W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR na CYBERSEC 2023

26.06.2023

W dniach 21-22 czerwca w Katowicach odbyła się 17. edycja European Cybersecurity Forum – CYBERSEC, największego w Europie wydarzenia poświęconego cyberbezpieczeństwu. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Partnerships for cyber resilience”, poświęcona była współpracy w sferze cyberodporności w kontekście wzmocnienia infrastruktury krytycznej, inwestycji w cyfryzację i przeciwdziałania dezinformacji. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było partnerem wydarzenia, a wśród prelegentów znalazł się nasz przedstawiciel.

Panel NCBR na CYBERSEC 2023 z udziałem przedstawiciela NCBR.

CYBERSEC to miejsce spotkań czołowych firm, mediów i specjalistów związanych z IT. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Instytut Kościuszki. Krakowski think tank realizuje wiele krajowych i międzynarodowych projektów poświęconych szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa. W drugim dniu CYBERSEC odbył się panel „Współczesne konflikty zbrojne a polski przemysł innowacji i nowych technologii”, w którym wziął udział przedstawiciel NCBR Michał Chomczyk. W dyskusji prowadzonej przez Izabelę Albrycht, dyrektorkę Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, uczestniczyli także Mirosław Maj z ComCERT SA, Remigiusz Wilk z WB Electronics, Jakub Syta z Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz Mateusz Roszkiewicz z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Uczestnicy panelu dyskutowali na temat charakterystyki współczesnego konfliktu zbrojnego oraz jakie kroki należy podjąć, aby włączyć podmioty dostarczające innowacyjne technologie do systemu budowania obrony kraju.

Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że w Polsce przemysł innowacji i nowych technologii w sektorze sił zbrojnych dotychczas wspierali przede wszystkim tradycyjni dostawcy. Tymczasem coraz częściej mówi się, że częścią zasobów sił zbrojnych muszą stać się także cywilne technologie. Michał Chomczyk zauważył, że o przewadze na polu walki stanowiła kiedyś liczebność wojsk, aktualnie liczy się przewaga technologiczna i możliwość zaskoczenia przeciwnika, którą można uzyskać dzięki innowacjom. Do tego zaś wymagane są prace badawczo-rozwojowe, bo bez tego elementu, który finansuje m.in. NCBR, ciężko mówić o wypracowaniu tak wielkiej przewagi. – To nie są programy, które sobie sami wymyślamy, są to projekty odpowiadające na potrzeby MON czy MSWiA. Wszystkie te zakresy są konsultowane, żeby odpowiadały na potrzeby obronności naszego kraju. – podkreślił przedstawiciel NCBR.

- Ważne jest, że rozwiązania świadczące o przewadze technologiczne trzeba mieć gotowe, kiedy zaczyna się wojna, a żeby te były gotowe, musimy przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe. – powiedział Michał Chomczyk. – NCBR może takie finansowanie w pewnym stopniu zapewnić, ale środki finansowe nie są najważniejsze, bardzo ważna jest współpraca między różnymi podmiotami. – dodał. Jako przykład takiej współpracy wymienił projekt ,,Nowy, bojowy pływający wóz piechoty” BORSUK, dofinansowany przez NCBR, który zwyciężył w tegorocznym konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”. Uczestnicy panelu wskazali, że BORSUK ma szansę stać się światową marką.

Michał Chomczyk wskazał, że jedną z najważniejszych kwestii jest planowanie projektów badawczo-rozwojowych tak, aby realizowane projekty odpowiadały na potrzeby polskiego sektora obronności. Jako odpowiedź na nie, połączenia różnych sektorów i zapewnienia rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa kraju, NCBR uruchamia zupełnie nowy konkurs PERUN, który powstał na bazie doświadczeń z poprzednich lat.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji od wielu lat prowadzi działania związane z badaniami na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Celem realizowanych programów i projektów jest nie tylko zwiększenie potencjału polskich podmiotów naukowych i przemysłowych, ale także dążenie do niezależności technologicznej poprzez tworzenie polskiego „know-how” krytycznych technologii w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa. W programach tych przeprowadzono dotychczas 19 konkursów, których łączny budżet wynosi 4,34 mld zł.

{"register":{"columns":[]}}