W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR na konferencji Idea-Biznes-Klimat

NCBR na konferencji Idea-Biznes-Klimat
2022-10-27 
 

, Warszawa 

Na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, organizowanej 27 października br. przez Bank Ochrony Środowiska, opowiemy o przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Idea-Biznes-Klimat

Lokalizacje, w których powstaną demonstracyjne ekologiczne budynki jednorodzinne, senioralne oraz społeczne.

Ten temat zawsze budzi duże zainteresowanie. W trakcie panelu dyskusyjnego „Zrównoważony rozwój w budownictwie – legislacja, technologie, finansowanie inwestycji” zostaną przedstawione wnioski z wyzwań podjętych w ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Prowadzimy je w formule zamówienia przedkomercyjnego dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jest to jedna z naszych 9 inicjatyw badawczo-rozwojowych wspierających realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Przedstawiciel NCBR Piotr Kopacz, kierownik projektu, przybliży rozwiązania umożliwiające rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Polsce w kontekście sprawnego procesu budowy, efektywności energetycznej, ekologii oraz ochrony klimatu. Zostanie poruszony również temat demografii i sposobów dostosowania budynków do rzeczywistych potrzeb mieszkańców, biorąc pod uwagę prognozowane zmniejszenie ludności Polski do roku 2050 do 33 milionów.

Omówimy rozwiązania  biorące pod uwagę potrzeby osób starszych, które nie powinny mieszkać na przysłowiowym czwartym piętrze bez windy ani zmagać się z problemem ubóstwa energetycznego – w zestawieniu z barierami dzielącymi młodych ludzi od posiadania własnego mieszkania lub domu.

W ramach przedsięwzięcia NCBR:

  1. powstają budynki ekologiczne tańsze niż tradycyjne, z czasem budowy do 3 miesięcy, przystosowane dla seniorów i młodych rodzin,
  2. prowadzone są badania potrzeb społecznych w trzech miastach, w których w 2023 roku powstaną budynki demonstracyjne,
  3. powstaje polski produkt eksportowy, czyli gotowy dom z pełnym wyposażeniem, pełen polskich produktów, zgodnie z hasłem: „Wysyłajmy w świat gotowe domy, a nie ludzi na budowy”.

Do końca 2023 roku, w oparciu o zwycięskie technologie w przedsięwzięciu NCBR zostaną zbudowane budynki demonstracyjne, czyli pełnowymiarowe budynki: jeden budynek społeczny, dwa budynki senioralne oraz dwa budynki jednorodzinne. Będą to pierwsze budynki modułowe w Polsce, które produkują więcej energii niż potrzebują na wszystkie potrzeby domowe, o bardzo niskich kosztach utrzymania i uwzględniające potrzeby młodych rodzin oraz seniorów.

Materiały

więcej informacji
{"register":{"columns":[]}}