W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Kongres Radom Przyszłości z udziałem NCBR

03.10.2022

W Radomiu, na terenie nowopowstałego Lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku, w dniach 1-2 października miała miejsce pierwsza edycja Kongresu Radom Przyszłości. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentował dr Paweł Kuch pełniący obowiązki dyrektor Centrum.

dr Paweł Kuch pełniący obowiązki dyrektor NCBR udziela wywiadu w kongresowym studio

W panelu otwarcia pt. „Nowa perspektywa finansowa dla Radomia i Regionu” dr Paweł Kuch zauważył, że dotychczas z NCBR do Radomia na innowacyjne projekty skierowano ok. 270 mln złotych - Radomskie środowisko naukowe może bardziej zaktywizować się w aplikowaniu o środki z NCBR. Obok wielu uczelni wyższych jest tu obecny Instytut Technologii Eksploatacji. Infrastrukturalnie Radom jest dziś już w bardzo dobrej sytuacji, a po otwarciu lotniska będzie jeszcze lepiej. Teraz czas na większą aktywność w realizacji projektów badawczo-rozwojowych, bo to najlepsza droga do rozwoju gospodarczego regionu – zauważył dr Paweł Kuch p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wydarzenie było okazją do przybliżenia aktualnej oferty wsparcia NCBR dla sektora b+r i związanych z tym szans dla różnych ośrodków w kraju, w tym Radomia. Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską programu FENG z początkiem przyszłego roku spodziewamy się otwarcia pierwszych konkursów. Obecnie w NCBR otwarte są nabory w ramach IX edycji konkursu GOSPOSTRATEG. Cały czas nowych okazji inwestycyjnych poszukują fundusze funkcjonujące w ramach programu BRIdge Alfa. O tym, a także o planach przeniesienia do Radomia spółki Akces wchodzącej w skład Grupy NCBR mówił w trakcie wywiadu dla Fundacji Platforma Przyszłości kierujący NCBR dr Paweł Kuch:

- Akces NCBR będzie realizował swoje działania właśnie z Radomia. To akcelerator, który ma za zadanie przyspieszyć rozwój startupów poprzez mentoring, granty i inwestycje. Do 2030 r. Akces ma przeznaczyć na te cele ćwierć miliarda złotych i zatrudnić na stałe 20 osób. Tak jak obecna w Radomiu Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości otwiera dojrzałe już podmioty na współpracę ze startupami, tak Akces będzie ułatwiał młodym spółkom współpracę z dużym biznesem – podkreślił dr Paweł Kuch.

Więcej o I Kongresie Radom Przyszłości można znaleźć na stronie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}