W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lider XV

Status Status: Trwa nabór wniosków

LIDER jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln PLN. Kwota alokacji w konkursie to 80 mln PLN, z czego 10% stanowi rezerwa na odwołania.

  • Program adresowany jest do osób, które:

    1. są doktorantami lub nauczycielami akademickimi albo przygotowują rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat (do okresu tego nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, oraz w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych) i są zatrudnione w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
    2. są autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadają patenty lub wdrożenia,
    3. dotychczas nie uczestniczyły w roli kierownika projektu w programie LIDER,
    4. pozyskają do współpracy Jednostkę naukową, która posiada siedzibę w Polsce i która zatrudni kierownika projektu oraz członków utworzonego przez niego zespołu badawczego,
    5. posiadają obywatelstwo polskie lub kartę pobytu w Polsce albo są obywatelami Unii Europejskiej, którzy przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące, a ich pobyt jest zarejestrowany.

    Wnioskodawca aplikuje do programu wraz z Jednostką, którą może być organizacja badawcza (publiczna lub prywatna) prowadząca badania naukowe lub BADANIA rozwojowe.

  • Celem Programu LIDER jest wsparcie rozwoju kadry naukowej w szczególności przez finansowanie programów adresowanych do młodych naukowców w rozumieniu art. 360 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zmierzających do podnoszenia kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych (o charakterze badań aplikacyjnych i rozwojowych), których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Projekty powinny obejmować badania aplikacyjne i prace rozwojowe.

  • Bez ograniczeń tematycznych.

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • Budżet konkursu wynosi 80  mln zł., z czego 10% stanowi rezerwa na odwołania.

  • Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln PLN.

    • Data ogłoszenia konkursu: 29.12.2023 r.
    • Rozpoczęcie naboru wniosków: 18.03.2024 r.
    • Zakończenie naboru wniosków: 28.06.2024 r., do godz. 16:00
  • Wnioskodawcy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego LSI. Link do systemu będzie aktywny od 18 marca 2024 r.

  • Wnioski złożone w konkursie będą podlegały ocenie wstępnej, a następnie (po spełnieniu kryteriów określonych w pkt 1-10 „Kryteria oceny wstępnej”), zostaną ocenione zgodnie z kryteriami oceny merytorycznej. Wniosek niespełniający kryteriów określonych w pkt 1-10 „Kryteria oceny wstępnej” jest pozostawiany bez rozpoznania.

    Oceny merytorycznej Projektu dokonuje Panel Ekspertów na podstawie informacji zawartych we Wniosku. Panel Ekspertów tworzą co najmniej trzej członkowie, w tym przewodniczący. Elementem oceny jest spotkanie Panelu z Wnioskodawcą, podczas którego Wnioskodawca może odnieść się do pytań i ewentualnych wątpliwości członków panelu dotyczących projektu.

  •  

    1. Czy określenie wyników projektu "posiadają potencjał wdrożeniowy" implikuje określony poziom TRL po zakończeniu projektu?

     

    We wniosku o dofinansowanie należy wskazać poziom gotowości, na którym znajduje się technologia będąca przedmiotem projektu (przed jego rozpoczęciem oraz po jego zakończeniu). Koszty badań dotyczące poziomu I nie są kwalifikowalne w ramach Programu LIDER.
    Jeśli chodzi o końcowy TRL nie ma narzuconego poziomu gotowości, jednak ocenie merytorycznej podlega zastosowanie wyników projektu/potencjał wdrożeniowy wyników realizacji projektu.

     

    1. Czy będąc zatrudnionym jako adiunkt w jednostce PAN mogę realizować projekt jako kierownik w jednostce macierzystej, czy muszę "pozyskać" inną?

     

    Wnioskodawcą w XV konkursie LIDER, może być młody naukowiec określony w art 360 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, spełniający również pozostałe kryteria wymienione w regulaminie (rozdz. II pkt 9).
    Kierownik projektu może realizować projekt w jednostce macierzystej albo może pozyskać inną jednostkę.

    1. Czy kierownik projektu może być wcześniej zatrudniony w podmiocie, w którym chce realizować projekt? Czy zaangażowanie kierownika w danym projekcie może wynosić mniej niż pełen etat?

     

    Tak, Kierownik Projektu może realizować projekt w jednostce, w której jest zatrudniony.
    Jeśli chodzi o wymiar zatrudnienia Kierownika Projektu, to decyduje o tym Kierownik Projektu w porozumieniu z Jednostką.

     

    1. Czy część członków zespołu B+R może być zatrudniona przez jednostkę na umowę zlecenie na wybrany czas trwania projektu? Pytanie w odniesieniu do "jednostka zatrudni kierownika i zespół na cały czas trwania projektu".

     

    Członkowie zespołu B+R mogą być zatrudnieni przez Jednostkę zarówno na podstawie umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów. Członkowie zespołu badawczego, oprócz kierownika, mogą zostać zatrudnione na okres pracy przy projekcie.

     

    1. Czy osoba, której 7 lat od uzyskania stopnia doktora upływa 15.06.2024 r., może być kierownikiem projektu, biorąc pod uwagę, że termin składania wniosków upływa 28 czerwca 2024 r.?

     

    Status Wnioskodawcy, ocenia się na dzień złożenia aplikacji. W takim przypadku jeśli wniosek zostanie złożony po 15.06.2024 r. Wnioskodawca nie będzie spełniał wymogu zawartego w Regulaminie Konkursu (rodz. II pkt 9 lit. c).

     

     

    1. Czy bezrobotny dr inż. może brać udział w projekcie jak pozyska jednostkę?

     

    Nie, Wnioskodawca posiadający status doktora w dniu składania wniosku musi być zatrudniony w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

     

    1. Czy hipotetycznie, będąc zatrudnionym na pełen etat jako kierownik innego projektu można zostać kierownikiem również projektu LIDER czy to się wyklucza?

     

    Regulamin XV konkursu LIDER nie zawiera przepisów uniemożliwiającym wnioskowania o dofinansowanie kierownikom projektów w innych programach, oprócz kierowników projektów w poprzednich edycjach Programu.

     

    1. Czy jeżeli jestem pracownikiem Sieci Badawczej zatrudnionym na cały etat i realizuję doktorat w trybie eksternistycznym to w takiej sytuacji warunek zatrudnienia można uznać za spełniony?

     

    Tak, pod warunkiem, że do wniosku zostanie dołączony dokument potwierdzający posiadanie statusu osoby przygotowującej rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym nieposiadającej stopnia doktora (dokument potwierdzający wyznaczenie promotora lub promotora pomocniczego albo promotorów lub promotorów pomocniczych zgodnie z art. 217 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z którego wynika, że od wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego do dnia złożenia Wniosku, nie upłynęło więcej niż 4 lata; data wystawienia dokumentu – maksymalnie do 3 miesięcy przed datą złożenia Wniosku, dokument powinien zostać wystawiony przez osobę upoważnioną w podmiocie, w którym wszczęte zostało postępowanie o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym).

     

    1. Czy członkowie zespołu mogą być zatrudnieni w projekcie tylko na część etatu?

     

    Członkowie zespołu B+R mogą być zatrudnieni przez Jednostkę zarówno na podstawie umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów i wymiar czasu pracy. Członkowie zespołu badawczego, oprócz kierownika, mogą zostać zatrudnieni na okres pracy przy projekcie.

     

    1. Czy skład zespołu może „zmieniać się" w czasie trwania projektu?

     

    Tak, skład zespołu może się zmieniać w trakcie trwania projektu.

     

    1. Czy istnieje górny limit wieku dla kierownika/realizatorów projektu?

     

    Regulamin XV konkursu LIDER nie zawiera przepisów dot. limitu wiekowego członków zespołu badawczego, w tym Kierownika Projektu.

     

    1. Czy warunkiem rozliczenia wniosku jest potwierdzona sprzedaż, a jeżeli tak to jaka wartość sprzedaży w jakim okresie powinna zostać ujęta?

     

    Wnioski złożone w konkursie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W przypadku nie zaznaczenia żadnej opcji w punkcie „Sposób zastosowania wyników projektu w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” należy opisać inną planowaną formę zastosowania albo wdrożenia wyników projektu. Należy opisać planowane działania niezbędne do zastosowanie wyników projektu w praktyce/ potencjalnego wdrożenia oraz zasoby niezbędne do przeprowadzenia zakładanego wdrożenia (zasoby techniczne jak i ludzkie, zarówno te, którymi dysponuje Jednostka w której projekt będzie realizowany lub które należy pozyskać).
    Wdrożenie nie musi przynosić przychodów i można je dokonać np. w NGO.
    Ponadto w dokumentacji konkursowej nie ma jednak przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia.

     

    1. Czy definicja doktoranta dotyczy także tzw. doktoratów wdrożeniowych? Czy taki doktorant jest uprawniony? Przypomnę tylko, że doktoranci wdrożeniowi pracują w biznesie i zwykle nie są zatrudnieni na uczelni. Pytanie czy powinni być zatrudnieni na uczelni, aby wziąć udział w programie Lider (i wówczas czy mogą być zatrudnieni jednocześnie w firmie oraz na uczelni)?

     

    Doktoranci uczestniczący w programie ,,Doktorat wdrożeniowy” mogą wziąć udział w programie LIDER, o ile wpisują się w definicję Wnioskodawcy określoną w pkt II.9 Regulaminu Konkursu LIDER.
    Należy mieć jednak na uwadze, że jednym z warunków uzyskania wsparcia jest pozyskanie przez Kierownika projektu (Lidera) do współpracy podmiotu, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy o NCBR, spełniającego kryteria organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę określone w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., który zatrudni Kierownika Projektu przez cały okres realizacji projektu oraz pozostałych członków Zespołu badawczego na okres pracy przy realizacji projektu. Istotne jest również, że w sytuacji uzyskania wsparcia w obu instrumentach nie może zaistnieć sytuacja podwójnego finansowania tych samych kosztów.

     

    1. Co powinno się znaleźć w liście intencyjnym? Czy jest dostępny schemat oceniania listu intencyjnego?

     

    Regulamin nie zawiera przepisów określających zawartość listu intencyjnego.
    List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest, aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie.
    Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W tym przypadku powstaje pytanie czy jednostka naukowa może być zainteresowana komercjalizacją lub zastosowaniem wyników projektu w swojej działalności. W liście muszą być zawarte przekonujące argumenty.

     

    1. Czy możliwe jest zlecanie części zadań podwykonawcom, którzy nie są członkami zespołu?

     

    Tak, jest taka możliwość zgodnie z zapisami przewodnika kwalifikowalności.

     

    1. Czy 7 lat liczone jest do momentu składania wniosku czy do daty zakończenia naboru czy może rozpoczęcia projektu ?

     

    Status Wnioskodawcy ocenia się na dzień złożenia aplikacji.

     

    1. Czy pomimo tego, że autorzy wniosku o przyznanie środków finansowych na ulepszenie technologii sami nie przeprowadzili badań, ale wszystkie niezbędne wyniki są obszernie opisane w literaturze, można powiedzieć, że poziomem gotowości wynosi III?

     

    To Wnioskodawca powinien wskazać poziom gotowości, na którym znajduje się technologia będąca przedmiotem projektu (przed jego rozpoczęciem oraz po jego zakończeniu). W Instrukcji wypełniania wniosku  znajduje się lista poziomów gotowości technologicznej. Lista pozwala na określenie, na którym poziomie znajduje się technologia będąca przedmiotem projektu przed jego rozpoczęciem oraz na jakim poziomie znajdzie się ta technologia po zakończeniu realizacji prac B+R. Określenie początkowego TRL pozwala m.in. na wyeliminowanie z projektu badań podstawowych (które nie mogą być dofinansowane w ramach konkursu).

    Poziom III — potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie krytyczne funkcje lub koncepcje technologii. Oznacza to przeprowadzenie badań analitycznych i laboratoryjnych, mających na celu potwierdzenie przewidywań badań naukowych wybranych elementów technologii. Zalicza się do ich komponenty, które nie są jeszcze zintegrowane w całość lub też nie są reprezentatywne dla całej technologii.

     

    1. We wniosku ocenie podlega międzyinstytucjonalność Zespołu. Jak intepretowana jest "instytucja" w ocenie? Czy musi to być jednostka badawcza/naukowa czy może być tym dane przedsiębiorstwo?

     

    W ramach oceny merytorycznej w kategorii PROJEKT ocenie podlega m.in. międzyinstytucjonalność składu zespołu badawczego. W związku z tym, fakt zaangażowania do zespołu badawczego osób z różnych instytucji będzie skutkowało przyznaniem dodatkowych punktów. Należy jednak mieć na uwadze, że w momencie wykonywania przez te osoby czynności w ramach projektu, muszą być one zatrudnione w Jednostce tj. miejscu realizacji projektu. Poprzez instytucję rozumiana jest jednostka badawcza/naukowa.

     

    1. Czy dobrze rozumiem, że "wykonawca projektu" to osoba, która brała udział w projekcie, ale nie była jego kierownikiem? (Rozdział: Kryteria Punktowane) 2. Czy studia zagraniczne w trybie wymiany ERASMUS oraz praktyka wykonana dzięki programowi ERASMUS odbyta podczas studiów może być brana pod uwagę w ocenie mobilności? (Rozdział: Kryteria Punktowane)

     

    1. Tak, weryfikowane w ramach Kryterium punktowanego 2. DOŚWIADCZENIE W REALIZACJI PROJEKTÓW ocenie podlega uczestnictwo w projektach zarówno w roli kierownika projektu jak i wykonawcy, np. w zespole B+R.

    2. W ramach kryterium punktowanego 5. Mobilność Eksperci ocenią, czy wymiana ERASMUS wpisuje się w zakres współpracy naukowej zagranicznej. Zależy to od wielu aspektów projektu oraz czy Wnioskodawca w ramach mobilności wykaże staże krajowe, zagraniczne, współpracę naukowa krajowa/zagraniczna, współpracę z podmiotami w kraju/zagranicą przy realizacji projektów, które podlegają ocenie.

     

    1. Czy późniejsze wdrożenie wyników projektu może mieć miejsce w tej samej jednostce, w której realizowany jest projekt Lider?

     

    Regulamin konkursu nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, w których może nastąpić wdrożenie.

    Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej lub wdrożyć w inny sposób.

     

    1. Czy personelem B+R może być osoba bez tytułu doktora, jedynie z tytułem magistra, która nie rozpoczęła przewodu doktorskiego?

     

    Tak, w zespole badawczym mogą znaleźć się także osoby bez stopnia naukowego doktora tj. magistrzy lub studenci. O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu.

    Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany – adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. Proszę o odpowiedź, w jakiej formule będzie wyglądała rozmowa z Liderem (czas, ile osobowa komisja)?

     

    Spotkanie Panelu Ekspertów z Wnioskodawcą odbywa się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Zespół składa się z przynajmniej trzech Ekspertów zewnętrznych oceniających wniosek. Rozmowa panelowa przeprowadzana jest w języku polskim i trwa 60 minut.

     

    1. Czy w personelu B+R mogą być zatrudnieni doktoranci?

     

    Tak, mogą zostać zatrudnieni doktoranci. Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. Czy w skład zespołu B+R mogą wchodzić studenci i osoby, które jeszcze formalnie nie realizują prac doktorskich?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 21.

     

    1. Czy skład osobowy zespołu podany we wniosku jest wiążący? Tzn. czy można później - jeśli projekt zostanie przyjęty - zaangażować inne osoby (a jedynie muszą się zgadzać (1) stanowiska i (2) warunki uczestnictwa w projekcie)?

     

    Tak, istnieje możliwość zmian w zespole badawczym w trakcie realizacji projektu.

     

    1. Czy dobrze zrozumiałam, że personelem B i R mogą być tylko osoby posiadające stopień doktora lub wyżej?

     

    Nie. W zespole badawczym mogą się znaleźć także osoby bez stopnia naukowego doktora tj. magistrzy lub studenci. Jak również członkiem zespołu może zostać doktorant, doktor. W przypadku doktorów - członków personelu B+R musi być spełniony warunek max. 7 lat od uzyskania stopnia doktora (Regulamin Konkursu rozdz. II pkt 11). O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu.
    Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. Czy kierownik projektu, zatrudniony w jednostce naukowej na pełen etat, może być zatrudniony w projekcie również na pełen etat czy musi to być mniejszy wymiar etatu?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 3.

     

    1. Jak jest liczona przerwa związana z urlopem macierzyńskim, jeśli tytuł doktora uzyskany został w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim?

     

    Odpowiedź na pytanie jest w konsultacji.

     

    1. Czy projekt musi składać się z obu rodzajów badań (aplikacyjnych i rozwojowych), czy można skupić się na jednym typie?

     

    Decyzja należy do Kierownika Projektu. Projekt może obejmować badania aplikacyjne i prace rozwojowe albo tylko badania aplikacyjne albo tylko prace rozwojowe.

     

    1. Czy osoba składająca wniosek jako kierownik w jednym wniosku może być wymieniona jako członek zespołu w innym wniosku?

     

    W Programie LIDER XV nie ma określonych ograniczeń co do zaangażowania Kierownika Projektu w inne projekty/przedsięwzięcia naukowe. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że na etapie oceny merytorycznej złożonego wniosku, eksperci oceniają m.in. potencjalnego Lidera weryfikując jego zaangażowanie w projekcie oraz jego inne aktywności naukowe, co ma przełożyć się na osiągnięcie celu projektu.

     

    1. Czy personel techniczny może wykonywać jedną z głównych części badań, np. warsztaty dla rodziców?

     

    Zgodnie z regulaminem konkursu personel techniczny/pomocniczy to osoby zatrudnione w Jednostce na okres pracy przy realizacji Projektu wspierające Kierownika Projektu oraz personel B+R, wykonują wyłącznie zadania techniczne i pomocnicze bezpośrednio związane z realizacją Projektu.

     

    1. Czy jeśli badania są interdyscyplinarne, to czy w ramach badania i wdrożenia można wskazać kilka dyscyplin/obszarów (np. żywienie człowieka, ogrodnictwo i weterynaria), mając dla każdego oddzielny list intencyjny od przedsiębiorców, zainteresowanych wdrożeniem?

     

    W wniosku o dofinansowanie z dostępnej listy, zawierającej wykaz dziedzin nauki i techniki wg klasyfikacji OECD - należy wybrać dziedzinę, której dotyczy projekt z dokładnością do 3 poziomu. Jeśli istnieje taka potrzeba, Wnioskodawca ma możliwość wybrania dodatkowej dziedziny OECD (jest to nieobowiązkowe). W takim przypadku, należy zaznaczyć pole wyboru oraz dokonać wyboru dziedziny.

    Jest możliwość dołączenia więcej niż jednego listu intencyjnego, ale załączyć jako jeden zbiorczy plik pdf.

     

    1. Czy osoba będąca członkiem zespołu (nie kierownikiem) w biegnącym projekcie Lider może składać wniosek jako kierownik?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 30.

     

    1. Czy w przypadku, gdy tytuł doktora uzyskałam w dniu 17 maja 2016 roku, a po tym czasie przebywałam przez 2,5 m-ca na zwolnieniu, a następnie przez rok na urlopie macierzyński, to czy mogę być kierownikiem projektu?

     

    Zgodnie z regulaminem do okresu 7 lat od uzyskania tytułu doktora nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

     

    1. Czy jeżeli personel pomocniczy to dwie osoby, które uczestniczą w tych samych zadaniach, to czy w kosztorysie należy przedstawić wynagrodzenia osobno dla obu osób czy można ująć to w jednej pozycji tj. "personel pomocniczy" i podać sumaryczną kwotę?

     

    W kosztorysie wskazana jest ogólna kwota wynagrodzenia na zadaniach, nie ma rozbicia na poszczególne stanowiska. Szczegółowy wykaz osób zaangażowanych w projekt znajdować się będzie w cz. VI Wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Czy personel B+R oraz personel techniczny może być personelem uczelnianym i czy musi ten personel być zatrudniony w jednostce naukowej w której będzie zatrudniony doktorant?

     

    Personel B+R musi być zatrudniony przez Jednostkę, z którą będzie prowadzony projekt, zostanie podpisana umowa o wykonanie i finansowanie projektu. Członkowie zespołu mogą pochodzić z innych jednostek naukowych.

     

    1. Czy wnioski i raport końcowy można traktować jako osobne zadanie w projekcie?

     

    Nie.

     

    1. Czy w stosunku do kierownika projektu jest jakieś kryterium wiekowe? Czy tylko kryteria dotyczące stopni naukowych?

     

    Regulamin XV konkursu LIDER nie zawiera przepisów dot. limitu wiekowego członków zespołu badawczego, w tym Kierownika Projektu. Kryteria dot. statusu Wnioskodawcy zostały ujęte w regulaminie konkursu rozdz. II pkt 9.

     

    1. Z jednej strony wartość aparatury nie może przekraczać 500 tys. zł, gdzie maksymalny budżet wynosi 1 mln 800 tys. Z drugiej strony koszty aparatury i WNiP mogą stanowić do 15 % kosztów kwalifikowalnych projektu. Proszę o wyjaśnienie maksymalnej kwoty przeznaczonej na aparaturę naukowo-badawczą. (Rozdział: Op - Pozostałe koszty bezpośrednie)

     

    Obie wartości są poprawne. Do projektu Jednostka może zakupić aparaturę o dowolnej wartości, Centrum zaś może dofinansować koszt takiej aparatury do wysokości 15% kosztów kwalifikowanych.

     

    1. Czy list intencyjny może być sporządzony przez Gospodarstwo rolne zainteresowane wynikami projektu ? Jeśli tak, to jakie formalne warunki musi to gospodarstwo spełnić?

     

    Wnioski złożone w Programie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W dokumentacji konkursowej nie ma jednak przepisu, który stanowi jakie to muszą być podmioty. To od Wnioskodawcy zależy kto będzie podmiotem wdrażającym rezultat projektu. Wdrożenie nie musi przynosić przychodów i można je dokonać np. w NGO. Może to być również gospodarstwo rolne.

     

    1. Czy kierownik projektu będąc zatrudniony w jednostce naukowej w której realizuje projekt może pobierać wynagrodzenie z innego tytułu niż umowa o pracę, np. premii lub inne, jakie? Pytanie wynika z sytuacji gdy kierownik projektu jest oddelegowany do wykonywania innego projektu w pełnym wymiarze czasu pracy, jak formalnie można zapisać formę wynagradzania kierownika w programie LIDER w takim przypadku?

     

    Istnieje dowolność w tym zakresie. Forma zatrudnienia kierownika projektu i sposób rozliczania wynagrodzenia powinien być zgody z przyjętymi zasadami  jednostce, w oparciu o wskazówki wskazane w Przewodniku kwalifikowalności kosztów.

     

    1. Czy można zrobić przerwę w realizacji Projektu (zawiesić realizację) głównie chodzi o urlop macierzyński?

     

    Nie ma możliwości zawieszenia projektu. W przypadku urlopu macierzyńskiego  istnieje możliwość oddelegowania obowiązków Kierownika projektu innej osobie. Kierownik projektu pozostaje na ten okres w zawieszeniu, ale nadal nadzoruje prace realizowane w ramach projektu.

     

    1. Czy, aby zakupić aparaturę ze środków finansowych projektu trzeba otwierać konkurs i wybierać jedną z trzech ofert? (Rozdział: Koszty kwalifikowalne)

     

    Zakup powinien być dokonany zgodnie z ustawą Pzp lub zasadami konkurencyjności.

     

    1. Czy członkiem zespołu B+R może być osoba, która nie jest zatrudniona w placówce naukowej/uczelni?

     

    Warunek dotyczący zatrudnienia w momencie złożenia aplikacji, dotyczy jedynie Wnioskodawców-Kierowników Projektu, którzy posiadają stopień doktora.

     

    1. 1. Co się stanie jeśli w wyniku inflacji koszty aparatury, mediów, wykonania itp. wzrosną i przekroczą planowane wydatki? 2. Czy gdy w związku z inflacją nastąpi podwyżka płac, kwota przeznaczona na pensję kierownika projektu może ulec zmianie? (Kategoria: Wynagrodzenie kierownika projektu) 3. Czy kwota podana jako wynagrodzenie kierownika powinna być podana wraz z dodatkiem za wysługę lat? (Kategoria: Wynagrodzenie kierownika projektu)

     

    1.Dofinansowanie projektu nie może ulec zmianie. Istnieje możliwość przesunięć finansowych pomiędzy kategoriami i zadaniami zgodnie z zapisami Umowy. 2. Przez cały okres realizacji projektu obowiązuje regulamin wynagrodzeń Jednostki na dzień złożenia Wniosku o dofinansowanie. Maksymalne wynagrodzenie Kierownika projektu zgodnie z Regulaminem konkursu wynosi 10 000 zł. 3. Sposób wyliczenia wynagrodzeń powinien być zgodny z regulaminem wynagrodzeń Jednostki oraz z zapisami prawa powszechnego.

     

    1. Czy członkiem personelu pomocniczego może być osoba, która nie jest zatrudniona w placówce naukowej/uczelni?

     

    Tak. Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 36.

     

    1. Czy przy realizacji projektu przez 36 miesięcy można go wydłużyć o 12 miesięcy (w uzasadnionych przypadkach) -> razem 48?

     

    Tak, w uzasadnionych przypadkach realizacja projektu może zostać wydłużona o 12 miesięcy.

     

    1. Czy będąc zatrudnionym na pełen etat w Jednostce naukowej muszę przejść na pełen etat w projekcie, czy mogę finansować swoje wynagrodzenie umowami cywilnoprawnymi?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 3 i 4.

     

    1. Czyli w uzasadnionych przypadkach projekt Lider może trwać nawet 48 miesięcy?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 47.

     

    1. Czy wynagrodzenie podwykonawcy musi stanowić jakiś określony procent całej kwoty kosztów kwalifikowanych? Czy ustalono jak dużą część prac w projekcie może wykonać podwykonawca?

     

    Tak, podwykonawstwo może stanowić 70% kosztów kwalifikowanych.

     

    1. Czy Kierownik projektu może dostawać 10 tyś brutto brutto za część etatu (w trakcie trwania projektu)?

     

    Maksymalne wynagrodzenie Kierownika projektu to 10 000 złotych brutto średniomiesięcznie (wliczając w to koszty pracodawcy). Nie ma w dokumentacji konkursowej zapisu, który uniemożliwia wypłaty maksymalnego wynagrodzenia za niepełny etat. Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia będzie oceniana przez ekspertów i musi być adekwatna do zaangażowania w projekcie oraz zgodne ze stawkami przyjętymi w jednostce.

     

    1. Czy wyniki badań otrzymanych w ramach projektu muszą zostać opublikowane w czasopiśmie lub muszą być przedstawione na konferencjach naukowych?

     

    Kierownik Projektu może ustanowić wskaźniki produktu dot. publikacji. Liczba artykułów i innych publikacji naukowych w czasopismach anglojęzycznych o zasięgu międzynarodowym i wysokiej cytowalności (opublikowanych lub złożonych do druku), stanowi programowy wskaźnik produktu. Liczba artykułów i innych publikacji naukowych (liczona po 3 latach), stanowi programowy wskaźnik rezultatu. Prosimy o ustalenie we wskaźnikach projektu przynajmniej jednego wskaźnika produktu i jednego wskaźnika rezultatu z katalogu wskaźników programowych wymienionych w Instrukcji wypełniania wniosku. To Wnioskodawca decyduje czy właśnie te wymienione w pytaniu wskaźniki, oprócz specyficznych dla jego projektu, zostaną ujęte we wniosku o dofinansowanie, a następnie pozwolą zmierzyć realizację celów projektu.

     

    1. Czy wynagrodzenie Kierownika Projektu może być wypłacane jako dodatek projektowy do etatu ewidencjonowany kartą czasu pracy?

     

    Tak, istnieje możliwość ewidencjonowania czasu pracy kartą czasu pracy zgodnie z Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów.

     

    1. Czy z projektu można sfinansować konsultacje ekspertów ? Ilu ekspertów można zatrudnić? Na podstawie jakiej bazy/strony internetowej/źródła najlepiej wycenić wysokość wynagrodzenia dla ekspertów?

     

    Tak, istnieje możliwość sfinansowania konsultacji eksperta w ramach dofinansowania. Jeżeli jest to usługa polegająca na zleceniu prac merytorycznych to kategoria E jeżeli usługi pomocnicze to Op.

     

    1. Czy można opóźnić rozpoczęcie projektu o kilka miesięcy po uzyskaniu finansowania?

     

    Zgodnie z umową o wykonanie i finansowanie projektu Kierownik Projektu i Jednostka zobowiązują się do rozpoczęcia realizacji Projektu nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, ale nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty doręczenia Kierownikowi Projektu decyzji w sprawie przyznania środków finansowych. Przy czym koszty ponoszone w związku z realizacją Projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne jedynie w okresie realizacji Projektu. W uzasadnionych sytuacjach Dyrektor Centrum może wyrazić zgodę na rozpoczęcie realizacji Projektu w terminie późniejszym niż termin.

     

    1. Czy projekt może zostać złożony przez konsorcjum dwóch jednostek naukowych, przy czym wniosek jest składany przez lidera jednej z jednostek? Czy też jedyną formą współpracy z inną jednostką w ramach projektu jest forma podwykonawstwa?

     

    Osoby, które mogą być Wnioskodawcami w Programie LIDER zostały określone w pkt 9 rozdz. II Regulaminu konkursu.

     

    1. Jeśli budżet projektu jest większy niż 1,8 mln a jednostka zgodzi się na dofinansowanie nadwyżki, to czy jest to brane pod uwagę in plus/minus?

     

    W kosztorysie projektu uwzględnia się koszty kwalifikowane projektu.

     

    1. Czy jeśli w trakcie realizacji wniosku kierownik uda się na zwolnienie lekarskie/urlop macierzyński, to projekt zostanie przedłużony o równoważną ilość miesięcy?

     

    W uzasadnionych przypadkach realizacja projektu może zostać wydłużona o 12 miesięcy.

     

    1. Czy dzierżawa niewielkiego terenu (kilkanaście m2), na potrzeby zainstalowania zewnętrznego sprzętu/aparatury doświadczalnej są kosztami kwalifikowanymi?

    Jeśli tak, to w ramach jakich kosztów?

     

    Dzierżawa gruntu może być kosztem kwalifikowanym. Zgodnie z przewodnikiem kwalifikowalności kosztów, koszt ten powinien zostać rozliczony w ramach kategorii kosztów bezpośrednich Op.

     

    1. Czy po ocenie formalnej i merytorycznej nie ma już spotkań panelowych z wnioskodawcą?

     

    Nie ma. Podczas oceny merytorycznej wniosku przewidziane jest tylko jedno spotkanie członków Panelu Ekspertów z Wnioskodawcą.

     

    1. Czy składając wniosek w obecnej edycji, mogę dołączyć listy intencyjne/umowy o współpracę z poprzedniej edycji konkursu? Podstawowy zakres badań pozostaje taki sam, strony są nadal zainteresowane współpracą, ale czy konieczne jest zawieranie ponownie listów/umów? W poprzednich dokumentach pojawiła się informacja o poprzedniej XIV edycji konkursu – czy teraz te dokumenty należy uaktualnić pod aktualną XV edycję, czy można je dołączyć do wniosku?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14.

     

    1. W jaki sposób zapewnić międzyinstytucjonalność składu Zespołu, jeśli nie można powołać konsorcjum?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 18.

     

    1. Pytanie, dotyczące oceny przyporządkowania członków Zespołu do poszczególnych zadań i inne. W recenzji w poprzedniej edycji otrzymałem uwagę, że: „Na obniżenie oceny wpłynął zbyt duży poziom ogólności w przypisaniu zadań do poszczególnych Wykonawców projektu oraz brak szczegółów wskazujących kto i co ma robić w danym zadaniu projektowym” Rozumiem, że aby uzyskać wysoką liczbę punktów w tej kategorii należy opisać szczegółowo zakres obowiązków i przyporządkować je do poszczególnych zadań, ale nie wiem w której części wniosku, czy: - w V. części - Zdolność Wnioskodawcy w pkt. 2. Kadra naukowo-badawcza zaangażowana w projekt – w polu: Rola w projekcie (limit: maksymalnie 1000 znaków), - czy jednak może chodzi o dokładniejsze informacje w części VI Część finansowa – 1. Wynagrodzenia (W) i pole: Uzasadnienie (limit znaków: 1000).

     

    Nie możemy w odpowiedzi na pytanie odnosić się do indywidualnego projektu i jego oceny. Informacje mające na celu ułatwienie wypełniania wniosku zostały zawarte w instrukcji wypełniania wniosku.

     

    1. Czy będą kolejne edycje tego programu?

     

    NCBR planuje ogłaszanie kolejnych konkursów w Programie LIDER, jednak po przeprowadzonym badaniu ewaluacyjnym program zostanie zmodyfikowany.

     

    1. Mam pytanie o wskaźniki. Projekty jak rozumiem są do 3 lat. Natomiast przy omawianiu wskaźników pojawiał się okres 5 lat. Czy projekt jest oceniany dopiero po dwóch latach od zakończenia?

     

    Podczas spotkania prezentowane były wskaźniki programowe, z prośbą o ustanowienie 1 wskaźnika w projekcie. To Wnioskodawca decyduje jakie wskaźniki w jego projekcie będą służyły mierzeniu realizacji celów, biorąc pod uwagę specyfikę projektu, a także ujęte w umowie zasady monitorowania realizacji projektu. Wskaźniki rezultatu ujęte w projekcie powinny być osiągnięte w terminie dwóch lat od zakończenia projektu, tj. do dnia składania informacji z wykorzystania wyników Projektu.

     

    1. Czy można zmienić system LSI, tak aby można było edytować wpisywany tekst, np. pogrubić, podkreślić?

     

    System LSI nie posiada takiej opcji. Nie przewiduje wprowadzenia edytora graficznego tekstu.

     

    1. Czy istnieje możliwość zatrudnienia w projekcie bardziej doświadczonego naukowca, który przekroczył 7 lat od uzyskania doktoratu? Jeśli tak, to w jakiej kategorii kosztów można umieścić (np. w ramach "innych kosztów" - usługi doradcze i równorzędne lub z kosztów pośrednich)?

     

    Istnieje taka możliwość jako członków personelu technicznego. Jednak należy pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej. Członkowie personelu technicznego wykonują prace pomocnicze.

    Właściwa kategoria kosztów to "Wynagrodzenia".

     

    1. W jaki sposób należy przeprowadzić wybór podwykonawcy przed złożeniem wniosku?

     

    Wszystkie Instytucje powinny być wybierane w sposób zgodny z zasadami konkurencyjności, zgodnie z Pzp, warunkami umowy oraz polityką panującą w Jednostce. Więcej na temat zasad konkurencyjności znajduje się w paragrafie 17 Umowy.

     

    1. Czy można wykorzystać obecne zasoby do zorganizowania kompleksowego szkolenia, tzn. stworzyć program, warunki, realizację i ocenę ilościową i jakościową?

     

    Poproszono o przesłanie zapytania na Punkt Informacyjny.

     

    1. Czy, aby złożyć wniosek konieczne jest zatrudnienie kierownika projektu w momencie składania wniosku?

     

    Wnioskodawca posiadający status doktora w dniu składania wniosku musi być zatrudniony w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

    Każdy Kierownik Projektu, nie tylko posiadający status doktora, musi zostać zatrudniony przez Jednostkę, z którą będzie realizowany projekt na cały czas jego realizacji.

     

    1. Czy mogę złożyć wniosek, jeśli obroniłam doktorat w 1.07.2014, ale dwukrotnie przebywałam na rocznym urlopie macierzyńskim i zwolnieniu w terminach od 01.01.2016-02.02.2017 oraz od 28.02.-30.05.2022 (zwolnienie lekarskie) i 31.05.2022 -27.05.2023?

     

    Tak, jeśli od okresu pomiędzy dniem złożenia wniosku i obrony doktoratu odejmiemy udokumentowany zgodnie z regulaminem czas przebywania na urlopach macierzyńskich i wyjdzie mniej niż 7 lat.

    Odnośnie zwolnień lekarskich odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 34.

     

    1. Mam kilka pytań: 1) jaki jest limit wynagrodzenia dla Kierownika projektu, czy może być on zatrudniony na etat w jednostce w ramach projektu? 2) czy koszt uzyskania certyfikatu podpisu elektronicznego będzie wydatkiem kwalifikowanym ( koszt poniesiony przed podpisaniem umowy) 3) czy z projektu można finansować stypendium doktoranckie? 4) czy wdrożenie jest obowiązkowe? Jeżeli nie, jak uzupełnić wtedy tą część wniosku?

     

    1) Limit wynagrodzenia Kierownika to 10 000,00 zł.

    2) W ramach projektu kwalifikowane są koszty poniesione w okresie kwalifikowalności wskazanym w umowie.

    3) Wydatki w ramach projektu muszą być bezpośrednio związane z jego realizacją, w ramach projektu nie mogą zostać rozliczone środki sfinansowane z innych źródeł.

    4) W dokumentacji konkursowej nie ma przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia. Jednak ocenie podlega realność wykorzystania w praktyce wyników prac badawczych.

     

     

    1. Czy w 2024 roku planowany jest jeszcze nabór w ramach programu LIDER XVI?

     

    NCBR planuje ogłoszenie kolejnego konkursu w Programie LIDER, po przeprowadzonym badaniu ewaluacyjnym zmodyfikowanego programu. Nabór będzie miał miejsce w przyszłym roku.

     

    1. Jaka powinna być forma zatrudnienia i wynagradzania kierownika projektu, który już w momencie składania wniosku jest zatrudniony na pełny etat w jednostce, która będzie realizowała zadanie, z założeniem, że nie może być oddelegowany do działań w projekcie?

     

    Zgodnie z regulaminem konkursu przez zatrudnienie należy rozumieć wykonywanie w Jednostce przez Kierownika Projektu oraz pozostałych członków Zespołu badawczego zadań określonych w harmonogramie wykonania Projektu, co potwierdza oświadczenie składane przez Jednostkę. W związku z tym, brak oddelegowania Kierownika do działań w projekcie jest sprzeczne z wymogiem zatrudnienia.

     

    1. Podwykonawca w projekcie będzie wykonywał duże zadanie sięgające 1/3 całkowitych kosztów. Czy powinien on być wymieniony we wniosku projektowym z nazwy? Wówczas należałoby podpisać umowę warunkową, którą jednak można podpisać jedynie zachowując zasadę konkurencyjności. Ze względu na wysokość kosztu zadania, podwykonawcę należałoby wybrać w drodze przetargu. Przetargu jednak uczelnia nie będzie procedować przed otrzymaniem finansowania, a więc na etapie składania wniosku. Jak w takim razie wybrnąć z tej sytuacji?

     

    Wybór podwykonawcy powinien odbywać się dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także zgodnie z zasadą konkurencyjności wydatków, o której mowa w § 17 umowy o wykonanie i finansowanie projektu. Jednostka, w której planowana jest realizacja projektu, zobowiązana jest przeprowadzić postepowanie wyboru podwykonawcy zgodnie z powyższym. Nie ma konieczności wskazywania konkretnego podwykonawcy na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Czy w ramach programu LIDER XV finansowane są wyłącznie projekty z obszaru nauk technicznych lub przyrodniczych?

     

    Do programu LIDER mają dostęp przedstawiciele wszystkich dziedzin.

     

    1. Czy system LSI posiada funkcjonalność "redaktora pomocniczego", tak by inne osoby oprócz wnioskodawcy miały podgląd na wniosek?

     

    System LSI 1 nie posiada takie opcji. Wnioskodawca może korzystać z opcji generowanego pdf lub pracy na wzorze wniosku i transferu danych do systemu.

     

    1. Czy personel B+R oraz personel techniczny może być zatrudniony tylko na podstawie umów zleceń zawierających zakres zadań i czas wykonania w projekcie?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 4.

     

    1. Składając wniosek jako lider i będąc doktorantem w Szkole Doktorskiej powinienem pozyskać Uczelnię do zatrudnienia mnie na etat (lub jego część) w ramach realizacji projektu na Uczelni gdzie jestem doktorantem? Czy konieczne jest pozyskanie innej jednostki naukowej/badawczej poza Uczelnią, gdzie jestem w Szkole Doktorskiej?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 2.

     

    1. Czy budżet zadania powinien być konstruowany w kwotach netto czy brutto?

     

    Jest to zależne od zasad obowiązujących w Jednostce, w której jest realizowany projekt. Podczas aplikacji o projekt Jednostka składa oświadczenia dotyczące kwalifikowalności VAT, w którym przekazuje informacje na temat możliwości odzyskania poniesionego kosztu podatku VAT lub o braku takiej możliwości.

     

    1. Czy z projektu Lider można finansować badania biegłości? Kalibrację pipet? Serwis urządzeń badawczych?

     

    Istnieje możliwość finansowania w ramach projektu serwisu urządzeń, zakupu części eksploatacyjnych. Należy taką pozycję zaplanować we Wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Jaką datę przyjąć za rozpoczęcie projektu? 01.01.2025? Wcześniej, czy może później?

     

    Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku w części „3. Okres realizacji projektu” należy podać planowaną początkową i końcową datę okresu realizacji projektu. Biorąc pod uwagę czas trwania procedury konkursowej, realną datą rozpoczęcia realizacji wyłonionych w konkursie projektów będzie 01.01.2025r. Przy czym realizacja projektu nie może trwać krócej niż 12 miesięcy oraz dłużej niż 36 miesięcy.

    1. Kiedy należałoby zaplanować rozpoczęcie projektu uwzględniając termin ogłoszenia wyników?

     

    Biorąc pod uwagę czas trwania procedury konkursowej, realną datą rozpoczęcia realizacji wyłonionych w konkursie projektów będzie 01.01.2025r.

     

    1. Czy dobrze usłyszałem, że liderem może być tylko doktorant eksternistyczny? Precyzując pytanie: liderem może być doktorant, ale czy dobrze usłyszałem, że tylko eksternistyczny?

     

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 56.

     

    1. Co jeżeli w projekcie będą rozwijane jednocześnie innowacje produktowe i procesowe?

     

    Dokumentacja konkursowa nie zawiera przepisów ograniczających rozwijanie innowacji procesowej i produktowej jednocześnie.

     

    1. Czy jest możliwość dodawania redaktora pomocniczego we systemie?

     

    System LSI 1 nie posiada takie opcji. Wnioskodawca może korzystać z opcji generowanego pdf lub pracy na wzorze wniosku i transferu danych do systemu.

     

    1. Czy jest możliwość zatrudnić jako personel B+R lub ewentualnie jako personel pomocniczy/techniczny osobę, która zatrudniona jest w zakładzie produkcyjnym ale która ma tytuł doktora (doktorat wdrożeniowy) od mniej niż 7 lat. Jeżeli tak to w jakiej formie można taką osobę zatrudnić do projektu LIDER (umowa o dzieło; umowa o pracę)?

     

    Istnieje taka możliwość, zatrudnić osobę, która jest doktorem o od uzyskania stopnia minęło więcej niż 7 lat, jako personel techniczny. O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu.

    Należy jednak pamiętać, że zespół techniczny wykonuje czynności techniczne, pomocnicze. Udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. Jak dokładnie rozumiane i interpretowane są prace rozwojowe a jak badania aplikacyjne?

     

    "Prace rozwojowe i badania aplikacyjne rozumiane są zgodnie z art. 4 z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

     -„badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na

    opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”

    - „prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany

    mają charakter ulepszeń.”

     

     

    1. Co jeśli Kierownik Projektu będzie chciał zrezygnować z pracy w jednostce w czasie trwania projektu?

     

    Nie ma możliwości zmiany Kierownika projektu zgodnie z zapisami Umowy.

     

    1. Reprezentuję jednostkę naukowo-badawczą. Jeśli mam przedsiębiorcę, który chce nabyć licencję na korzystanie z rozwiązania w projekcie, bądź kupić prawa do wyników, to czy list intencyjny od takiego przedsiębiorcy wystarczy i co powinno się z nim znaleźć?

     

    Tak, list intencyjny może wystawić taki podmiot. Odpowiedzi udzielono również w pytaniu nr 14.

     

    1. Jak się ma funkcja kierownika w projekcie Lider do funkcji kierownika jednostki organizacyjnej? Jak to uwzględnić w wymiarze zaangażowania w projekcie? Czy kwota 10.000 brutto odnosi się do 100% zaangażowania w projekcie?

     

    Maksymalne wynagrodzenie Kierownika projektu to 10 000 złotych brutto średniomiesięcznie (wliczając w to koszty pracodawcy). Nie ma w dokumentacji konkursowej zapisu, który uniemożliwia wypłaty maksymalnego wynagrodzenia za niepełny etat. Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia będzie oceniana przez ekspertów i musi być adekwatna do zaangażowania w projekcie.

     

    1. Czy Podwykonawca musi być wskazany konkretnie (tj. konkretna firma) na etapie składania wniosku? Czy muszą być zgromadzone oferty?

     

    Nie ma konieczności wskazywania konkretnego podwykonawcy na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Czy jest jakiś zakres wynagrodzenia dla personelu B+R (za wyjątkiem kierownika gdzie limit górny to 10 000 zł)?

     

    O wysokości wynagrodzeń członków zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu uwzględniając zasady określone w Regulaminie wynagrodzenia Jednostki.

     

    1. Czy są określone limity (górny i dolny) kwoty jaką należy uzyskać z komercjalizacji, aby została ona zrealizowana? Jeżeli tak, to jakie to kwoty?

     

    W dokumentacji konkursowej brak jest narzuconych oczekiwań czy wymogów w tym zakresie. Wnioskodawca powinien we wniosku zawrzeć, informacje, które przekonają  ekspertów o realności komercjalizacji.

     

    1. Czy na etapie wniosku musi być szczegółowo wskazany podwykonawca, czy można jedynie wskazać, że takowy wystąpi i co będzie realizował bez uszczegóławiania kto to będzie robił?

     

    Nie ma konieczności wskazywania konkretnego podwykonawcy na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

     

    1. W jaki sposób uwzględnić konieczność oczekiwania na zakończenie postępowań przetargowych koniecznych do zakupu sprzętu/materiałów niezbędnych do rozpoczęcia realizacji projektu? W tym czasie nie ma możliwości realizowania zadania. Czy ten czas po prostu doliczyć do czasu wykonania danego zadania? Czy Państwo zdają sobie sprawę, że jest postępowanie przetargowe trwa nawet kilka miesięcy, a zgodnie z prawem (co jest również w regulaminie projektu), w przypadku zakupu wielu rzeczy trzeba o nie wystąpić. Więc jak uwzględnić czas kilku miesięcy oczekiwania na samym początku projektu?

     

    Zgodnie z Regulaminem konkursu Kierownik Projektu i Jednostka zobowiązują się do rozpoczęcia realizacji Projektu nie wcześniej niż w dniu złożenia Wniosku, ale nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty doręczenia Kierownikowi Projektu decyzji w sprawie przyznania Środków finansowych. Przy czym koszty ponoszone w związku z realizacją Projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne jedynie w okresie realizacji Projektu.

     

    1. Czy wynagrodzenia zespołu badawczego ( Kierownika projektu, Personelu B+R, personelu technicznego/pomocniczego) mogą być wypłacane jako dodatek?

     

    Tak, wynagrodzenia mogą być wypłacane w formie dodatku zgodnie z Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów oraz Regulaminem wynagrodzeń Jednostki.

     

    1. Czy mogę prosić o powtórzenie gdzie znaleźć i jak używać symulatora generatora wniosków, którego mogłabym używać jako "brudnopis" w trakcie przygotowywania wniosku?

     

    W dokumentacji konkursowej udostępniono wzór wniosku. W ramach którego, można przystąpić do przygotowania roboczej treści dla pól opisowych.

     

     

    1. Czy obywatele Unii Europejskiej mogą składać wniosek, jeśli pracują w Polsce, ale nie mówią po polsku?

     

    Wnioskodawca może być obywatelem Unii Europejskiej, który przebywa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące, a jego pobyt jest zarejestrowany zgodnie z art. 27 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16, art. 18 i art. 20 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1697 z późn. zm.). Należy podkreślić, że wniosek o dofinansowanie powinien być wypełniony w języku polskim,  z niektórym polami wskazanymi we wzorze w języku angielskim. Ponadto spotkanie panelowe będzie przebiegało w języku polskim.

    1. W punkcie "V.5 Podwykonawcy" oraz "VI.2 Podwykonawstwo" muszę określić m.in. nazwę i zasoby podwykonawcy. Na tym etapie podwykonawca nie został jeszcze wybrany, więc na jakiej podstawie mam podać jego nazwę? Nawet jeśli zaproponuję jakąś firmę, to przecież ostatecznie musi zostać przeprowadzona procedura wyboru zgodnie z zasadami zamówień publicznych. Czy wpisanie potencjalnej nazwy już nie stoi w sprzeczności z tymi zasadami?

    Nie ma konieczności wskazywania konkretnego podwykonawcy na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Czy list intencyjny należy przetłumaczyć?

    W przypadku listu intencyjnego w wersji obcojęzycznej, należy dołączyć do wniosku dokument wraz z tłumaczeniem na język polski, może być własnym.

     

    1. Czy dobrze usłyszałem, że od daty otwarcia przewodu nie może minąć więcej niż 4 lata?

    W przypadku Wnioskodawcy posiadającego status osoby przygotowującej rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym nieposiadającej stopnia doktora do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający posiadanie tego statusu tj. dokument potwierdzający wyznaczenie promotora lub promotora pomocniczego albo promotorów lub promotorów pomocniczych zgodnie z art. 217 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z którego wynika, że od wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego do dnia złożenia Wniosku, nie upłynęło więcej niż 4 lata; data wystawienia dokumentu – maksymalnie do 3 miesięcy przed datą złożenia Wniosku, dokument powinien zostać wystawiony przez osobę upoważnioną w podmiocie, w którym wszczęte zostało postępowanie o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym.

    1. Czy, w przypadku uzyskania stopnia doktora za granicą, powinnam dołączyć dyplom w wersji oryginalnej, czy jego tłumaczenie w języku polskim poświadczone przez tłumacza przysięgłego?

    W przypadku dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia doktora za granicą, wystarczające jest dołączenie do wniosku oryginalnej wersji dyplomu. Nie jest wymagane tłumaczenie na język polski. Czytelna natomiast musi być data uzyskania stopnia doktora.

     

    1. Czy kierownik projektu, jeśli ma zaplanowane wynagrodzenie przez cały okres trwania projektu, to powinien być przypisany do realizacji wszystkich zadań w projekcie czy nie ma takiej konieczności?

    Kierownik projektu ma za zadanie kierować utworzonym przez siebie Zespołem badawczym realizującym Projekt, nie musi być przypisany do realizacji poszczególnych badań.

     

    1. Czy tłumaczenie nie musi być potwierdzone?

    Jedynym dokumentem, w ramach załączników do wniosku, który trzeba przetłumaczyć, jest list intencyjny od podmiotu zainteresowanego komercjalizacją wyników realizacji projektu. List intencyjny  może być w wersji obcojęzycznej wraz z tłumaczeniem – może być własne – na język polski.

     

    1. Czy list intencyjny może być od jednostki gdzie projekt będzie realizowany?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14.

     

    1. Czy panel może odbyć się w języku angielskim?

    Nie, zgodnie z rozdz. VI pkt 3  Regulaminu konkursu LIDER XV „(…) Rozmowa panelowa przeprowadzana jest w języku polskim (…).”

     

    1. Czy w ramach personelu B+R można zatrudnić magistrantów?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 21.

     

    1. Czy w ramach personelu pomocniczego można zatrudnić osobę, która nie jest młodym naukowcem, ale jest wybitnym specjalistą w danym temacie i pełniłaby rolę pomocniczą np. w formie konsultacji? Jak jest oceniany taki dobór Zespołu? Czy osoby, które nie są młodymi naukowcami negatywnie wpływają na ocenę?

    Tak. Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 87.

     

    1. Co kryje się pod podpunktem działalność biznesowa w kryteriach dostępu - czy są to wdrożenia/patenty? I czy ich wcześniejszy brak w osiągnięciach kierownika projektu dyskwalifikuje projekt?

    Panel Ekspertów oceni dotychczasową działalność biznesową potencjalnego Kierownika projektu, np. czy Kierownik współpracował z biznesem lub instytucjami otoczenia biznesu, czy posiada patenty, wdrożenia, licencje, zastosowania gospodarcze, wzory użytkowe oraz czy brał udział w projektach bądź realizował projekty, które zakończyły się wdrożeniem. Ich brak nie dyskwalifikuje projektu, ale może skutkować obniżeniem oceny i przyznaniem, np. 0 z 4 punktów w ramach ocenianego kryterium.

     

    1. Jaki jest termin rozstrzygnięcia konkursu. Od jakiego terminu planujemy realizację projektu? W jakim terminie, po złożeniu wniosku, może odbyć się panel? Czy może być to lipiec lub sierpień?

    Zgodnie z Regulaminem konkursu, decyzje wydawane są w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin naboru Wniosków wskazany w ogłoszeniu o konkursie.

    Kierownik Projektu i Jednostka zobowiązują się do rozpoczęcia realizacji Projektu nie wcześniej niż w dniu złożenia Wniosku, ale nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty doręczenia Kierownikowi Projektu decyzji w sprawie przyznania Środków finansowych. Biorąc pod uwagę czas trwania procedury konkursowej, realną datą rozpoczęcia realizacji wyłonionych w konkursie projektów będzie 01.01.2025r.

    Na ten moment nie są znane terminy spotkań panelowych. Nie ma także możliwości, aby to oszacować. Prosimy o cierpliwość w tym zakresie. Zgodnie z rozdz. VI pkt 4 Regulaminu konkursu „ 4. Informacja o dacie i szczegółach organizacyjnych spotkania przesyłana jest Wnioskodawcy drogą elektroniczną co najmniej 5 dni kalendarzowych przed planowanym spotkaniem”.

     

    1. Jak rozumieć międzyinstytucjonalność składu zespołu ? Czy jako lider mam zatrudnić osobę w swojej jednostce i ma prowadzić badania w mojej jednostce? Czy mogę zatrudnić osobę z innej jednostki i może wykonywać badania u siebie w jednostce?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 18.

     

    1. W którym miejscu we wniosku powinno się umieścić informację o urlopie rodzicielskim/macierzyńskim jeśli nie upłynęło jeszcze 7 lat od uzyskania stopnia doktora? W poprzedniej edycji nie można było dołączyć załącznika zawierającego zaświadczenie o takich urlopach, jeśli nie upłynęło 7 lat. Natomiast na Panelu Ekspertów wskazano, że taka informacja powinna być zamieszczona.

    Jeśli nie upłynęło 7 lat od uzyskania stopnia doktora, dokument taki nie jest wymagany.

    PO OBRONIE DOKTORATU: W części wniosku II. WNIOSKODAWCA ORAZ JEDNOSTKA, Urlop rodzicielski/wychowawczy i okres sprawowania opieki nad dzieckiem po obronie doktoratu (jeśli dotyczy) należy uzupełnić wymagane informacje, tj. data od/do, liczba dni oraz nazwa świadczenia. Załącznik w formacie pdf należy załączyć w części wniosku IX. Załączniki (Pozycja nr 5).

     

    1. Poproszę o powtórzenie informacji dotyczącej konieczności złożenia oświadczeń/załączników na 3 miesiące przed terminem zakończenia naboru projektu.

    Informacja została błędnie zrozumiana. Jeśli chodzi o okres 3 miesięcy, to dotyczy on daty wystawienia dołączanych do wniosku zaświadczeń. Np. zaświadczenie potwierdzające fakt bycia uczestnikiem studiów doktoranckich/szkoły doktorskiej lub w przypadku przygotowywania rozprawy w trybie eksternistycznym powinno zostać wystawione z datą maksymalnie do 3 miesięcy przed datą złożenia Wniosku. Szczegółowe informacje znajdują się w Instrukcji wypełniania wniosku.

     

    1. Czy potencjalnemu Kierownikowi na etapie składania wniosku będzie potrzebny podpis kwalifikowalny?

    Nie jest wymagany podpis kwalifikowalny. W przypadku dokumentów, które Wnioskodawca powinien opatrzyć podpisem, np. wniosek Wnioskodawcy dotyczący doręczania pism za pomocą platformy ePUAP lub LSI wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1c do Wniosku (obligatoryjny) dopuszczalny jest zarówno podpis tradycyjny, jak i kwalifikowalny podpis elektroniczny. W przypadku podpisu tradycyjnego do systemu należy załączyć skan czytelnie podpisanego oświadczenia, a w przypadku kwalifikowalnego podpisu elektronicznego – wersję elektroniczną dokumentu w formacie pdf.

     

    1. Jakie są dopuszczalne "metody oszacowania" poszczególnych pozycji wykazanych w budżecie? Czy w przypadku np. wynagrodzeń zespołu B+R podstawą takiego oszacowania mogą być wewnętrzne regulacje jednostki wnioskującej w zakresie przyznawania dodatków projektowych?

    O wysokości wynagrodzeń członków zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu uwzględniając zasady określone w Regulaminie wynagrodzenia Jednostki.

     

    1. Czy istnieją minimalne poziomy TRL z którego należy wystartować z projektem i który należy osiągnąć w wyniku realizacji?

    We wniosku o dofinansowanie należy wskazać poziom gotowości, na którym znajduje się technologia będąca przedmiotem projektu (przed jego rozpoczęciem oraz po jego zakończeniu). Koszty badań dotyczące poziomu I nie są kwalifikowalne w ramach Programu LIDER.

     

    1. Czy powinno się dołączyć do wniosku np. listy intencyjne z przemysłu potwierdzające zainteresowanie wynikami projektu? Co jeśli nie uda się wdrożyć rezultatów projektu?

    List intencyjny jest załącznikiem obowiązkowym.

    Wnioski złożone w Programie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej.

    Po analizie raportu końcowego lub raportu z wykorzystania wyników projektu może zostać podjęta decyzja o uznaniu umowy za niewykonaną i zwrot dofinansowania.

     

    1. Poproszę o informacje, czy okres do 7 lat posiadania stopnia doktora dotyczy daty złożenia wniosku projektowego?

    Status Wnioskodawcy weryfikuje się na dzień złożenia aplikacji.

     

    1. Czy w ramach kosztów kwalifikowalnych można zawrzeć koszt amortyzacji sprzętu laboratoryjnego, który jest w posiadaniu jednostki naukowej, w której będzie prowadzony projekt i który to sprzęt będzie wykorzystywany do realizacji zadań projektu?

    Koszt należy rozliczyć w proporcji wykorzystania materiału do projektu. Pomocne może być prowadzenie karty czasu pracy maszyny, w przypadku korzystania z aparatury przez wielu pracowników uczelni.

     

    1. Jaki jest maksymalny termin planowanego rozpoczęcia realizacji projektu?

    System LSI 1 waliduje tylko minimalną datę rozpoczęcia 01.01.2025 r.

     

    1. Czy na panelu ekspertów można przedstawić prezentację w Power Point?

    Wnioskodawca nie ma możliwości prezentowania materiałów na spotkaniu panelowym.

     

    1. Czy możliwe jest zastosowanie wyników projektu w firmie założonej przez kierownika projektu?

    Tak, jest możliwe zastosowanie wyników projektu w firmie założonej przez Kierownika Projektu.

     

    1. Czy w ramach projektu jest możliwość zatrudnienia doktoranta? Jeśli tak, jakie informacje dotyczące doktoranta trzeba zawrzeć we wniosku?

    Tak, w zespole badawczym mogą się znaleźć doktoranci. O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu.

    Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany – adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

    Wzór wniosku o dofinansowanie stanowi część dokumentacji konkursowej i jest zamieszczony na stronie internetowej w ogłoszeniu o konkursie.

     

    1. W jakim terminie będą odbywały się spotkania panelowe?

    Na ten moment nie są znane terminy spotkań panelowych. Nie ma także możliwości, aby to oszacować. Prosimy o cierpliwość w tym zakresie. Zgodnie z rozdz. VI pkt 4 Regulaminu konkursu

    „4. Informacja o dacie i szczegółach organizacyjnych spotkania przesyłana jest Wnioskodawcy drogą elektroniczną co najmniej 5 dni kalendarzowych przed planowanym spotkaniem”.

     

    1. Czy jest szansa, aby eksperci nie byli anonimowi?

    Nie ma takiej możliwości. Celem zachowania pełnej transparentności procesu oceny merytorycznej wniosków, Eksperci oceniający wnioski pozostają całkowicie anonimowi dla Wnioskodawcy.

     

    1. Zmiana terminu spotkania nigdy nie jest możliwa? Nawet w wypadku zdarzeń losowych? Wyjazdu zagranicznego wnioskodawcy?

    Zgodnie z rozdz. VI pkt 5 Regulaminu konkursu Nie jest możliwa zmiana terminu spotkania na prośbę Wnioskodawcy, z wyjątkiem wypadków losowych lub zdarzeń o charakterze siły wyższej, niezależnych od Wnioskodawcy. Kolejny wyznaczony termin spotkania nie może wpłynąć na datę rozstrzygnięcia konkursu. Zaplanowany wyjazd zagraniczny nie należy do wypadków losowych lub zdarzeń o charakterze siły wyższej.

     

    1. A czy są podane widełki dotyczące terminu planowanych spotkań panelowych?

    Na ten moment nie są znane terminy spotkań panelowych. Nie ma także możliwości, aby to oszacować. Prosimy o cierpliwość w tym zakresie.

     

    1. Czy wdrożenie wyników badań może zakładać podpisanie umowy licencyjnej ze spółką akademicką spin off, która jest powiązana z kierownikiem projektu, a następnie wdrożenie produktu na rynek z ramienia spółki? List intencyjny byłby od firmy zewnętrznej, ale model wdrożenia zakładałby powiązanie ze spółką spin off.

    Podpisanie umowy licencyjnej ze spółką akademicką jest możliwe.

    Regulamin konkursu nie zawiera przepisów określających katalogu podmiotów, które mogą wdrożyć rezultat projektu.

    Wdrożenie rezultatu projektu może nastąpić poprzez:

    • wprowadzenie wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy/Jednostki poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu.

    • udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących Wnioskodawcy/Jednostce praw do wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych w działalności gospodarczej prowadzonej przez inne przedsiębiorstwo.

    • sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników nie uznaje się zbycia tych wyników w celu ich dalszej odsprzedaży).

    W przypadku nie zaznaczenia żadnej opcji w punkcie „Sposób zastosowania wyników projektu w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” należy opisać inną planowaną formę zastosowania albo wdrożenia wyników projektu. Wnioski złożone w Programie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej.

     

    1. 1.Dlaczego podczas panelu, eksperci nie ujawniają swoich twarzy, a kierownik projektu tak? 2. Czy jest możliwe zaplanowanie do zespołu osoby, która spełnia wszystkie kryteria, ale jest współmałżonkiem kierownika projektu?

    1. Eksperci pozostają całkowicie anonimowi, celem zachowania pełnej transparentności procesu oceny merytorycznej wniosków. Zgodnie z rozdz. VI pkt 4 Regulaminu konkursu „ 4. Informacja o dacie i szczegółach organizacyjnych spotkania przesyłana jest Wnioskodawcy drogą elektroniczną co najmniej 5 dni kalendarzowych przed planowanym spotkaniem”.

    2. Dobór członków zespołu badawczego jest decyzją Kierownika Projektu, jednak personel musi być zatrudniony przez Jednostkę, z którą będzie prowadzony projekt i zostanie podpisana umowa o wykonanie i finansowanie projektu, w związku z tym zatrudnienie musi być zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami i zasadami obowiązującymi w danej jednostce."

     

    1. Jeżeli kierownik jest informowany o spotkaniu panelowym tylko na 5 dni przed jego terminem i brak jest możliwości przełożenia takiego spotkania to, czy są określone ramy czasowe, kiedy takie spotkania panelowe będą się odbywać?

    Na ten moment nie są znane terminy spotkań panelowych. Nie ma także możliwości, aby to oszacować. Prosimy o cierpliwość w tym zakresie.

     

    1. Czy spotkania panelowe będą się odbywały na żywo, czy jest możliwość spotkań online?

    Zgodnie z rozdz. VI pkt 3 Spotkanie Panelu Ekspertów z Wnioskodawcą, odbywa się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

     

    1. Czy spotkanie panelowe może odbyć się w innym języku niż polski? W jakiej sytuacji powinniśmy zaplanować zakup aparatury, a w jakich tylko amortyzację aparatury?

    Zgodnie z rozdz. VI pkt 3 „(…) Rozmowa panelowa przeprowadzana jest w języku polskim (…)”.

     

    1. Jednemu spośród członków mojego zespołu badawczego kończy się status młodego naukowca 13.06.2024, czy jeśli złożę wniosek przed 13.06.2024 spełni on wymogi formalne?

    W zależności od statusu jaki reprezentuje członek zespołu. Jeśli jest doktorem - członkiem personelu B+R, warunek 7 lat od uzyskania stopnia doktora musi być spełniony.

     

    1. Czy dobrze zrozumiałam, że na panelu nie można mieć żadnych materiałów (np. prezentacji)?

    Wnioskodawca nie ma możliwości prezentowania materiałów na spotkaniu panelowym.

     

    1. Czy w projekcie należy zaplanować realizację zarówno badań aplikacyjnych jak i prac rozwojowych, czy można zaplanować jedynie zadania aplikacyjne?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 29.

     

    1. Czy środki trwałe (urządzenie) można nabywać w ramach zakupu czy amortyzacji?

    Zgodnie z zapisami przewodnika kwalifikowalności zakupiona aparatura może zostać rozliczona w formie zakupu, odpisów amortyzacyjnych, czy opłat z tytułu odpłatnego korzystania. W przypadku rozliczenia aparatury poprzez odpisy amortyzacyjne – jednostka ponosi koszt aparatury z własnych środków, a następnie jako koszt projektu rozlicza miesięczny odpis amortyzacyjny. Należy wybrać formę rozliczenia zgodną z polityką rachunkowości Jednostki.

     

    1. Czy panel ekspertów może odbywać się w miesiącu sierpniu, gdy większość nauczycieli akademickich pozostaje na urlopach wypoczynkowych?

    Na ten moment nie są znane terminy spotkań panelowych. Nie ma także możliwości, aby to oszacować. Prosimy o cierpliwość w tym zakresie.

     

    1. Jak długo trwa spotkanie panelowe Kierownika Projektu z Ekspertami? Czy Kierownik przygotowuje prezentację na spotkanie panelowe?

    Rozmowa panelowa z Wnioskodawcą trwa  60 minut. Na spotkaniu panelowym Wnioskodawca nie ma możliwości prezentowania materiałów.

     

    1. Czy w załączniku „Opis projektu” (min 10 stron, max 15 stron) są wymagania odnośnie rozmiaru czcionki i interlinii?

    Nie ma takich wymagań, co więcej - system LSI nie przewiduje takiej opcji.

     

    1. W których miesiącach mniej więcej można spodziewać się panelu w tegorocznej edycji? Co to znaczy dla Państwa "zdarzenie o charakterze siły wyższej", gdy Wnioskodawca nie może stawić się na panel?

    Na ten moment nie są znane terminy spotkań panelowych. Nie ma także możliwości, aby to oszacować. Zdarzeniem o charakterze siły wyższej jest, np. uszczerbek na zdrowiu/pobyt w szpitalu.

     

    1. Czy w panelu może uczestniczyć tłumacz (w przypadku kierowników nie mówiących po polsku)?

    Zgodnie z rozdz. VI pkt 3 Regulaminu konkursu  „Po stronie Wnioskodawcy na spotkaniu panelowym może być obecny tylko Kierownik Projektu. Rozmowa panelowa przeprowadzana jest w języku polskim (…).”

     

    1. Czy zgoda komisji bioetycznej w przypadku badań na materiale biologicznym musi być dołączona już na etapie składania wniosku?

    Na etapie składania wniosku nie jest wymagana zgoda komisji bioetycznej, niemniej w części VIII. OŚWIADCZENIA - Wnioskodawca powinien oświadczyć, że zobowiązuje się, do uzyskania stosowej zgody, pozytywnej opinii lub pozwolenia (zezwolenia) właściwej komisji bioetycznej, etycznej lub właściwego organu do prowadzenia badań w projekcie, o którym mowa powyżej.

     

    1. Czy listy intencyjne złożone w XIV naborze wniosków do projektu LIDER, są nadal aktualne? Czy zachodzi potrzeba ponownego uzyskiwania listów intencyjnych ?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14.

     

    1. Projekt dzielony jest na zadania, których realizacja nakłada się na siebie w czasie. Jak prawidłowo we wniosku opisać wynagrodzenia dla Kierownika i pozostałych wykonawców zakładając, że wszystkie te osoby będą zaangażowane do realizacji projektu w pełnym wymiarze czasu pracy przez cały okres realizacji projektu?

    Należy wykazać faktyczne zaangażowanie Kierownika Projektu oraz pozostałych Wykonawców względem zaplanowanych zadań, niezależnie w jakim czasie będą one realizowane.

     

    1. W ocenie merytorycznej - kryterium 3. kursy, szkolenia, doświadczenie zawodowe - jak bardzo szczegółowe powinny być podawane informacje?

    Eksperci ocenią, z uwagi na specyfikę/tematykę danego projektu, ukończone kursy i szkolenia, doświadczenie zawodowe /naukowe, które przyczyniły się do podniesienia kompetencji merytorycznych (niekoniecznie związanych z tematyką proponowanego projektu), bądź mogą mieć wpływ na umiejętność zarządzania projektem/zespołem badawczym. Instrukcja nie wskazuje na szczegółowość podawanych informacji, niemniej jednak z uwagi na limity znaków w poszczególnych polach, informacje powinny być konkretne, np. jaki kurs i kiedy został ukończony. W przypadku braku wystarczających informacji zawartych we wniosku do oceny kryterium punktowanego 3, zapewne Eksperci dopytają o szczegóły podczas spotkania panelowego.

     

    1. Czy można zatrudnić (nawet bez kosztowo) konsultanta/eksperta z doświadczeniem w przemyśle?

    Istnieje taka możliwość, natomiast wykazują Państwo w rozliczeniu realizacji Projektu jedynie koszty kwalifikowane.

     

    1. Jakiego rodzaju kursy i szkolenia wliczają się do kryterium oceny merytorycznej? WSZYSTKIE? Z opisu w regulaminie i opisie kryteriów wynika, że kurs obsługi oprogramowania pakietu oprogramowania biurowego (kursy nie merytoryczne) również - bez wątpienia jest związana z realizacją projektu na etapie administracyjnym, ale czy to kryterium powinno być punktowane wyżej niż kryteria stricte merytoryczne?

    To zależy od specyfiki i tematyki projektu, jakiego rodzaju kursy i szkolenia Wnioskodawca w swoim dorobku posiada i które przyczyniły się do podniesienia kompetencji merytorycznych. Niemniej, nie muszą to być kursy związane stricte z tematyką proponowanego projektu, ale jeśli miały wpływ na umiejętność zarządzania projektem, czy też zespołem badawczym, mogą zostać dodatkowo punktowane przez Ekspertów.

     

    1. Czy udział w szkołach letnich podczas studiów doktoranckich wlicza się do dorobku zawodowego/naukowego, do jakiej kategorii?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 146.

     

    1. Ocena merytoryczna - zarządzanie projektem - jakie informacje zawrzeć we wniosku żeby jak najlepiej przedstawić plan zarządzania projektem?

    Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie należy opisać, jak będzie wyglądała struktura zarządzania projektem. Należy opisać przyjęty model zarządzania projektem (np. konkretną metodykę) oraz uzasadnić ten wybór – określić dlaczego dana metodyka została uznana przez Wnioskodawcę za optymalną dla projektu.

    Przy opisie sposobu zarządzania projektem należy również zwrócić szczególną uwagę na:

    • to, czy proponowany sposób zarządzania projektem jest adekwatny do jego zakresu i zapewni jego sprawną, efektywną i terminową realizację,

    • wskazanie sposobu podejmowania decyzji w projekcie (pozwalające na ocenę szybkości procesu decyzyjnego w ramach projektu oraz sposobu uwzględnienia w tym procesie kluczowych podmiotów biorących udział w realizacji projektu m.in. poprzez wykorzystanie odpowiednich mechanizmów komunikacji).

    Należy pamiętać, że trzeba uzasadnić, że przyjęty sposób zarządzania projektem jest optymalny i pozwala na podejmowanie kluczowych decyzji w sposób efektywny oraz zapewnia właściwy monitoring i nadzór nad postępami w realizacji Twojego projektu.

     

    1. Międzyinstytucjonalność - czy dobór pracowników z różnych wydziałów w ramach jednej uczelni spełnia to kryterium?

    Nie. Poprzez międzyinstytucjonalność należy rozumieć zaangażowanie do zespołu badawczego osób z różnych instytucji.

     

    1. Jakie elementy powinny się znaleźć w liście intencyjnym od podmiotu zainteresowanego wynikami projektu?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14.

     

    1. Czy prace w ramach podzlecenia może wykonać dla mnie jednostka, w której jest zatrudniony jeden spośród członków zespołu zatrudnionych w projekcie?

    Wybór podwykonawców powinien być przeprowadzony zgodnie z przepisami określonym we wzorze umowy, zgodnie z zasadą konkurencyjności albo PZP.

     

    1. Czy inaczej jest oceniane podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcą niż nakreślenie jego profilu na potrzeby późniejszego konkursu ofert czy przetargu?

    To jest decyzja Wnioskodawcy. We wniosku o dofinansowanie można wskazać podwykonawcę, który został już wybrany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i została zawarta z nim umowa warunkowa, bądź w polu „Nazwa podwykonawcy” wpisać „brak danych”, a w powstałych polach sprecyzować wymagania, jakie powinien spełnić potencjalny podwykonawca. Istotne jest, aby w opisach podać precyzyjne informacje, na podstawie których eksperci będą mogli ocenić, czy wskazane informacje bądź określone dla potencjalnego podwykonawcy minimalne wymagania, są adekwatne do prac, jakie będą zlecane.

     

    1. POTENCJAŁ WDROŻENIOWY- czy wdrożenie jest obowiązkowe? Jak je wykazać w naukach społecznych dot. edukacji? Planowane wyniki badań nie będą sprzedawane, ale przekazywane dla sektora edukacji, działającego nieodpłatnie.

    W dokumentacji konkursowej nie ma przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia. Wdrożenie nie musi przynosić przychodów. W polu “Opis zastosowania wyników projektów w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca jako zakładane strumienie przychodów powinien wskazać w jakiej formie nowy produkt/usługa/technologia zostanie zaoferowana odbiorcom na rynku.

     

    1. Czy poziom gotowości technologicznej TRL na zakończenie projektu podlega ocenie, tzn. czy im wyższy tym wyższa ocena, czy wymagany jest jakiś próg?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 1.

     

    1. Wskaźniki, jakie Wnioskodawca może wskazać we wniosku to liczba jednostek naukowych biorących udział w projekcie, w związku z tym mam pytanie: jeden z członków zespołu jest zatrudniony w dwóch jednostkach, w jednostce Wnioskodawcy i w Instytucie, czy w związku z tym we wskaźnikach wykazuję 2 jednostki (jednostka Wnioskodawcy i Instytut), czy jedną jednostkę (jednostka Wnioskodawcy)?

    Jeśli chodzi o wskaźnik programowy "Liczba jednostek naukowych biorących udział w Programie", to mierzy on liczbę jednostek naukowych, z którymi zostanie podpisana umowa trójstronna. O wskaźnikach projektowych decyduje Wnioskodawca.

     

    1. DZIAŁALNOŚĆ BIZNESOWA - proszę o przykład, jak spełnić kryterium w przypadku edukacji, nauk społ./hum: WOD: Zapotrzebowanie rynkowe na rezultaty projektu - jak opisać zapotrzebowanie rynkowe na rozumienie społeczeństwa obywatelskiego ? Taka formuła wniosku jest dyskryminująca dla nauk społecznych i humanistycznych. Proszę o jasne wytyczne, w jaki sposób odnosić do rynku aspekty, które nie mogą zostać wdrożone tzn. nie jest możliwe określenie wielkości przychodów z tego tytułu. Czy realizacja badań, w odpowiedzi na problem społeczny, opracowanie publikacji i jej upowszechnienie - wpisuje się w zasady konkursu?

    Wnioski złożone w Programie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności, czy też sprzedawać je dalej.

    Wdrożenie nie musi przynosić przychodów. W polu “Opis zastosowania wyników projektów w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca jako zakładane strumienie przychodów powinien wskazać, w jakiej formie nowy produkt/usługa/technologia zostanie zaoferowana odbiorcom na rynku.

    1. List intencyjny - czy od firmy, która zajmuje się dystrybucją podobnych produktów jest inaczej oceniany niż od firmy która jest zainteresowana przejęciem technologii?

    W dokumentacji konkursowej nie ma przepisów ograniczających te podmioty, jako podmioty wystawiające listy intencyjne.

     

    1. Opis nowości rezultatów projektu: informacje przedstawione w instrukcji wprowadzają rozumienie innowacji w odniesieniu do innowacji produktowych i procesowych, dla których oczekuje się wskazania cech nowości i parametrów tych cech. W jaki sposób należy opisać innowacje społeczne?

    We wniosku o dofinansowanie poprzez odpowiednie zaznaczenie pola wyboru należy wskazać, czy kluczową innowacją w projekcie jest innowacja produktowa czy procesowa. W przypadku projektów o innowacjach społecznych w polu "Opis nowości rezultatów projektu" należy wykazać praktyczne zastosowanie innowacji.

     

    1. Czy w spotkaniu z panelem ekspertów może uczestniczyć tłumacz lub przewidują Państwo komunikowanie się za pośrednictwem automatycznego translatora?

    Zgodnie z rozdz. VI pkt 3 Regulaminu konkursu Po stronie Wnioskodawcy na spotkaniu panelowym może być obecny tylko Kierownik Projektu. Rozmowa panelowa przeprowadzana jest w języku polskim (…).

     

    1. Czy odpowiedzi na wszystkie pytania zostaną przesłane mailowo?

    Wszystkie pytania i odpowiedzi zostały zamieszczone na stronie naboru w zakładce do tego dedykowanej – „Pytania i odpowiedzi”.

     

    1. Co do doświadczenia kierownika w zarządzaniu - czy brane są pod uwagę również projekty statutowe jednostki badawczej, w której pracował kierownik, czy tylko projekty pozyskane w ramach grantów/finansowania zewnętrznego?

    Eksperci ocenią tę kwestię z punktu widzenia specyfiki/tematyki projektu. Instrukcja nie narzuca takiego podziału. Ocenie podlegać będzie doświadczenie, kursy i szkolenia, które mogą mieć wpływ na umiejętność zarządzania projektem/zespołem badawczym.

    1. Czym zajmują się brokerzy technologii?

    Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że jest to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie i przetwarzanie informacji od naukowców, grup badawczych, przedsiębiorców jak i również z domeny publicznej.

     

    1. Maksymalna wysokość wynagrodzenia kierownika projektu (10 000zł) obowiązuje na cały etat, czy kierownik zaplanować maksymalną kwotę (10 000zł) na część projektu (np. 75% etatu)?

    Maksymalne wynagrodzenie Kierownika projektu to 10 000 złotych brutto średniomiesięcznie (wliczając w to koszty pracodawcy). Nie ma w dokumentacji konkursowej zapisu, który uniemożliwia wypłaty maksymalnego wynagrodzenia za niepełny etat. Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia będzie oceniana przez ekspertów i musi być adekwatna do zaangażowania w projekcie.

     

    1. W jaki sposób należy wykazać we wniosku współpracę międzyinstytucjonalną? Czy badacze z instytucji współpracującej (polskiej lub zagranicznej), mający pełnić role konsultantów zewnętrznych, muszą zostać wskazani jako podwykonawcy?

    W ramach oceny merytorycznej w kategorii PROJEKT ocenie podlega m.in. międzyinstytucjonalność składu zespołu badawczego. W związku z tym, fakt zaangażowania do zespołu badawczego osób z różnych instytucji będzie skutkował przyznaniem dodatkowych punktów. Należy jednak mieć na uwadze, że w momencie wykonywania przez te osoby czynności w ramach projektu, muszą być one zatrudnione w Jednostce tj. miejscu realizacji projektu. Poprzez instytucję rozumiana jest jednostka badawcza/naukowa. Podwykonawstwo nie jest rozumiane jako mobilność międzyinstytucjonalna.

     

    1. Pytanie do wynagrodzeń, czy w ramach kosztów wynagrodzeń można zaplanować dodatek lub premię zadaniową? Czy w takiej sytuacji wymagane jest prowadzenie karty czasu pracy ?

    Istnieje możliwość zaplanowania dodatków oraz premii zgodnie z Państwa regulaminem wewnętrznym na dzień złożenia Wniosku o dofinansowanie, a także zapisami Przewodnika kwalifikowalności kosztów.

     

    1. Jak opisać ewentualne korzyści ekonomiczne, jeżeli w ramach projektu planowane jest wykonanie prototypu, który (przynajmniej nie od razu po zakończeniu projektu) nie będzie podlegał sprzedaży? Konkretne kwoty, które ewentualnie mogą stanowić zysk są bardzo trudne do przewidzenia (o ile wręcz niemożliwe)?

    Wnioski złożone w konkursie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W przypadku nie zaznaczenia żadnej opcji w punkcie „Sposób zastosowania wyników projektu w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” należy opisać inną planowaną formę zastosowania albo wdrożenia wyników projektu. Należy opisać planowane działania niezbędne do zastosowanie wyników projektu w praktyce/ potencjalnego wdrożenia oraz zasoby niezbędne do przeprowadzenia zakładanego wdrożenia (zasoby techniczne jak i ludzkie, zarówno te, którymi dysponuje Jednostka w której projekt będzie realizowany lub które należy pozyskać).

    Wdrożenie nie musi przynosić przychodów i można je dokonać np. w NGO. Wdrożenie nie musi mieć miejsce zaraz po zakończeniu projektu. Raport z wykorzystania wyników projektu powinien zostać przedłożony dwa lata po zakończeniu projektu.

    Ponadto w dokumentacji konkursowej nie ma jednak przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia.

    1. Czy wynagrodzenia członków projektu B+R mogą być powyższe od limitu kierownika (tj. > 10 000zł)?

    O wysokości wynagrodzeń członków zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu uwzględniając zasady określone w Regulaminie wynagrodzenia Jednostki.

     

    1. W ramach konkursu zdobyć można 100 pkt. Odejmując te, związane z wdrożeniem/ komercjalizacją wyników projektu uzyskujemy 66 punktów. Projekt musi natomiast uzyskać 70 punktów aby otrzymać dofinansowanie. To oznacza, że jest to konkurs dla rozwiązań aplikacyjnych, głównie technicznych i przyrodniczych. Przykłady, które Państwo pokazywali w trakcie szkolenia potwierdzają to założenie. Proszę w związku z tym usunąć nieprawdę ze strony konkursu, że jest on bez ograniczeń tematycznych i dla wszystkich. Wprowadza to w błąd i implikuje niepotrzebną pracę, która nie przyniesie efektów. Jeśli nie mam racji proszę o przedstawienie przykładów dla nauk społecznych i humanistycznych.

    Wnioski złożone w Programie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. Wdrożenie nie musi przynosić przychodów. W polu “Opis zastosowania wyników projektów w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca jako zakładane strumienie przychodów powinien wskazać w jakiej formie nowy produkt/usługa/technologia zostanie zaoferowana odbiorcom na rynku. Uzyskanie dofinansowania przez projekty z dziedzin innych niż techniczne i przyrodnicze miało miejsce rzadziej, ale jednak takie projekty otrzymywały dofinansowanie. Np. projekt w dziedzinie ekonomiczno-socjologicznej, którego celem było określenie źródeł budowy kapitału społecznego w warunkach, w których nie ma możliwości wykształcenia go na podstawie klasycznych źródeł wskazywanych dotychczas w literaturze.

     

    1. Regulamin wynagradzania dopuszcza możliwość wynagradzania za pracę w projekcie za równo na podstawie umów o pracę - oddelegowanie, poprzez przyznanie premii oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej - w jakiej formie powinniśmy planować wynagrodzenie dla wykonawców w projekcie, skoro regulacje jednostki jednoznacznie ich nie wskazują?

    Podane formy wynagradzania dotyczą personelu projektu zatrudnionego w jednostce, natomiast wynagrodzenie wykonawców (czy osób niezatrudnionych jako personel) powinno być wypłacane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

    Sam wybór wykonawców powinien zostać dokonany zgodnie z ustawą Pzp lub zasadą konkurencyjności.

     

    1. Pozostałe koszty bezpośrednie - jak bardzo szczegółowe informacje powinny być zawarte w opisach kosztów?

    Niestety do sporządzenia uzasadnienia nie ma wzoru. Należy tak uzasadnić koszty, aby można było na podstawie uzasadnienia zweryfikować spójność danych z kosztorysem a także zrozumieć logikę zrządzania finansowymi w projekcie. Rekomendujemy brak szczegółowego opisywania ilości oraz poszczególnych nazw materiałów do zakupu w projekcie.

     

    1. Czy przy szacowaniu kwoty np. odczynników potrzebnych do badań należy brać pod uwagę cenę na dzień składania wniosku, czy zwiększyć ją np. o 10% z założeniem że kwota ta wzrośnie?

    Planuje się koszty na dzień składania wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Co należy rozumieć poprzez koszt "odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej, innych urządzeń"? W jaki sposób dokumentować ten koszt?

    Koszty ponoszone w ramach odpłatnego korzystania z aparatury stanowią koszty kwalifikowalne w zakresie niezbędnym i przez okres niezbędny do realizacji projektu objętego pomocą. W przypadku leasingu operacyjnego kwalifikowalne są tylko raty kapitałowe (bez części odsetkowej i innych opłat) zaś w przypadku leasingu finansowego odpisy amortyzacyjne.

     

    1. Czy wynagrodzenie eksperta, jeśli taka współpraca jest konieczna w projekcie, może być wliczone do "kosztów wiedzy technicznej, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej"? Czy jest jakiś limit takiego wynagrodzenia/kosztu? W jaki sposób takie wynagrodzenie może być wypłacone ekspertowi (umowa zlecenie?)?

    Jeżeli jest to usługa polegająca na zleceniu prac merytorycznych to kategoria E, jeżeli usługi pomocnicze to Op. Należy pamiętać, że Koszty kategorii E uznaje się do wysokości 70% całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

     

    1. Planuję wynająć na 2 lata oprogramowanie komputerowe. Czy powinienem to zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych?

    Tak, oprogramowanie powinno zostać zaplanowane do wartości niematerialnych i prawnych.

     

    1. Czy jest ograniczenie w liczbie osób będących z zespole badawczym?

    Regulamin konkursu nie określa maksymalnej liczby członków Personelu B+R, decyzja w tym zakresie należy do Kierownika projektu.

     

    1. Czy rodzaj umowy podpisanej z personelem może zostać zmieniony w trakcie trwania projektu?

    Jest możliwość zmiany formy zatrudnienia członków zespołu badawczego w trakcie trwania realizacji projektu zgodnie z zapisami przewodnika kwalifikowalności kosztów oraz regulaminem wewnętrznym Jednostki.

     

    1. Czy w przypadku zajścia w ciążę Kierownika Projektu na etapie zakwalifikowania się do finansowania, możliwe jest opóźnienie daty rozpoczęcia projektu? Jeśli zaś Kierownik projektu miałby udać się na urlop macierzyński w czasie trwania projektu - czy możliwe jest jego zawieszenie w czasie trwania, czy też jedynie przedłużenie (do max 12mcy)?

    Nie ma możliwości zawieszenia projektu. W przypadku urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość oddelegowania obowiązków Kierownika projektu innej osobie. Kierownik projektu pozostaje na ten okres w zawieszeniu, ale nadal nadzoruje prace realizowane w ramach projektu. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia realizacji Projektu do 12 miesięcy zgodnie z zapisem Regulaminu konkursu.

     

    1. Czy możliwe jest uzyskanie finansowania na modyfikację istniejącego urządzenia (aparatury badawczej) wykorzystywanej bezpośrednio w projekcie?

    Istnieje możliwość finansowania w ramach projektu serwisu urządzeń, zakupu części eksploatacyjnych. Należy taką pozycję zaplanować we Wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Poproszę o informację, co w przypadku, gdyby wnioskodawca chciał zakupić aparaturę od partnera komercyjnego, która gwarantuje później komercjalizację produktu wytworzonego przez wnioskodawcę w ramach realizacji projektu z wykorzystaniem tejże aparatury? Czy jest możliwy taki zakupu i czemu nie będzie to negatywnie ocenione?

    Zakup musi być dokonany zgodnie z zasadą konkurencyjności lub ustawy Pzp.

     

    1. W prezentacji, jako koszty dopuszczalne wskazano naprawy, czy możemy we wniosku planować koszty potencjalnych napraw sprzętu, który będzie wykorzystywany do projektu? Czy możemy prosić o bardziej szczegółowe wyjaśnienie o jakie koszty chodzi?

    Istnieje możliwość finansowania w ramach projektu serwisu urządzeń, zakupu części eksploatacyjnych. Należy taką pozycję zaplanować we Wniosku o dofinansowanie.

     

    1. Biorąc pod uwagę możliwość zakupu sprzętu za maksymalnie 15% kwoty całościowej, czy to oznacza, że maksymalna kwota jaką możemy wydać na sprzęt badawczy wynosi 270 tysięcy?

    Obie wartości są poprawne. Do projektu Jednostka może zakupić aparaturę o dowolnej wartości, Centrum zaś może dofinansować koszt takiej aparatury do wysokości 15% kosztów kwalifikowanych.

     

    1. Czy przy planowaniu kosztów konieczne jest posiadanie ofert, np. na zakup odczynników chemicznych?

    Koszty powinny być zaplanowane zgodnie z zasadami konkurencyjności.

     

    1. Koszt coachingu/mentoringu - w jaki sposób wypłacam wynagrodzenie właśnie takiemu mentorowi/coach’owi?

    Jeżeli jest to usługa polegająca na zleceniu prac merytorycznych, to koszt ten powinien być zaplanowany w kategorii E, jeżeli usługi pomocnicze to w kategorii Op.

     

    1. Mając do zakupu w ramach projektu sprzęt badawczy oraz sprzęt do wytwarzania próbek do badań, w jaką kategorię zaliczyć urządzenia, które służą jedynie do wytwarzania próbek?

    Zakup zaplanowany powinien być w ramach kategorii kosztów bezpośrednich Op zgodnie z Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów.

     

    1. Czy koszty związane z obroną (doktorat) mogą być finansowane z Projektu? Oraz koszty publikacji i koszty kursu językowego?

    Koszty związane z obroną oraz publikacją doktoratu mogą zostać ujęte w kosztach Op, jeżeli zaplanowane będą jako wskaźnik do osiągnięcia w ramach projektu we Wniosku o dofinansowanie. Koszt kursu językowego to dodatkowy koszt ogólny, który powinien być poniesiony w ramach kategorii O.

     

    1. Jeśli producent oprogramowania zadeklarował, że może je udostępnić za darmo - czy muszę uwzględniać tę pozycję we wniosku?

    We wniosku o dofinansowanie wykazują Państwo jedynie koszty kwalifikowane w ramach dofinansowania.

     

    1. Czy w ramach kosztów można zaplanować staż i wyjazd na konferencję?

    Tak, koszty konferencji mogą zostać sfinansowane, jeżeli planowane pozycje posiadają merytoryczne uzasadnienie w ramach realizacji projektu oraz przyczyni się do osiągnięcia jego celu, a udział w danym wydarzeniu został zaplanowany we wniosku o dofinansowanie projektu. W ramach projektu nie mogą zostać rozliczone wydatki sfinansowane z innych źródeł.

     

    1. Co jeśli cel badań nie zostanie osiągnięty?

    Wzór umowy o wykonanie i finansowanie projektu zawiera przepis w § 10 ust. 4 pkt. 7 stanowiący, że umowa może zostać rozwiązana, a finansowanie wstrzymane, jeśli nie zostanie osiągnięty cel projektu. Jednak decyzja taka może zostać podjęta po przeprowadzeniu dokładnej analizy raportów rocznych lub końcowych.

    Ocena raportu końcowego lub raportu ex-post może skutkować uznaniem umowy za niewykonaną i zwrot dofinansowania wraz z odsetkami.

     

    1. Które części wniosku należy sporządzić w języku angielskim?

    W języku angielskim należy sporządzić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku, takie części jak:

    I. PROJEKT: Tytuł projektu (ENG), Streszczenie projektu (ENG), Nr w klasyfikacji MAE - Słowa kluczowe (ENG).

     

    1. Jak należy rozumieć ewentualną możliwość (w uzasadnionym przypadku) wydłużenia realizacji projektu? Jeżeli projekt został złożony na 36 m-cy, a następnie następuje konieczność wydłużenia tego czasu (bez zmiany budżetu), czy to oznacza czas na realizację 36 m-cy +12 m-cy?

    Zgodnie z Regulaminem konkursu mają Państwo możliwość wydłużenia projektu do 12 miesięcy. Wydłużenie projektu powinno posiadać konkretne uzasadnienie proponowanej zmiany.

     

    1. Kiedy odbędą się spotkania panelowe?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 131.

     

    1. Generator - czy kilka osób może równolegle pracować w generatorze? Ile? W jakiej formie/formule odbywa się potwierdzenie złożenia wniosku? oświadczenie o złożenia wniosku przez kierownika jednostki?

    System potwierdza złożenie wniosku nadaniem mu numeru i przesłaniem e-maila do osoby składającej wniosek. System LSI 1 nie przewiduje pracy wspólnej nad jednym wnioskiem.

     

    1. Termin składania wniosków został wydłużony o 3 miesiące, czy to oznacza, że 3 miesiące później odbędą się spotkania panelowe? Do tej pory ten etap odbywał się w wakacje. Jak to będzie w tej edycji?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 125.

     

    1. Co, jeśli z jakiegoś powodu nie uda się opatentować wynalazku w efekcie końcowym projektu?

    Jeśli uzyskanie patentu zostało ustalone we wniosku jako wskaźnik, to wskaźniki służą one przede wszystkim zmierzeniu, ocenie czy cele projektu zostały osiągnięte. Wzór umowy o wykonanie i finansowanie projektu zawiera przepis w § 10 ust. pkt. 7 stanowiący, że umowa może zostać rozwiązana, a finansowanie wstrzymane, jeśli nie zostanie osiągnięty cel projektu. Jednak decyzja taka może zostać podjęta po przeprowadzeniu dokładnej analizy raportów rocznych lub końcowych.

    Ocena raportu końcowego lub raportu ex-post może skutkować uznaniem umowy za niewykonaną i zwrot dofinansowania wraz z odsetkami.

     

    1. Czy są wyjątki, że można zatrudnić osobę do personelu B+R będącą więcej niż 7 lat po doktoracie?

    Jeśli chodzi o osoby posiadające status doktora, dokumentacja konkursowa nie zawiera wyjątków.

     

    1. Panel - czy po rekomendacjach ekspertów zgłoszonych podczas panelu, kierownik projektu jest zobowiązany wprowadzić zmiany do złożonego wniosku w części/ach do którego odnoszą się rekomendacje, czy ma ładować nowy wniosek?

    Wnioskodawca decyduje, czy zastosuje się, czy też nie do proponowanych rekomendacji. W przypadku, gdy postanowi wprowadzić zmiany, dokonuje ich na odblokowanym przez IP wniosku  w systemie LSI i waliduje wniosek przed jego przesłaniem do NCBR.

     

    1. Czym jest uzasadniona zasada, iż nie można zmienić terminu spotkania na prośbę Wnioskodawcy? Wydaje się, że warto byłoby pomyśleć o terminie głównym i ewentualnym terminie uzupełniającym. Jest to dość surowy wymóg obecnych czasów.

    Jest to kluczowe z uwagi na datę rozstrzygnięcia konkursu i zachowanie terminu 6 miesięcy na wydanie decyzji, od dnia, w którym upłynął termin naboru Wniosków wskazany w ogłoszeniu o konkursie.

     

    1. Czy "obowiązkowy" członek zespołu B+R musi być zaangażowany w projekcie na 100% etatu?

    Członkowie zespołu B+R mogą być zatrudnieni przez Jednostkę zarówno na podstawie umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów oraz ich wymiar czasowy.

     

    1. Ocena - co w przypadku uzyskania oceny pozytywnej przy niewystarczającej alokacji? Pieczęć doskonałości? Dofinansowanie w innym terminie?

    Z uwagi na dostępną alokację dofinansowane zostaną projekty, które zostały najwyżej ocenione. Zgodnie z rozdz. VII pkt 5. Centrum może rekomendować do dofinansowania Projekt: 1) który Panel Ekspertów ocenił pozytywnie zgodnie z rozdz. VI ust. 11 pkt 1 Regulaminu oraz 2) który został najwyżej oceniony spośród pozytywnie ocenionych Projektów oraz 3) którego kwota dofinansowania mieści się w dostępnej alokacji przeznaczonej na konkurs, o której mowa rozdz. III ust. 2 Regulaminu, z zastrzeżeniem rozdz. III ust. 3 Regulaminu.

     

    1. W projekcie obok kierownika, wymagane jest zatrudnienie min. 1 osoby do prac B+R, do max. 7 lat po doktoracie. Dla kierownika projektu są podobne wymagania, jeśli chodzi o zaawansowanie w karierze naukowej. Można zaistnieć więc sytuacja, że kierownikiem projektu jest doktorant, a członkiem jego zespołu post-doc. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna? Czy rolą członka zespołu jest wykonywanie prac koordynowanych przez kierownika, czy członek zespołu też może/ma pełnić funkcję mentorską wobec kierownika? Jaka jest tutaj idea współpracy pomiędzy tymi dwiema osobami, kierownikiem a członkiem zespołu?

    Tak, w zespole badawczym jako personel B+R może zostać zatrudniona osoba posiadająca stopień doktora od mniej niż 7 lat, a w zespole technicznym warunek 7 lat nie jest obowiązkowy. Może zaistnieć sytuacja, że Kierownikiem Projektu będzie doktorant. O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu. Personel B+R pełni zadania wskazane w harmonogramie projektu, a personel pomocniczy wykonuje czynności techniczne i pomocnicze. Udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany – adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

    Koszty mentoringu są kwalifikowalne w projekcie, jednak sposób wyboru mentora musi nastąpić zgodnie z przepisami umowy o wykonanie i realizację projektu.

    1. Czy kierownik projektu może być zatrudniony w innej jednostce a w jednostce realizującej projekt zostanie zatrudniony na część etatu?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 3 i 7.

     

    1. W projekcie umowy o finansowanie projektu w programie LIDER w § 4 ust. 3 jest mowa o wynagrodzeniu Kierownika Projektu średniomiesięcznym. Proszę o sprecyzowanie, jak należy to rozumieć; czy wynagrodzenie w skali roku / etapu lub w skali całego projektu ma nie przekroczyć danej kwoty ? Czy może być tak, że przez połowę roku Kierownik Projektu ma wypłacaną dwukrotność kwoty średniomiesięcznej, a przez kolejne poł roku nie ma wynagrodzenia?

    Maksymalne wynagrodzenie Kierownika projektu to 10 000 złotych brutto średniomiesięcznie (wliczając w to koszty pracodawcy). Nie ma w dokumentacji konkursowej zapisu, który uniemożliwia wypłaty maksymalnego wynagrodzenia za niepełny etat. Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia będzie oceniana przez ekspertów i musi być adekwatna do zaangażowania w projekcie i musi być zgodna ze stawkami wynagrodzenia obowiązującymi w jednostce.

     

    1. List intencyjny od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem - jakie warunki musi spełnić podmiot deklarujący zainteresowanie wdrożeniem? Czy to musi być podmiot z sektora przemysłowego/biznesu, czy może należeć do sektora badawczego? Czy podmiotem wdrażającym może być podmiot aplikujący ? Czy podmiotem zainteresowanym wdrożeniem ma być podmiot prywatny, czy może być publiczny i sektor badawczy i sieć badawcza/konsorcjum badawcze/klaster ? Rozliczanie a Raportowanie.

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14 i 40.

     

    1. Czy w trakcie realizacji jest możliwość przeniesienia projektu do innej jednostki?

    Tak, istnieje możliwość zmiany Jednostki zgodnie z zapisami Umowy w paragrafie 10.

     

    1. Czy kosztem kwalifikowalnym mogą być środki na obniżenie pensum dydaktycznego w przypadku zatrudnienia kierownika na etacie badawczo-dydaktycznym?

    Nie ma możliwości uznać za koszt kwalifikowany prowadzenia zajęć dydaktycznych.

     

    1. W przypadku uzyskania oceny pozytywnej przy niewystarczającej alokacji (projekt z edycji XIV) - czy planowana jest w obecnej edycji lista rezerwowa? Czy obecnie, po uwzględnieniu rekomendacji Panelu Ekspertów, projekt ma większe szanse na uzyskanie finansowania? Czy jest we wniosku miejsce (poza zaznaczeniem na początku wniosku) w kwestii ustosunkowania się do decyzji/rekomendacji, udowodnienia, że wniosek został poprawiony zgodnie z zaleceniami ekspertów?

    Z uwagi na dostępną alokację dofinansowane zostaną projekty, które zostały najwyżej ocenione. Zgodnie z rozdz. VII pkt 5. Centrum może rekomendować do dofinansowania Projekt: 1) który Panel Ekspertów ocenił pozytywnie zgodnie z rozdz. VI ust. 11 pkt 1 Regulaminu oraz 2) który został najwyżej oceniony spośród pozytywnie ocenionych Projektów oraz 3) którego kwota dofinansowania mieści się w dostępnej alokacji przeznaczonej na konkurs, o której mowa rozdz. III ust. 2 Regulaminu, z zastrzeżeniem rozdz. III ust. 3 Regulaminu.

    Wnioskodawca decyduje, czy zastosuje się, czy nie do rekomendacji wskazanych przez Ekspertów. Rekomendacje te mają być pomocne dla Wnioskodawcy, ale nie są obligatoryjne.

    Wnioskodawca ma możliwość zostawienia dodatkowych informacji dla Ekspertów (nie podlegają one ocenie) w „Uwagach do KPW”.

     

    1. Czy w systemie LSI można wprowadzić redaktora pomocniczego/czytelnika lub osobę, która będzie miała tylko możliwość podglądu danych?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 77.

     

    1. Czy firma podpisująca list intencyjny może być również podwykonawcą?

    Regulamin nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, których list intencyjny można załączyć do wniosku. List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest, aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie. Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W tym przypadku powstaje pytanie czy jednostka naukowa może być zainteresowana komercjalizacją lub zastosowaniem wyników projektu w swojej działalności. W liście muszą być zawarte przekonujące argumenty.

     

    1. Czy zespół B+R może być złożony z: dr inż. (kierownik), mgr inż. i dwóch profesorów?

    Może. W przypadku personelu B+R profesorowie mogą być członkami, jeśli od uzyskania pierwszego stopnia doktora nie minęło więcej niż 7 lat. W przypadku personelu technicznego nie obowiązuje wymóg 7 lat od uzyskania stopnia doktora. Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. W przypadku uzyskania oceny pozytywnej przy niewystarczającej alokacji (projekt z edycji XIV)- czy planowana jest w obecnej edycji lista rezerwowa? czy obecnie, po uwzględnieniu rekomendacji Panelu Ekspertów projekt ma większe szanse na uzyskanie finansowania? czy jest we wniosku miejsce (poza zaznaczeniem na początku wniosku) w kwestii ustosunkowania się do decyzji/rekomendacji z edycji XIV? udowodnienia, że wniosek składany w edycji XV został poprawiony zgodnie z zaleceniami ekspertów.

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 208.

     

    1. Ile raportów składa wnioskodawca/kierownik projektu i jakiego typu informacje rozliczeniowe w poszczególnych raportach? Jak wygląda prawidłowe rozliczenie merytoryczne, jak rozliczenie finansowe za dany rok? Prosimy o wskazówki i błędy których należy unikać. Wymogi dot. raportowania zostały określone we wzorze umowy o dofinansowanie § 6. Monitorowanie realizacji Projektu i sprawozdawczość. Formularze raportów są zamieszczane na stronie internetowej NCBR w zakładce wiedza; programy; programy krajowe; LIDER.

     

    1. Czy kierownik może być zatrudniony na część etatu w projekcie i dostawać premie zadaniowe z projektu?

    W kwestii zatrudnienia na część etatu odpowiedź została udzielona w pytaniu 200. Wynagrodzenie kierownika musi być zgodne z regulaminem wynagradzania danej jednostki i mieścić się w limicie wynagrodzenia określonym w dokumentacji konkursu.

    1. Czy kierownik musi być zatrudniony w tej samej części etatu przez cały czas projektu?

    Nie. Istnieje możliwość zmiany stopnia zaangażowania w projekcie.

     

    1. Czy można zatrudnić z projektu osobę, która nie jest pracownikiem jednostki naukowej?

    Obowiązek potwierdzania zatrudnienia w dniu składania wniosków dotyczy osób posiadających stopień doktora. Członkowie zespołu badawczego muszą być zatrudnienie przez jednostkę naukową pozyskaną przez Wnioskodawcę. Należy pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany. Adekwatność zaplanowanych stanowisk do pełnionych obowiązków będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. Czy zespół B+R musi być stały przez cały okres trwania projektu? Czy można zatrudniać członków na różne okresy?

    Członkowie zespołu B+R mogą być zatrudnieni przez Jednostkę na okres pracy przy realizacji Projektu.

     

    1. Czy list intencyjny musi być od podmiotu (przedsiębiorstwa) działającego w Polsce? Czy może być to podmiot zagraniczny? Czy kierownik projektu Lider może być jednocześnie kierownikiem projektu finansowanego przez inną organizację np. Narodowe Centrum Nauki?

    List intencyjny może pochodzić od podmiotu zagranicznego.

    W dokumentacji konkursowej nie ma ograniczeń, na podstawie których Kierownicy projektów realizujący projekty w programach innych organizacji byliby nie dopuszczeni do wnioskowania w Programie LIDER.

    1. Czy istnieją limity wynagrodzeń dla członków zespołu B+R i personelu pomocniczego?

    O wysokości wynagrodzeń członków zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu uwzględniając zasady określone w Regulaminie wynagradzania Jednostki.

     

    1. Koszty zatrudnienia kierownika projektu i członków zespołu w firmie partnerskiej realizowane są w ramach projektu?

    Kierownik projektu oraz członkowie zespołu badawczego muszą być zatrudnieni w Jednostce na czas realizacji projektu. Jednostka zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzeń.

     

    1. Co w sytuacji, gdy w trakcie trwania projektu, Wnioskodawca zmieni jednostkę, w której będzie pracować?

    Tak, istnieje możliwość przeniesienia projektu zgodnie z zapisami Umowy w paragrafie 10.

     

    1. Obecnie mam status doktoranta, obronę planuję na styczeń/luty. Czy mogę złożyć wniosek jeżeli obecnie nie jestem zatrudniona na stanowisku naukowo-dydaktycznym w jednostce w której realizuję doktorat, czy mogę złożyć wniosek w obecnej edycji konkursu?

    Osoby, które mogą być Wnioskodawcami w Programie LIDER zostały określone w pkt 9 rozdz. II Regulaminu konkursu.

     

    1. Jaki jest przybliżony termin spotkania panelowego z kierownikiem?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 125.

     

    1. Jak przesłać kilka listów intencyjnych jeżeli kilka jest podpisane elektronicznie a kilka odręcznie? Czy przy skanowaniu do jednego dokumentu będą te dokumenty ważne (mam tu na myśli podpis elektroniczny kwalifikowany)?

    Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku, w przypadku chęci załączenia większej liczby listów, należy wszystkie dokumenty zeskanować w jeden plik pdf i w tej formie załączyć do systemu.

     W przypadku dwóch lub więcej listów intencyjnych podpisanych kwalifikowalnym podpisem elektronicznym, dokumenty wraz z raportami z weryfikacji złożonych podpisów należy zeskanować w jeden plik i w takiej formie załączyć do wniosku.

     

    1. W Jednostce istnieje możliwość wypłaty dodatkowych środków finansowych za kierowanie projektami osobom zatrudnionym na etatach uczelnianych jedynie w formie dodatków do pensji. Czy można zaplanować w takiej formie wynagrodzenie w programie Lider XV?

    Istnieje możliwość zaplanowania dodatków do pensji zgodnie z wewnętrznym regulaminem Jednostki oraz Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów.

     

    1. Czy pracownik B+R wskazany we wniosku musi być już zatrudniony w jednostce na etapie złożenia wniosku?

    Wnioskodawca posiadający status doktora w dniu składania wniosku musi być zatrudniony w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

     

    1. Czy jeżeli obecnie mam status doktoranta, obronę planuje na styczeń/luty, a od października mam być zatrudniona na stanowisku naukowo-dydaktycznym w jednostce w której realizuję doktorat, czy mogę złożyć wniosek w obecnej edycji konkursu?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 222.

     

    1. Czy wykonawca musi być zatrudniony w jednostce przed przystąpieniem do projektu?

    Prosimy o doprecyzowanie pytania i przesłanie go na Punkt informacyjny na adres info@ncbr.gov.pl.

     

    1. Podwykonawstwo – obejmuje usługi badawcze oraz doradcze - czy koszty usług doradczych w zakresie przygotowania/opracowania wniosku i/lub doradztwo w zakresie rozliczania projektu kwalifikują się?

    Koszty związane z przygotowaniem Wniosku o dofinansowanie nie są kosztami kwalifikowanymi.

     

    1. Czy kierownik może dostawać poza etatem z projektu premie zadaniowe?

    Istnieje możliwość zaplanowania dodatków do pensji zgodnie z wewnętrznym regulaminem Jednostki oraz Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów.

     

    1. Czy członkowie zespołu muszą być młodymi naukowcami - mieć status młodych naukowców?

    O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu. W przypadku członków personelu B+R będących doktorami od uzyskania pierwszego stopnia doktora nie może upłynąć więcej niż 7 lat (Regulamin Konkursu rozdz. II pkt 11).

     

    1. Czy zatrudnienie na uczelni (jednostce badawczo-naukowej) na podstawie umowy cywilnoprawnej (stanowisko dydaktyczne) (i posiada się stopień doktora i nie minęło 7 lat od uzyskania stopnia) oznacza spełnienie warunku zatrudnienia lidera (czy chodzi jedynie o zatrudnienie na stanowisku badawczo-naukowym na podstawie umowy o pracę w takiej jednostce)?

    Zgodnie z regulaminem Wnioskodawca posiadający status doktora na dzień złożenia Wniosku musi być zatrudniony w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

     

    1. Jeżeli planowane osoby do zatrudnienia wpisane do wniosku z pewnych względów jednak nie będą mogły go realizować w momencie przyznania finansowania czy można zatrudnić inną osobę?

    W trakcie realizacji projektu istnieje możliwość zmiany osób wpisanych we Wniosku o dofinansowanie z imienia i nazwiska.

     

    1. Czy w liście intencyjnym może być informacja o współpracy w trakcie realizacji projektu, czy tylko ma się odnosić do chęci komercjalizacji produktu/usługi?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14.

     

    1. Koszty administracyjne - czy koszty przygotowania wniosku/rozliczania projektu/realizacji zadań administracyjnych zw. z wdrożeniem wykonywane przez personel administracyjny są kosztami kwalifikowanymi?

    Koszty kwalifikowane to koszty poniesione w trakcie realizacji projektu.

     

    1. Czy projekt może nie być komercjalizowany, jeżeli zostanie wdrożony wewnętrznie?

    Sposób wdrożenia rezultatów jest decyzją Wnioskodawcy. Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W przypadku nie zaznaczenia żadnej opcji w punkcie „Sposób zastosowania wyników projektu w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” należy opisać inną planowaną formę zastosowania albo wdrożenia wyników projektu. Należy opisać planowane działania niezbędne do zastosowanie wyników projektu w praktyce/ potencjalnego wdrożenia oraz zasoby niezbędne do przeprowadzenia zakładanego wdrożenia (zasoby techniczne jak i ludzkie, zarówno te, którymi dysponuje Jednostka w której projekt będzie realizowany lub które należy pozyskać). Wdrożenie nie musi przynosić przychodów i można je dokonać. Ponadto w dokumentacji konkursowej nie ma jednak przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia.

     

    1. Czy komercjalizacja badań może być osiągnięta przez uzyskanie patentu? Czy to wystarczające rozliczenie projektu?

    Zgodnie z założeniami, celem głównym programu LIDER jest wsparcie rozwoju kadry naukowej, w szczególności przez finansowanie programów adresowanych do młodych naukowców, zmierzających do podnoszenia kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. W związku z tym ocenia się wdrożenie rezultatów projektu rozumiane nie tylko jako komercjalizację rezultatów projektu, ale również jako wzrost potencjału instytucji realizującej projekty i dysponującej produktami badań (mierzalnymi efektami są tutaj nagrody, patenty, certyfikaty, możliwości tworzenia konsorcjów z przedsiębiorstwami i innymi jednostkami naukowymi). Jednocześnie proszę pamiętać, że list intencyjny jest załącznikiem obligatoryjnym, a potencjał wdrożenia podlega ocenie zgodnie z kryterium merytorycznym wskazanym w załączniku do regulaminu.

     

    1. Czy efekt projektu może nie być mierzony przychodami? Czy może on być, jeśli takie jest właśnie założenie w projekcie, udostępniony zainteresowanym podmiotom za darmo?

    Wnioskodawca ma możliwość ustanowić wskaźnik przychodowy, jeśli specyfika projektu to uzasadnia. Wdrożenie nie musi przynosić przychodów.

     

    1. Ile projektów realizowanych było w poprzedniej edycji programu - Lider XIV?

    W wyniku rozstrzygnięcia XIV konkursu w ramach Programu LIDER dofinansowanie otrzymało 41 projektów.

     

    1. Czy jako wskaźnik rezultatu projektu musi być zgłoszenie patentowe, czy może to być tajemnica uczelni/przedsiębiorstwa (bez patentowania)?

    Do decyzji Wnioskodawcy należy jakie wskaźniki zostaną ujęte we wniosku. Wnioskodawca proszony jest wskazać przynajmniej 1 wskaźnik z wymienionych w instrukcji wypełniania wniosku stanowiących wskaźniki programowe . Ponadto Wnioskodawca powinien określić też własne wskaźniki pomiaru zgodnie ze specyfiką projektu, które będzie monitorował w projekcie. Wskaźniki będą podlegały ocenie tzn. eksperci przyjrzą się czy odzwierciedlają cele projektu, czy są realne, weryfikowalne, mierzalne, właściwie określone w czasie, konkretne.

     

    1. Koszty szkoleń - czy koszty szkoleń managerskich dla członków zespołu badawczego kwalifikują się?

    Szkolenia managerskie dla członków zespołu badawczego nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów Op. Takie koszty mogą być zakwalifikowane w kategorii kosztów O.

     

    1. Czy list intencyjny może pochodzić również od instytucji, w której realizowany jest projekt?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 14.

     

    1. Czy cały koszt aparatury może być sfinansowany ze środków przyznanych na realizację projektu?

    Koszty z kategorii aparatura i WNiP zostają uznane jedynie w wysokości do 15% kosztów kwalifikowalnych projektu.

     

    1. Czy projekt może być kontynuowany, jeśli Kierownik Projektu utraci status doktoranta przed zakończeniem projektu (np. przez rezygnację z kształcenia w szkole doktorskiej)?

    Zgodnie z umową o wykonanie i finansowanie projektu nie jest dopuszczalna taka zmiana Umowy, której rezultatem byłoby nieprzyznanie Projektowi finansowania w czasie, gdy Projekt podlegał ocenie w ramach procedury wyboru projektów. W takiej sytuacji może dojść do zwrotu dofinansowania.

     

    1. We wcześniejszych odpowiedziach padło stwierdzenie, że jeżeli zaznaczono komercjalizację, to po 2 latach trzeba wykazać działania z tym związane. Czyli, jak rozumiem komercjalizacja nie jest obligatoryjna? Jak to się ma do opisywania punktów we wniosku dotyczących wdrożenia?

    Wnioski złożone w Programie Lider XV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W przypadku zadeklarowania komercjalizacji we wniosku od dofinansowanie, na podstawie raportu z wdrożenia fakt realizacji komercjalizacji w projekcie będzie podlegał indywidualnej ocenie. Niewykonanie projektu może skutkować zwrotem dofinansowania. Należy zauważyć, iż zgodnie z założeniami, celem głównym programu LIDER jest wsparcie rozwoju kadry naukowej, w szczególności przez finansowanie programów adresowanych do młodych naukowców, zmierzających do podnoszenia kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. W związku z tym oceniane wdrożenie rezultatów projektu rozumiane nie tylko jako komercjalizację rezultatów projektu, ale również jako:

    • rozpowszechnianie informacji o nowych produktach (poprzez artykuły, publikacje naukowe czy udział w konferencjach podczas których referuje się wyniki badań i pokazuje nowe sposoby zastosowań produktów);

    • wzrost potencjału instytucji realizującej projekty i dysponującej produktami badań (mierzalnymi efektami są tutaj nagrody, patenty, certyfikaty, możliwości tworzenia konsorcjów z przedsiębiorstwami i innymi jednostkami naukowymi);

    • wykonywanie kolejnych projektów;

    • wzrost jakości i liczebności kadry dzięki możliwości zatrudniania nowych osób oraz dzięki szansom na doktoraty i habilitacje poświęcone wytworzonym produktom.

    W dokumentacji konkursowej nie ma jednak przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia.

    1. Czy jest wzór NCBiR umowy warunkowej z podwykonawcą? (punkt 5 w rozdziale V Zdolności Wnioskodawcy)? Jeśli nie, to jakie są najważniejsze elementy takiej umowy, które muszą być w niej zawarte?

    Nie ma wytycznych ze strony Centrum w zakresie kształtu umów z podwykonawcami.

     

    1. Czy można zawrzeć więcej niż dwa listy intencyjne?

    Tak, można, ale w jednym pliku.

     

    1. Czy brak doświadczenia w zakresie patentów/wdrożeń jest dyskwalifikujące dla kierownika projektu?

    Patenty nie są obligatoryjne, jednak ocenie podlega dorobek Wnioskodawcy i mogą stanowić potwierdzenie deklarowanych we wniosku osiągnięć. Ich brak może mieć wpływ na ocenę.

     

    1. Czy kierownik zespołu i personel B+R mogą być zatrudnieni na różnych uczelniach?

    Tak, mogą być zatrudnieni na różnych uczelniach w dniu składania wniosku. Jednak Jednostka pozyskana do współpracy musi zatrudnić Kierownika Projektu i Członków Zespołu.

     

    1. Czy w ramach personelu technicznego możliwe jest zatrudnienie konsultanta o stopniu profesora?

    Przepisy regulaminu nie zabraniają zatrudnienia profesorów jako personel techniczny. Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk do wykonywanych zadań, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej. Ponadto zadania personelu technicznego powinny mieć charakter pomocniczy, techniczny.

     

    1. Czy jednostka występująca w projekcie jako podwykonawca będzie uwzględniana w ocenie interinstytucjonalności projektu?

    W ramach oceny merytorycznej w kategorii PROJEKT ocenie podlega m.in. międzyinstytucjonalność składu zespołu badawczego. W związku z tym, fakt zaangażowania do zespołu badawczego osób z różnych instytucji będzie skutkował przyznaniem dodatkowych punktów. Podwykonawstwo nie jest uznawane za mobilność międzyinstytucjonalną.

     

    1. Czy będąc pracownikiem/wnioskodawcą z jednostki lokalnej (oddziału) Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz, mogę realizować projekt w ramach tego samego Instytutu, ale poza jednostką lokalną?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 2.

     

    1. Czy Państwowy Instytut Badawczy, który jest państwową jednostką organizacyjną, wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, który prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce może być uznany jednostką naukową? Działamy zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2016 r. poz. 371, z późn. zm.)

    Tak, jeśli jest to podmiot, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy o NCBR, spełniający kryteria organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę określone w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1 ze zm.).

     

    1. Jak wygląda sytuacja, kiedy kierowniczka projektu Lider w trakcie trwania projektu zajdzie w ciążę i będzie chciała przejść na urlop?

    Nie ma możliwości zawieszenia projektu. W przypadku urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość oddelegowania obowiązków Kierownika projektu innej osobie. Kierownik projektu pozostaje na ten okres w zawieszeniu, ale nadal nadzoruje prace realizowane w ramach projektu.

     

    1. Jak jest traktowana mobilność kierownika programu Lider? Proszę o szczegółowy opis ponieważ w trakcie jednego z panelów uzyskałem odpowiedź, że mobilność jest rozumiana jako wyjazd w ramach realizacji danego projektu, co później w recenzji zostało unieważnione. Jaka jest więc precyzyjna odpowiedź dotycząca mobilności? Czy są to tylko wyjazdy wielotygodniowe na zasadzie wymiany, nieprzerwanego pobytu, czy też może to być udział kilkudniowy w ramach budowy stanowisk, prowadzenia badań?

    W kryterium punktowanym "Mobilność" eksperci oceniają mobilność Kierownika Projektu, tj. staże krajowe, zagraniczne, współpraca naukowa krajowa/zagraniczna, współpraca z podmiotami w kraju/zagranicą przy realizacji projektów. Spełnienie tego kryterium jest rozpatrywane z punktu widzenia różnych aspektów np. specyfiki projektu, dziedziny projektu, doświadczenia Wnioskodawcy.

     

    1. Czy można utworzyć nowe stanowisko pracy o określonych kompetencjach i na nie zrekrutować?

    Jest możliwość zwiększania/zmniejszania zespołu badawczego zgodnie z zapotrzebowaniem.

     

    1. Czy przedmiotem prac badawczych prowadzonych w projekcie LIDER może być rozwinięcie wyników (do postaci aplikacyjnej) osiągniętych w badaniach podstawowych prowadzonych w ramach wcześniejszego projektu finansowanego z NCN?

    Koszty związane z badaniami podstawowymi nie są kosztami kwalifikowalnymi w projekcie w programie LIDER.

     

    1. Czy w przypadku osób występujących na krzyż we wnioskach może to zostać odebrane negatywnie z tytułu kryterium doboru zespołu w procesie oceny (np. w przypadku jednego recenzenta przyporządkowanego do obu wniosków) - oczywiście mowa o wnioskach dotyczących innych rozwiązań.

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 30.

     

    1. Proszę o wyjaśnienie w kwestii wynagrodzenia Kierownika Projektu - wg regulaminu może to być kwota 10 000 zł brutto średniomiesięcznie. Co w sytuacji, kiedy Kierownik Projektu zatrudniony w Jednostce otrzymuje wyższe wynagrodzenie np. 15 000 zł brutto. Czy wtedy z projektu pokrywane jest 10 000 zł, a pozostała część przez Jednostkę? (zakładając, że Kierownik Projektu realizuje na cały etat zadania związane tylko z projektem Lider i nie pracuje w innych projektach).

    Konieczne jest dostosowanie wymiaru etatu do wysokości wynagrodzenia przewidzianego w ramach projektu.

     

    1. Czy przedmiotem prac badawczych prowadzonych w projekcie LIDER może być rozwinięcie wyników osiągniętych w innym projekcie o charakterze aplikacyjnym (np. Inkubator Innowacyjności z MNiSW) do wersji udoskonalonej (wersji 2.0) w stosunku do pierwotnej technologii?

    Regulamin konkursu nie zabrania rozwijania prac badawczych. Jednocześnie, należy pamiętać, że koszty związane z badaniami podstawowymi nie są kosztami kwalifikowalnymi w projekcie. Nie może również dojść do sytuacji podwójnego finansowania tych samych badań.

     

    1. Czy jest określony wzór umowy warunkowej z podwykonawcą? Czy są podane lub oczekiwane elementy, jakie muszą być zawarte w takiej umowie wstępnej z podwykonawcą?

    Nie ma wytycznych ze strony Centrum w zakresie kształtu umów z podwykonawcami.

     

    1. Czy w projekcie mogą uczestniczyć również osoby spoza jednostki naukowej, będące zatrudnione w innej jednostce naukowej?

    Odpowiedzi udzielono w pytaniu nr 249.

     

    1. Czy w zespole brany jest pod uwagę aspekt "gender balance"?

    Wnioskodawca zobowiązany jest wprowadzić we wniosku o dofinansowanie informacje dot. wpływu projektu na realizację zasady równości szans. Objaśnienia zostały zawarte w instrukcji wypełniania wniosku.

     

    1. Czy jeśli jest to zgodne z Regulaminem wynagradzania jednostki, Kierownik może zostać oddelegowany do projektu na 50% czasu pracy i otrzymywać 10 000 brutto-brutto z projektu (zakładając, że zgodnie z umową o pracę jego wynagrodzenie brutto-brutto za pełen etat wynosi 20 000,0zł)?

    Konieczne jest dostosowanie wymiaru etatu do wysokości wynagrodzenia przewidzianego w ramach projektu.

     

    1. Czy można w ramach projektu sfinansować szkolenie/konferencję dotyczące realizowanych zadań?

    Tak, jest taka możliwość, wydatek ten powinien być zaplanowany na etapie WO.

     

    1. Czy w budżecie można uwzględnić pulę środków dla partnera w projekcie? Czy dofinansowanie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla jednostki zatrudniającej wnioskodawcę?

    Dysponentem środków finansowych otrzymanych w ramach Programu jest Jednostka naukowa.

     

    1. O co chodzi w pozycji: "Wpływ projektu na realizację zasady równości szans"?

    Objaśnienia zakresu informacji w tej części wniosku zostały zawarte w instrukcji wypełniania wniosku.

     

    1. Czy w związku z możliwością stosowania umów cywilnoprawnych w ramach kosztów wynagrodzenia czy konieczne jest stosowanie do wyboru takich wykonawców przepisów PZP?

    Osoby zaplanowane do zatrudnienia w ramach umów cywilnoprawnych powinny zostać wybrane zgodnie z zasadą konkurencyjności oraz przepisami PZP (wyjątek stanowią osoby wskazane z imienia i nazwiska we wniosku o dofinansowanie).

     

    1. Czy członkowie zespołu mogą być zatrudnieni przez jednostkę wyłącznie na konkretny etap realizacji projektu? Nie jest to, jak ujęto, "cały czas trwania projektu". Czy można zatem zatrudnić na umowę zlecenie na okres 6 miesięcy naukowca z innej jednostki (zwiększenie między-instytucjonalności) w jednostce realizującej projekt?

    Członkowie zespołu badawczego poza Kierownikiem Projektu mogą być zatrudnieni na czas pracy przy projekcie. Dopuszczalne jest zatrudnienie naukowca z innej jednostki na 6 miesięcy, na podstawie umowy cywilno-prawnej.

     

    1. Zakładając, że Kierownik Projektu chciałby skorzystać z doświadczenia i wsparcia wybitnego specjalisty z dziedziny, która jest zgodna z zakresem projektu, w jakiej formie ekspert/konsultant może być zatrudniony w projekcie?

    W przypadku personelu B+R wybitni specjaliści np. profesorowie mogą być członkami, jeśli od uzyskania pierwszego stopnia doktora nie minęło więcej niż 7 lat. W przypadku personelu technicznego nie obowiązuje wymóg 7 lat od uzyskania stopnia doktora. Należy jednak pamiętać, że udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany, adekwatność zaplanowanych stanowisk do obowiązków będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.

     

    1. Czy kierownik projektu Lider może być równocześnie kierownikiem innego grantu np. z NCN?

    Tak, w Programie LIDER XV nie ma określonych ograniczeń co do zaangażowania Kierownika Projektu w inne projekty/przedsięwzięcia naukowe. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że na etapie oceny merytorycznej złożonego wniosku, eksperci oceniają m.in. potencjalnego Lidera weryfikując jego zaangażowanie w projekcie oraz jego inne aktywności naukowe, co ma przełożyć się na osiągnięcie celu projektu.

     

     

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
29.12.2023 08:29 Szymon Iwańczuk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
info@ncbr.gov.pl
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Lider XV 18.0 26.04.2024 13:23 Maciej Buźniak
Lider XV 17.0 24.04.2024 15:57 Maciej Buźniak
Lider XV 16.0 19.03.2024 10:52 Szymon Iwańczuk
Lider XV 15.0 19.03.2024 10:03 Szymon Iwańczuk
Lider XV 14.0 19.03.2024 09:46 Szymon Iwańczuk
Lider XV 13.0 18.03.2024 00:00 Maciej Buźniak
Lider XV 12.0 06.03.2024 10:07 Maciej Buźniak
Lider XV 11.0 21.02.2024 12:11 Szymon Iwańczuk
Lider XV 10.0 15.02.2024 16:00 Maciej Buźniak
Lider XV 9.0 15.02.2024 15:56 Maciej Buźniak
Lider XV 8.0 15.02.2024 14:48 Maciej Buźniak
Lider XV 7.0 23.01.2024 13:15 Szymon Iwańczuk
Lider XV 6.0 12.01.2024 10:01 Maciej Buźniak
Lider XV 5.0 02.01.2024 11:37 Szymon Iwańczuk
Lider XV 4.0 02.01.2024 08:26 Szymon Iwańczuk
Lider XV 3.0 29.12.2023 09:18 Szymon Iwańczuk
Lider XV 2.0 29.12.2023 08:30 Szymon Iwańczuk
Lider XV 1.0 29.12.2023 08:29 Szymon Iwańczuk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}