W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR o FENGu podczas konferencji „TABOR SZYNOWY – zakup, modernizacja, utrzymanie”

06.04.2023

Za nami trzydniowa XX jubileuszowa konferencja „TABOR SZYNOWY – ZAKUP, MODERNIZACJA, UTRZYMANIE” organizowana przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, która odbyła się w Hotelu Grand Lubicz w Ustce. Wśród znakomitych ekspertów wystąpił także Kamil Grotnik kierownik sekcji programów i konkursów krajowych NCBR. Była to dobra okazja do dialogu przedstawicieli branży kolejowej wspólnie z producentami komponentów, zakładów usługowych, instytutów badawczych oraz instytucji finansujących. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju objęło Patronatem Honorowym to wydarzenie.

20230330_174911_ok

Wydarzenie organizowane już od wielu lat, ma na celu promowanie kolei jako ekologicznego, zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego środka transportu. Ważnym punktem w dyskusji był fakt, że plan działania rządu obejmujący podniesienie konkurencyjności kolei w stosunku do innych rodzajów transportu, został wskazany w Strategii Zrównoważonego Transportu do roku 2030. Podczas trzydniowej konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wielu wystąpień z zakresu zakupu, modernizacji oraz utrzymania taboru kolejowego, wygłoszonych przez ekspertów z branży oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym pt. Innowacyjne rozwiązania techniczne dedykowane nowoczesnemu taborowi szynowemu z udziałem liderów operatorów kolejowych w Polsce.

Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Kamil Grotnik, kierownik sekcji programów i konkursów krajowych, drugiego dnia konferencji opowiedział o konkursach NCBR w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, które są ogromną szansą dla budowania silnej krajowej gospodarki, opartej o osiągnięcia naukowe i technologiczne, innowacje oraz proekologiczne rozwiązania. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 to największy krajowy program wspierania innowacyjności. Za jego pośrednictwem do polskich firm trafi łącznie 7,9 mld euro. Oferta konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju była więc ważnym punktem w dyskusji podczas kolejowego wydarzenia.

Flagowe konkursy w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, a więc Ścieżka SMART wyróżniają się w stosunku do dotychczas oferowanych instrumentów nowymi możliwościami dla przedsiębiorców. Dofinansowanie będzie można uzyskać  nie tylko na prace badawczo rozwojowe, ale również dzięki modułowej konstrukcji wsparcia na inne, niezmiernie ważne dla powodzenia projektów elementy. W pierwszej kolejności należy wspomnieć moduł wdrożenie, dzięki któremu innowacyjne pomysły polskich przedsiębiorców będą miały dużo większe szanse na przejście przez tzw. dolinę śmierci innowacji. Kolejne moduły dotyczą cyfryzacji, zazielenienia, kompetencji czy internacjonalizacji. Oferujemy więc kompleksowy wachlarz możliwości – powiedział Kamil Grotnik, kierownik sekcji programów i konkursów krajowych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Relację z wydarzenia można zobaczyć na profilu fb Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei

{"register":{"columns":[]}}