W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR na Stormwater Poland 2023

NCBR na Stormwater Poland 2023
2023-09-26 
 

MCK w Katowicach, 

„Adaptacja z jakością” – to hasło VII edycji Stormwater Poland, czyli konferencji dotyczącej wód opadowych w Polsce, która odbędzie się we wrześniu w Katowicach pod patronatem honorowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W trakcie warsztatów towarzyszących wydarzeniu nasz ekspert Michał Oleszko opowie o wyzwaniach w kontekście gospodarowania wodą w mieście i w rolnictwie oraz rozwiązywaniu ich za pomocą innowacyjnych technologii, które powstają pod skrzydłami NCBR.

Zaproszenie

poir

Pierwszy dzień konferencji zostanie poświęcony kompleksowo rozumianej adaptacji do zmian klimatu systemów odwodnienia, czy też szerzej rozumianej adaptacji miejskiej hydrologii do wyzwań zmian klimatu.

Na konkretnych przykładach polskich miast różnej wielkości organizatorzy – firma RetencjaPL Sp. z o.o. – chcą pokazać, że jest to proces, który się dzieje, jest możliwy i przynosi konkretne wyniki. Będzie też miejsce na zademonstrowanie narzędzi i technologii, jakie mogą nam w tym wydatnie pomagać, nawet w przypadku bardzo silnie przekształconych przez człowieka obszarów poprzez działalność przemysłową i wydobywczą.

Oczywiście nie można niczego osiągać bez nakładów finansowych. Stąd pierwszego dnia konferencji będzie mowa również o możliwościach dofinansowania prac adaptacyjnych ze środków Unii Europejskiej. Ostatnim z celów pierwszego dnia konferencji jest zwrócenie uwagi na fakt, że nowe działania adaptacyjne muszą mieć nową jakość. Ma się ona opierać na silnej promocji rozwiązań o charakterze błękitno-zielonej infrastruktury, a więc działań bliskich każdemu mieszkańcowi miasta. Równie istotne jest skupienie uwagi  już nie tylko na ilości wód opadowych i roztopowych (a więc zagadnieniach powodzi i suszy), ale na jakości wód opadowych.

Jakości wód opadowych lub roztopowych, ale też ogólnie wód otaczających nas w miastach, poświęcony będzie drugi dzień konferencji. 

To warto wiedzieć

Infrastruktura wód opadowych w naszych miastach wymaga znacznych inwestycji. Nie dziwi zatem, że temat możliwości uzyskania dofinansowania jest tym, który niezmiennie cieszy się zainteresowaniem samorządów. Gdy w jednymi miejscu, w krótkim czasie, można uzyskać informacje o finansowaniu i aplikowaniu o finanse dla projektów „deszczówkowych” i na adaptację do zmian klimatu z Ministerstwa Środowiska, NFOŚiGW i NCBR, to rzeczywiście okazja jest wyjątkowa – nie mają wątpliwości organizatorzy. A podczas spotkania najlepiej uzyskać informacje z pierwszej ręki, zadać pytania i rozwiać wątpliwości.

Szczególnie polecamy wystąpienie naszego eksperta! Michał Oleszko z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju już 26 września, w trakcie towarzyszących konferencji warsztatów „Przygotowanie projektu pod dofinansowanie z programów europejskich i rządowych”, nakreśli szanse, jakie czekają na innowatorów w przyszłej perspektywie zamówień PCP. Na podstawie doświadczeń ze zrealizowanych przedsięwzięć badawczych „Technologie domowej retencji” oraz „Oczyszczalna Przyszłości”, finansowanych ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, opowie o wyzwaniach i poszukiwanych rozwiązaniach w kontekście gospodarowania wodą w mieście oraz w rolnictwie. Nie zabraknie przydatnych informacji dotyczących zasad składania wniosków, struktury finansowania, przystępowania do dialogu technicznego przez firmy, jednostki naukowe oraz miasta chętne do udziału w przedsięwzięciach w roli partnerów strategicznych, którzy przyjmą na swój teren prototypy (demonstratory) nowych technologii. Na warsztat obowiązuje dodatkowa rejestracja.

Materiały

WIĘCEJ INFORMACJI I AGENDA
{"register":{"columns":[]}}