W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MUCHA – System rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego

Opracowana technologia budowy modułowych kamer pola światła, pozwala na rejestracje otaczającego świata z niespotykaną dotąd precyzją

MUCHA – System rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego

kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

MUCHA – System rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Poznańska

Kierownik projektu mgr inż. Krzysztof Wegner

ikona teczki  Nazwa programu

Programy krajowe

ikona gazety  Konkurs

LIDER VIII

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 196 912,50 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

1 196 912,50 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.02.2018 r. do 31.05.2021 r.

Poznajcie nasz zespół

Zespół projektowy

 

Zobacz efekt naszej pracy

MUCHA – System rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego
MUCHA – System rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Opracowana technologia budowy modułowych kamer pola światła, pozwala na rejestracje otaczającego świata z niespotykaną dotąd precyzją. Kamera pola światła umożliwiają rejestracje nie tylko koloru docierającego światła, ale także precyzyjny pomiar kierunku, z którego dany promień dotarł do kamery. Dzięki temu kamera pola światła umożliwia rekonstrukcje przestrzennej reprezentacji obserwowanego świata w postaci wysokiej jakości ruchomych modeli 3D. A wszystko to z prędkością dochodzącą nawet do 30 modeli 3D na sekundę. Dzięki modułowej konstrukcji nasza technologia pozwala na rejestracją zarówno bardzo małych obiektów, jak i całych scenerii w plenerze. 

W opracowanej technologii wykorzystujemy tylko powszechnie dostępne komponenty co znacząco obniża koszt wdrożenia opracowanej kamery pola światła.
Opracowana technologia to nie tylko kamera, ale i zestaw specjalistycznego oprogramowania to przetwarzania i wyświetlania danych przestrzennych.

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Przede wszystkim branża VR w której potrzeba jest rejestracji wysokiej jakości ruchomych modeli 3D. 
Opracowana kamera może znaleźć takie zastosowanie w robotyce i na liniach produkcyjnych, gdzie precyzyjne pomiary 3D są kluczowe dla poprawności działania całego systemu.

Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i unikalnej konstrukcji nasze rozwiązane może konkurować z systemami aktywnymi takimi jak lary czy lasery, bez wszystkich wad technologii aktywnych (niskiej prędkości ramowe, czy oślepiania innych sensorów)

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Na świecie prowadzi się badania dotyczące rejestracji i przetwarzania pola światła, a nawet wykorzystuje się pewne systemy w praktyce (proste kamery firmy Raytrix). Jednak brak jest kompleksowych systemu o podobnych właściwościach do technologii opracowanej w ramach projektu. W szczególności nie ma obecnie systemów umożliwiających rejestrację i przetworzenie pola światła o tak dużej liczbie rejestrowanych promieni i takiej prędkości rejestracji obrazu przestrzennego. Największym wyzwaniem technologicznym jest rejestracja w czasie rzeczywistym milionów indywidualnych promieni pola światła.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Wsparcie finansowe NCBR, pozwala na urzeczywistnienie własnego pomysłu i przejście od mglistej koncepcji do działającego urządzenia gotowego do wdrożenia na rynek. To także doskonała okazja do wybudowania zespołu kompetentnych wspierających się ekspertów z różnych dziedzin, mogących śmiało dalej realizować kolejne idee rodem z science-fiction.

{"register":{"columns":[]}}