W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT o zakończeniu Etapu I przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” i selekcji wykonawcy, który wybuduje Demonstrator Technologii

20.12.2022

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje, że w dniu 20 grudnia 2022 roku została opublikowana lista rankingowa po Etapie I przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia”.

Innowacyjna biogazownia

W efekcie oceny wyników prac B+R realizowanych równolegle przez trzy konsorcja oraz na podstawie oceny przebiegu kilkumiesięcznych testów technologii przeprowadzonych na wybudowanych w ramach przedsięwzięcia mikroinstalacjach biogazowni rolniczych, wyłoniony został wykonawca, który został dopuszczony do realizacji Etapu II, czyli realizacji instalacji biometanowej w pełnej skali – tzw. Demonstratora Technologii. Miejscem realizacji instalacji jest Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne w Brodach należące do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wszystkie konsorcja biorące udział w przedsięwzięciu opracowały i zademonstrowały innowacyjne technologie, które bardzo mocno wyróżniają się na krajowym rynku. Każda z nich wnosi do praktyki rynkowej nowe – przełomowe cechy, dzięki którym będzie mogła uzyskać przewagę względem obecnie dostępnych rozwiązań. Wszystkie opracowane technologie w ramach Etapu I przedsięwzięcia gwarantują bezodorowość, są w pełni skalowalne oraz gotowe do komercjalizacji.

Dwie spośród opracowanych technologii, które w ramach listy rankingowej uzyskały dwie pierwsze pozycje, potwierdziły w praktyce w trakcie testów bardzo dobre parametry pracy wyrażone jako wydajność wytwarzania metanu z tony suchej masy organicznej substratu oraz stabilność pracy w odniesieniu do szerokiego i zmieniającego się wachlarza substratów o charakterze odpadowym. Trzecia technologia - w największym stopniu wysycona innowacyjnymi rozwiązaniami wymaga dalszych prac optymalizacyjnych.

Technologia opracowana przez konsorcjum Instytut Energii Barczewo Sp. z o. o. oraz Warmiński Instytut Automatyki Przemysłowej Dariusz Robert Wiśniewski uzyskała pozycję zwycięscy, dzięki wyjątkowej niezawodności pracy potwierdzonej w trakcie testów technologii, a także możliwości wytwarzania obok biometanu także strumienia bioCO2. Ponadto Wykonawca zadeklarował stworzenie systemu autonomicznego sterowania instalacją. Funkcjonalności te zostaną zademonstrowane w ramach Etapu II przedsięwzięcia. Zwycięskie konsorcjum przeprowadzi dalsze prace B+R oraz wybuduje w Brodach pełnoskalową, bezodorową instalację o wydajności produkcji około 1 miliona m3 biometanu rocznie oraz produkcji innowacyjnych nawozów.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju gratuluje wszystkim Wykonawcom biorącym udział w przedsięwzięciu „Innowacyjna biogazownia” i zaprasza do obserwacji kanałów NCBR w mediach społecznościowych, gdzie przedstawiane są najnowsze informacje i aktualności z przedsięwzięć realizowanych z udziałem Centrum.

 

Dodatkowo polecamy uwadze filmy związane z przedsięwzięciem  „Innowacyjna Biogazownia”:

Wideo

{"register":{"columns":[]}}