W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Misja Starfish 2030: Odbudujmy nasze zasoby wodne i oceany

10.05.2021

Biuro NCBR w Brukseli – BSP oraz Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli zorganizowały w dniu 10 maja 2021 r. wydarzenie „Misja Starfish 2030: Odbudujmy nasze zasoby wodne i oceany”, rozpoczynając cykl tematycznych webinariów poświęconych każdej z pięciu Misji badawczo-innowacyjnych w ramach Horyzontu Europa – największego w historii UE programu ramowego ds. badań i innowacji.

Misja Starfish 2030

Wody oceaniczne, morskie, przybrzeżne i śródlądowe stanowią jeden system, który obejmuje ok. 71% powierzchni Ziemi. Misja europejska Starfish 2030 w ramach Horyzontu Europa będzie wspierać nowe pomysły, badania naukowe i innowacje w celu opracowania i zwiększenia skali rozwiązań, które mogą zmienić sposób, w jaki dbamy o nasze błękitne środowisko.

Raport przygotowany przez Radę Misji Starfish 2030 jest propozycją działań, jakie należy podjąć, aby poprawić sytuację środowiska wodnego, oraz narzędziem zwiększania świadomości ich znaczenia wśród obywateli. Inspirując się kształtem rozgwiazdy, Misja zostanie poświęcona pięciu nadrzędnym celom, m.in. powstrzymaniu zanieczyszczeń i regeneracji przyrody.

Wydarzenie miało charakter otwarty i jego celem było pogłębienie wiedzy i dyskusja w zakresie ochrony środowiska wodnego wśród przedstawicieli środowiska naukowego oraz biznesu.

Podczas spotkania Helena Meyer, ekspertka z Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej, przedstawiła cele i założenia Misji Starfish 2030 oraz ich powiązania z innymi instrumentami Horyzontu Europa. Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne z wybitnymi ekspertami w zakresie polityki wodnej i ochrony wód.

Panele eksperckie rozpoczęły się wprowadzeniem do poszczególnych celów Misji przez dr inż. Klarę Ramm – członkinię Rady Misji ds. zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych, która była jednocześnie moderatorem całego wydarzenia.

Pierwszy panel dyskusyjny dotyczył regeneracji ekosystemów morskich i wodnych – renaturalizacji rzek i wód. Udział w nim wzięli: prof. Paweł Rowiński – Wiceprezes PAN, hydrolog oraz hydrodynamik, Jan Piotrowski – Pełnomocnik do spraw Wisły w Urzędzie M. St. Warszawy oraz Piotr Bednarek – Prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jakie są obecnie problemy gospodarki wodnej w Polsce i co możemy zaoferować nauce europejskiej w kontekście ochrony środowiska wodnego.

Eutrofizacja wód, czyli przeżyźnienie środowiska wodnego, była tematem drugiego panelu, w którym uczestniczyli: prof. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN, prof. Ewa Maria Siedlecka, reprezentująca Uniwersytet Gdański i Polski Klub Ekologiczny – Okręg Pomorski, oraz Tomasz Konieczny – Dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. Wrocław. Podczas rozmowy dyskutowano m.in. o tym, w jaki sposób możemy zaangażować się w działania mające na celu likwidację eutrofizacji wód oraz o mocnych i słabych stronach polskiej nauki w tym kontekście.

W ramach kontynuacji współpracy Biura NCBR w Brukseli – BSP oraz Biura PolSCA PAN w Brukseli planujemy kolejne dyskusje w formacie online na temat pozostałych obszarów Misji badawczo-innowacyjnych w Horyzoncie Europa.

{"register":{"columns":[]}}