W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR partnerem głównym Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie

NCBR partnerem głównym Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie
2023-10-19 
2023-10-20 

, 

To już 8. edycja Forum Inteligentnego Rozwoju, a NCBR po raz kolejny jest partnerem głównym wydarzenia. Kongres z roku na rok jest coraz lepiej widoczny na konferencyjnej mapie Polski jako przestrzeń która ma służyć nawiązywaniu trwałych relacji między przedsiębiorcami wizjonerami, wybitnymi polskimi naukowcami ukierunkowanymi w swym działaniu na współpracę z biznesem, inwestorami oraz samorządowcami stwarzającymi atrakcyjne warunki do lokowania biznesu w swoich regionach.

Zaproszenie

poir

W tym roku na nasze aktywności składają się: udział dyrektora Michała Chomczyka w panelu pt. „Innowacje muszą wyjść z cienia” (19 października o godz. 16:30), prelekcja dr Ewy Krasuskiej pt. „Nowoczesna biometanownia – fundament GOZ w rolnictwie i gospodarce komunalnej” (19 października o godz. 17:15) oraz panel własny NCBR z udziałem ekspertów DRIM pt. „Jak wciągnąć rynek w rywalizację na rzecz zielonej gospodarki? Doświadczenia NCBR” (20 października o godz. 18:00).

Centrum organizuje panel własny aby przedstawić sposób naszej instytucji na najskuteczniejsze wspieranie założeń Europejskiego Zielonego Ładu. NCBR uruchomiło szereg przedsięwzięć badawczych, ukierunkowanych na opracowanie nowych rozwiązań i technologii na rzecz zielonych innowacji. Przedsięwzięcia są realizowane w formie innowacyjnych zamówień publicznych, jako zamówienia przedkomercyjne (pre-commercial procurement, PCP). NCBR jako Zamawiający definiuje problem badawczo-rozwojowy wynikający z realnych potrzeb polskiej gospodarki, a zainteresowane podmioty uczestniczą w procesie, którego efektem końcowym jest wdrożenie opracowanego rozwiązania, niedostępnego dziś na rynku. Za realizację formuły zamówień przedkomercyjnych NCBR zostało wyróżnione europejską nagrodą European Innovation Procurement Awards (EUIPA).

Każde z przedsięwzięć NCBR stanowi silny impuls do stworzenia technologii o cechach przewyższających te dostępne obecnie na rynku. Wyzwania badawcze zostały tak zdefiniowane by powstały rozwiązania, które mają szansę zyskać szeroką akceptację rynku, a następnie poprzez masową komercjalizację mogą stać się polską specjalnością. Założone efekty gwarantuje rywalizacja wykonawców i selekcja w kolejnych etapach. W trakcie trwania przedsięwzięć rośnie poziom finansowania. Ostatecznym potwierdzeniem technologii są powstające w każdym projekcie pełnoskalowe demonstratory. W ten sposób NCBR wskazuje jak można zamieniać bariery na wyzwania. W ramach pierwszych przedsięwzięć, realizowanych ze środków Funduszy Europejskich (POIR), powstają m.in. innowacyjna biogazownia, oczyszczalnia, ciepłownia przyszłości, budynek efektywny energetycznie i procesowo i inne. Budżet przeznaczony na te działania to około 300 mln zł za które, w ramach łącznie ponad 50 umów z wykonawcami, powstają 22 demonstratory na terenie całej Polski. Wdrażane i planowane są kolejne przedsięwzięcia. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, będzie ich co najmniej kilkadziesiąt.

W debacie udział wezmą eksperci z Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami:

  • Barbara Rzepkowska, ekspert w projekcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”
  • dr Ewa Krasuska, doradca strategiczny
  • dr inż. Mariusz Skwarczyński, kierownik projektu „Wentylacja dla szkół i domów”
  • Michał Oleszko, kierownik projektu „Technologie domowej retencji”
  • Andrzej Gutowski, ekspert operacyjny

Rozmowę moderować będzie Rafał Kunaszyk, W-ce Prezes Zarządu, Eurokreator T&C sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: https://irforum.pl/

{"register":{"columns":[]}}