W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Opracowanie zindywidualizowanych implantów biodegradowalnych do zabiegów rekonstrukcji kości

Nasz patent - adaptacyjny implant czaszki dla najmłodszych pacjentów

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie zindywidualizowanych implantów biodegradowalnych do zabiegów rekonstrukcji kości

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Syntplant sp. z o.o. z Poznania
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich z Wrocławia
Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex z Łodzi

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Szybka ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

7 940 717.18 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

6 866 593.27 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r.

Poznaj nasz zespół

zespol

Wideo

Zobacz efekt naszej pracy

Diagram naszego cyklu technologicznego
Diagram naszego cyklu technologicznego

 

Etapy produkcji naszego filamentu
Etapy produkcji naszego filamentu

 

Nasz implant po 2 miesiącach
Nasz implant po 2 miesiącach

 

asz patent - adaptacyjny implant czaszki dla najmłodszych pacjentów
Nasz patent - adaptacyjny implant czaszki dla najmłodszych pacjentów

 

Operacja implantu wyrostka
Operacja implantu wyrostka

 

Stan przed implantacją i po skończeniu leczenia naszym implantem
Stan przed implantacją i po skończeniu leczenia naszym implantem

 

Druk implantów
Druk implantów

 

Zabiego osteotomii rozwierającej z zastosowaniem naszego implantu
Zabiego osteotomii rozwierającej z zastosowaniem naszego implantu

 

Materiały

Reportaż o nas w TVP Info

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Nasz cel to wdrożenie do produkcji technologii wytwarzania metodą druku 3D implantów medycznych na zamówienie z materiału kościotwórczego o zastosowaniu w rekonstrukcjach kostnych, w szczególności neurochirurgicznych sklepienia czaszki oraz twarzoczaszki, także z przeznaczeniem dla najmłodszych pacjentów pediatrycznych.

Chodzi o wprowadzenie implantów dopasowanych do indywidualnych cech anatomicznych danej osoby, a wykonanych z biodegradowalnego i resorbowalnego polimeru polilaktydu (PLLDLA) lub jego pochodnych napełnionych hydroksyapatytem. Implanty są przygotowywane na podstawie obrazowania 3D materiału z tomografii komputerowej danego pacjenta.

Kluczową cechą materiału i jednocześnie kluczową przewagą nad innymi rodzajami implantów – np. tytanowych, ceramicznych, jest to, że materiał ten ulega stopniowej biodegradacji i wchłonięciu metabolicznemu przez organizm, a równolegle uwalniane przestrzenie wypełniane są nowymi, naturalnymi przyrostami kości pacjenta (regeneracja).

Możliwe jest ukierunkowanie czasu resorpcji materiału implantowanego tak, aby możliwy był proces remodelowania i przebudowy tkanki kostnej w czasie resorpcji implantu. Rozwiązanie takie pozwala na naprawę wady/uszkodzenia struktury anatomicznej kości w trakcie operacji i odtworzenie właściwej anatomicznie struktury kostnej z równoległym zanikiem samego implantu.

Nasza technologia może być szczególnie pomocna przy leczeniu ubytków kostnych u dzieci. Obecnie najmniejsi pacjenci nie mogą korzystać z implantów twarzoczaszki z uwagi na fakt, że one „nie rosną” razem z dzieckiem. Dotychczasowe stosowanie takich implantów u dzieci wymagało co określony czas kolejne operacje i wymiany zaaplikowanych wyrobów.

Implanty kościotwórcze „rosną” razem z małym pacjentem, a po okresie 12-24 miesięcy całkowicie degradują się z organizmu, a na ich miejsce odbudowuje się tkanka kostna pacjenta.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Problemy, które znajdują rozwiązanie w naszym wyrobie są globalne. Dotyczą one w takim samym stopniu każdego społeczeństwa. Również w krajach rozwijających się. Rozwiązania mają wpływ na skuteczność leczenia ubytków w onkologii, ortopedii, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a nawet w kardiochirurgii (regeneracji kości mostka). Technologia umożliwia jej upowszechnienie w szpitalach w małych miastach. Wyroby znajdują zastosowanie nie tylko do skomplikowanych rekonstrukcji kostnych, np.: czaszki, ale również w mniej skomplikowanych zabiegach chirurgii stomatologicznych, np.: odtworzenie części kości żuchwy wykonywanych w gabinetach stomatologicznych.

{"register":{"columns":[]}}