W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mechanizmy i algorytmy testowania sieci mobilnych nowej generacji 5G i ich usług

5g

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Mechanizmy i algorytmy testowania sieci mobilnych nowej generacji 5G i ich usług

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Orange Polska                                                    

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy   

Systemics PAB                                       

ikona teczki  Nazwa programu

Programy międzynarodowe

ikona gazety  Konkurs

Eureka 1/2018

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 272 750,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

994 500,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.01.2019 r. do 30.06.2021 r.

Poznaj nasz zespół

Dr inż. Zbigniew Kopertowski otrzymał stopień doktora Politechniki Warszawskiej, Instytut Telekomunikacji w 1997 roku. W 1998 roku dołączył do Centrum Badawczo-Rozwojowego TP, obecnie Orange Innovation Polska. Uczestniczył w projektach badawczych IST: COST 242, COST 257, Copernicus 1463, w projektach programu Eureka CelticNext oraz w projektach od 5PR do Horyzont Europa, takich jak AQUILA, EuQoS, NapaWine, GreenICN, NOTTS, Monalis, Flexnet i 5G Perfecta. Obecnie uczestniczy w projektach: Assist-IoT (H2020), Imminence (Eureka) i CHRISS (HE) związanych tematycznie z usługami IoT i sieciami 5G. Ma na swoim koncie publikacje na krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz w czasopismach naukowych z zakresu sieci telekomunikacyjnych. Jest członkiem IEEE SA, ITU-T oraz stowarzyszenia AIOTI.

 

Dr hab. inż. Jordi Mongay Batalla jest profesorem na Politechnice Warszawskiej. Pracuje również w agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) jako ekspert CEI (2020-) oraz w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej jako ekspert ds. 5G (2021-). Jest ekspertem ds. cyber 5G dla Grupy Nauki i Technologii NATO oraz członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i europejskiego komitetu normalizacyjnego CEN/CLC/JTC 13 dla norm 5G. Jest członkiem IEEE i ACM od 2010r.

Jordi Mongay Batalla brał udział (koordynacja i/lub udział) w ponad 30 krajowych i międzynarodowych projektach badawczych ICT (w tym unijnych Programach ICT). Jest redaktorem czterech książek i autorem ponad 150 artykułów publikowanych w książkach, czasopismach międzynarodowych (IEEE ComMag, IEEE WCM, IEEE JSAC, ACM CSUR itp.) oraz materiałach konferencyjnych i dwóch patentach (Polskie i Europejskie Urzędy Patentowe). Jest/był redaktorem gościnnym i członkiem Rady Redakcyjnej w ponad 10 międzynarodowych czasopismach.

 

Mgr inż. Jan Kondej wspierał projekt 5G Perfecta w firmie Systemics PAB i jest związany z telekomunikacją i radiofonią od 1992 roku, kiedy to rozpoczął pracę zawodową w Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej i Polskim Radiu. W obszarze telefonii komórkowej od 1996 roku, gdzie aktywnie uczestniczył w uruchomieniu i rozwoju sieci oraz strategii rozwoju biznesu dla GSM, UMTS i LTE w Polkomtel, polskim operatorze sieci komórkowej stworzonym przez irTouch/Vodafone/TDC.

Obszary zainteresowania to sieci komórkowe: technologia 5G oraz rynek mobilny, w tym modelowanie biznesowe w telekomunikacji, a przez interakcje z operatorami komórkowymi na całym świecie również kwestie Quality of Experience w sieciach mobilnych.

Reprezentuje Systemics-PAB w pracach grup roboczych ETSI. Uczestniczy też w konferencjach targach branżowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w projektach Eureka CELTIC-NEXT.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroniki) oraz Zarządzania na Studiach Biznesowych w Lubelskiej Szkole Biznesu we współpracy z University of Central Lancashire.

Zobacz efekt naszej pracy

Firma Nokia była głównym partnerem oraz koordynatorem technologicznym projektu międzynarodowego, którego wideo prezentacja znajduje się poniżej:

Wideo

Projekt 5G Perfecta – rozwiązania technologiczne monitorowania sieci i usług

Wideo

Ogólna informacja o projekcie

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Sieci 5G oraz sieci 5G-Advanced to nowe rozwiązania, architektury, technologie i standardy dla przyszłej wszechobecnej infrastruktury komunikacyjnej. Migracja sieci w kierunku 5G oznacza skok jakościowy zarówno w kontekście parametrów sieciowych, jak i dostępnych dla nowych użytkowników usług. Ich realizacja wymaga zastosowania odpowiednich metod pomiarowych oraz mechanizmów sieciowych zapewniających wymagany poziom jakości.

Celem projektu było opracowanie metod i narzędzi dla skutecznego monitorowania parametrów sieci i oferowanych usług oraz mechanizmów zapewniających jakość usług w sieciach 5G. W tym celu zostało zaproponowane opracowanie rozwiązania do testowania sieci 5G oraz 5G-Advanced, wykorzystujące zdefiniowane w projekcie wskaźniki KPI charakteryzujące rzeczywiste zachowanie się sieci i usług 5G oraz metody oceny postrzeganej przez użytkowników jakości multimediów (QoE) w scenariuszach 5G. Zaproponowane rozwiązanie bazuje na wielokryterialnej analizie danych i automatyzacji procesów pomiarowych.

Proponowana platforma monitorowania 5G PERFECTA zapewni możliwość realizacji pomiarów w czasie rzeczywistym zestawu nowych usług przewidzianych do realizacji w sieciach nowej generacji, przetestowanych w infrastrukturze sieciowej.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Bezpośrednio wyniki 5G Perfecta są wykorzystywane przez partnerów projektu do rozwoju istniejących produktów, wprowadzania nowych technologii i usług oraz ich monitorowania, w szczególności w oparciu o sieci 5G

Systemics PAB wykorzystał metodologię i testy przeprowadzone podczas projektu do oceny sieci 5G zgodnie z jakością doświadczeń użytkowników. Metodologia opracowana w 5G Perfecta została dopracowana i wykorzystywana przez spółkę w pomiarach jakości usług w sieciach mobilnych.

Orange Polska wykorzystał wyniki projektu do analizy jakości nowo wybudowanej sieci 5G (obszar Warszawy) w trakcie trwania projektu oraz opracowania nowych usług biznesowych z wykorzystaniem sieci 5G dla przekazu wideo. Projekt 5G Perfecta pokazał możliwości sieci 5G w zakresie zapewnienia niezawodnej komunikacji do transmisji wysokiej jakości wideo nawet w sytuacjach, w których inne sieci ucierpiałyby z powodu degradacji usługi oraz sposobu monitorowania jakości tych usług.

Pośrednio wyniki projektu zostały wykorzystane w kilku projektach publicznych. Znajomość standardów i architektury bezpieczeństwa 5G zdobyta pod parasolem projektu 5G Perfecta służyła zespołowi projektowemu, do opracowania kilku projektów dla instytucji publicznych:

  • Agencja UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), z siedzibą w Atenach, rozpoczęła projekt stworzenia systemu certyfikacji 5G, a zespół został zaproszony do udziału jako eksperci ds. bezpieczeństwa 5G. Ten projekt jest obecnie finalizowany;
  • Organizacja NATO ds. Nauki i Technologii zainicjowała projekt (IST-187 COM) mający na celu analizę zastosowania technologii 5G w operacjach NATO. Osoby z zespołu zajmującego się 5G Perfecta zostały zaproszone do współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Jedną z głównych trudności podczas realizacji projektu było wykorzystanie infrastruktury 5G dopiero pojawiającej się na całym świecie, więc metodologie i narzędzia opracowane w projekcie stopniowo ewoluowały na wyższe poziomy TRL ze względu na początkową niemożność przetestowania ich w środowiskach komercyjnych.

Kolejnym problemem znalezionym w ramach projektu była sytuacja związane z COVID-19, która sprawiła, że ​​niektóre zadania projektu okazały się trudne w realizacji. W szczególności integracja narzędzi, testów i innych zadań interakcyjnych musiała zostać wykonana w sytuacji pandemicznych ograniczeń, więc musieliśmy jak najlepiej zarządzać sytuacją, nie obniżając jakości wykonywanych zadań.

{"register":{"columns":[]}}