W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR obecne na EKG w Katowicach

26.04.2022

Rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W trakcie tegorocznego wydarzenia wiele miejsca zostanie poświęcone skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Obok tematów dotyczących wpływu konfliktu na gospodarkę nie zabrakło także pytań o perspektywy współpracy nauki i biznesu w aktualnej rzeczywistości.

Wywiad dr Remigiusza Kopoczka, p.o. dyrektora NCBR dla portalu WNP

EKG to największe wydarzenie gospodarcze w centralnej Europie. W tym roku odbywa się 14. edycja Kongresu. Katowice przez trzy dni są się centrum wymiany myśli i prognoz dotyczących przyszłości gospodarki. Wśród prelegentów nie zabrakło liderów sektora publicznego, prywatnego, mediów i nauki z całego regionu.

Jakie kompetencje przyszłości

Pierwszego dnia Kongresu dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wziął udział w panelu „Nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie”. W trakcie ożywionej dyskusji na temat pożądanego kształtu systemu edukacji w Polsce Dyrektor Centrum zwrócił uwagę, że nie ma technicznej możliwości, aby studia dostarczyły absolwentom całej wiedzy, jaką aktualnie oczekuje od nich rynek pracy. Prelegenci zgodzili się, że studia powinny wyposażać w uniwersalne kompetencje, z których najważniejszą jest dziś umiejętność ciągłego uczenia się. Odpowiedzią na ten rozdźwięk między wiedzą zdobywaną w murach uczelni, a potrzebami dzisiejszego rynku pracy jest ciągła współpraca biznesu i uczelni m.in. poprzez studia dualne i projekty dofinansowywane przez NCBR z Funduszy Europejskich w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

- Administracja publiczna realizuje cele stawiane przez społeczeństwo. Jednym z takich celów jest np. zielona transformacja. Znajduje to odzwierciedlenie w agendzie NCBR. Z jednej strony jesteśmy postrzegani jako źródło finansowania. Z drugiej strony staramy się kształtować kierunki zmian poprzez odpowiednie programowanie naszych strumieni finansowych. Stąd szereg zielonych przedsięwzięć, jakie dziś prowadzimy. Podobnie jest w obszarze edukacji. W latach 2014-2021 dzięki przekazaniu 3,3 mld złotych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedzy Edukacja Rozwój wsparliśmy realizację 2025 projektów. Są to m.in. nowe kierunki badań, takie, które lepiej odpowiadają na obecne wyzwania rynku pracy – zauważył dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor NCBR.

Transformacja cyfrowa wspierana przez NCBR

W pierwszym dniu Kongresu w panelu pt. „Sztuczna Inteligencja” udział wziął także prof. Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR. W trakcie dyskusji ponownie pojawiły się pytania o kompetencje, jakich brakuje, a jakich potrzebuje dzisiejsza gospodarka. - Nauka zmienia się bardzo dynamicznie; badania prowadzone są nie przez jednostki, ale ogromne zespoły. W kształtowaniu nowego pokolenia innowatorów, bardzo ważna jest więc umiejętność kooperacji i rozwoju kompetencji, które to umożliwią. Nie zapominajmy o kwestiach biznesowych, które się z tym wiążą - takich jak np. podział zysków, ochrona własności intelektualnej. Aby osiągnąć sukces, kluczowa jest wymiana informacji, pomysłów. Zapewnienie środowiska, które będzie temu sprzyjać to jeden z głównych celów działalności IDEAS NCBR - mówił podczas panelu prof. Piotr Sankowski.

Była to kolejna okazja do tego, by podkreślić, jakie szanse przed polskimi firmami stwarza transformacja energetyczna. - Przed nami wielka zmiana. Produkcja lokalna jest bardziej przyjazna dla środowiska, ale to innowacje gwarantują zatrzymanie marży w miejscu jej wytworzenia. W NCBR widzimy wiele obszarów, które mogą stać się polską specjalizacją. Dzięki prowadzonym w Centrum zielonym przedsięwzięciom przedsiębiorcy tworzą innowacje i zachowują własność intelektualną. W ten sposób budują swoje przewagi konkurencyjne. Mamy ogromny potencjał w obszarze biogazowni, a to tylko jeden przykład, w czym Polska może stać się w niedalekiej przyszłości globalnym liderem. Bardzo istotną rolę mają tu do odegrania instytucje publiczne. W NCBR oferujemy szereg narzędzi wspierających biznes na tej drodze i będziemy je jeszcze poszerzać  – mówił Wojciech Racięcki, dyrektor DRIM w NCBR.

Zielona agenda NCBR na EKG

Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami (DRIM) w NCBR obecność na Kongresie rozpoczął od udziału w debacie „Technologie cyfrowe w zielonej transformacji”. Rozwiązania cyfrowe są dziś nieodłącznym komponentem innowacyjnych projektów. Nie inaczej dzieje się w przypadku zielonych przedsięwzięć, za które odpowiada DRIM. - W NCBR wierzymy, że innowacje są panaceum na dzisiejsze wyzwania klimatyczne. To one są podstawą dla zielonej transformacji gospodarki. Dlatego realizujemy 9 technologicznych ekoprzedsięwzięć wspieranych z funduszy europejskich z Programu Inteligentny Rozwój” – powiedział dyrektor Racięcki. W odpowiedzi na pytanie prowadzącego o bilans ekonomiczny transformacji energetycznej przedstawił szczegóły niektórych z zielonych przedsięwzięć, które pozwalają patrzeć z optymizmem na rentowność nowych technologii. „Dzięki przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” powstaje budynek, który sam produkuje potrzebną jego mieszkańcom energię. Bilans energetyczny takiego budynku w ciągu trzydziestu lat będzie niesamowicie korzystny dla konsumenta. Efekty kolejnego przedsięwzięcia „Technologia domowej retencji” pozwolą utrzymywać wodę deszczową w obiegu. Cena tej technologii będzie duża, ale tam, gdzie brakuje wody, np. w Skierniewicach, znajdzie uzasadnienie także ekonomiczne. Takich przykładów, jako NCBR możemy przedstawić więcej – podsumował Wojciech Racięcki, dyrektor DRIM w NCBR.

Dyrektor Racięcki tego samego dnia wziął udział jeszcze w panelu pt. „Local content w zielonej transformacji”. Była to kolejna okazja do tego, by podkreślić, jakie szanse przed polskimi firmami stwarza transformacja energetyczna. - Przed nami wielka zmiana. Produkcja lokalna jest bardziej przyjazna dla środowiska, ale to innowacje gwarantują zatrzymanie marży w miejscu jej wytworzenia. W NCBR widzimy wiele obszarów, które mogą stać się polską specjalizacją. Dzięki prowadzonym w Centrum zielonym przedsięwzięciom przedsiębiorcy tworzą innowacje i zachowują własność intelektualną. W ten sposób budują swoje przewagi konkurencyjne. Mamy ogromny potencjał w obszarze biogazowni, a to tylko jeden przykład, w czym Polska może stać się w niedalekiej przyszłości globalnym liderem. Bardzo istotną rolę mają tu do odegrania instytucje publiczne. W NCBR oferujemy szereg narzędzi wspierających biznes na tej drodze i będziemy je jeszcze poszerzać  – mówił Wojciech Racięcki, dyrektor DRIM w NCBR.

Wsparcie NCBR dla rynku VC

Prezes NCBR Investment Fund, Krzysztof Szubert wziął udział w panelu „Fundusze VC I PE w Europie Centralnej i w Polsce”. Opisując aktualną kondycję rynku pokazał skalę wsparcia, jakiego udziela Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - Innowacyjne spółki mają dostęp do ogromnych środków inwestycyjnych. NCBR tylko w 2022 roku przeznaczy ponad 7,5 mld zł na innowacyjne projekty. NIF również rozpoczął pierwsze koinwestycje w rozwój rynkowy spółek – wskazał prezes Szubert.

Z kolei Hanna Strykowska, dyrektor Biura Zaawansowanych Programów Badawczych i Inwestycyjnych w NCBR, wzięła  udział w ocenie prezentacji finalistów konkursu Start-up Challenge. Wśród niech nie zabrakło beneficjentów NCBR, takich jak CodeAll i Progresja New Materials. W tym roku w pięciu kategoriach konkursowych wygrały spółki Doctor.One (w kategorii Health & Biotechnology), simpl.rent (Client & Lifestyle), The True Green (Environment), Ultraxis (Modern Economy) oraz Omniaz (Business Processes).

Więcej informacji dotyczących tegorocznego wydarzenia.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}