresu otworzył Andrzej Sidło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówiąc o wsparciu polskiego przemysłu w związku z rozwojem sektora energetyki jądrowej. Kolejno rozpoczął się panel dyskusyjny o finansowaniu i perspektywach biznesowych poprowadzony przez Jacka Nowickiego – Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a wśród zaproszonych gości obecny był Maciej Martyniuk Kierownik Sekcji Strategii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W bloku „Finansowanie i wsparcie przemysłu” eksperci poruszyli tematy związane z możliwościami finansowania polskich firm oraz udzielanego wsparcia finansowego na drodze dostosowania się do wymagań stawianych firmom w łańcuchu dostawców energetyki jądrowej.

- Zdajemy sobie sprawę, że jest spore grono firm, które są gotowe zaangażować się w proces budowania energetyki jądrowej w Polsce, ale tylko 20% z nich miało już taką możliwość. W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pracujemy nad nowym strategicznym programem badań naukowych i prac rozwojowych w sektorze energetyki jądrowej o roboczej nazwie Nukleostrateg. Ze względu na horyzont czasowy program będzie skupiał się na budowaniu kompetencji firm, które umożliwią zaangażowanie polskich firm w budowanie i rozwój energetyki jądrowej w kraju - mówił podczas swojego wystąpienia Maciej Martyniuk, Kierownik Sekcji Strategii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nie jest już dzisiaj tajemnicą, że w kontekście środowiskowym energetyka jądrowa to diametralne i bardzo korzystne obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz niskie środowiskowe koszty zewnętrzne. Można to z powodzeniem zaobserwować na przykładzie państw takich jak Szwecja czy Francja, których działania dowodzą, że energetyka jądrowa z powodzeniem przyczynia się do odważnej i efektywnej dekarbonizacji. Natomiast w kontekście gospodarczym należy spodziewać się naturalnego zahamowania wzrostu kosztów energii dla odbiorców, a nawet je obniżyć. Taka prognoza dotyczy zarówno odbiorców indywidualnych jak i odbiorców biznesowych.

Bez wątpienia rozwój energetyki jądrowej to także postęp naukowy, techniczny oraz cywilizacyjny kraju. Faktem jest, że Polski przemysł powinien postrzegać energetykę jądrową, jako możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie innowacyjnych projektów, które napędzają polską gospodarkę. Z tej perspektywy wydarzenie było doskonała inicjatywą i okazją do konsultacji kluczowego tematu dla Polski, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, w gronie znakomitych ekspertów, przedstawicieli władz instytucji publicznych oraz inwestorów.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było Partnerem Kongresu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}