W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie

02.02.2023

os

W publikacji portalu radiozet.pl z dn. 02.02.2023 r. o tytule „Podejrzana dotacja od rządowej agencji. Założył firmę i po 10 dniach dostał 55 mln zł” pojawiają się nieprawdziwe informacje, wprowadzające opinię publiczną w błąd. Informacje te godzą w dobre imię Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które od 15 lat wspiera polskich przedsiębiorców w tworzeniu innowacyjnych produktów i technologii, przyczyniając się do budowania nowoczesnej gospodarki.    

Tytuł i fragment publikacji: „założył w domu firmę o kapitale 5 tys. zł i 10 dni później Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało mu prawie 55 mln złotych dofinansowania” jest nieprawdziwy z poniższych względów.

Wnioskodawca, o którym mowa w artykule, nie dostał dotacji z NCBR. Rekomendacja do dofinansowania, a Projekt, o którym mowa w artykule znajduje się jedynie na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania nie oznacza to wypłaty jakichkolwiek środków.

Przedmiotowa firma nie jest beneficjentem, a jedynie wnioskodawcą, z którym nie została podpisana umowa o dofinansowanie, a wyłącznie taka umowa stanowić może podstawę wypłaty jakichkolwiek środków.

Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu sam wniosek podlega jeszcze dodatkowej, szczegółowej weryfikacji ekspertów finansowych, którzy badają zdolność poniesienia przez wnioskodawcę kosztów oraz ewentualne ryzyko wystąpienia nieprawidłowości dotyczących merytorycznej lub finansowej realizacji projektu.

Dopiero po takiej analizie NCBR decyduje, czy będzie wypłacać beneficjentowi zaliczki i w jakiej wysokości, albo czy będzie rozliczać projekt wyłącznie na podstawie refundacji, a także czy będzie wymagać od beneficjenta dodatkowego zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy. Zwykle jest to gwarancja bankowa. Należy zaznaczyć, że takie dodatkowe zabezpieczenie jest regułą w przypadku wnioskodawców, którymi są tzw. „spółki celowe”.

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie, NCBR nie wypłaca środków z góry, a rozlicza poniesione przez beneficjenta w projekcie koszty kwalifikowane (w formie zaliczki lub refundacji), zgodnie z harmonogramem i realizacją etapów (kamieni milowych) wskazanych w umowie o dofinansowanie.

Zdanie: „Dwa dni przed końcem składania wniosków zwiększono ogólną kwotę do rozdysponowania z 645 mln do 811 mln zł.” jest nieprawdziwe.

Zwiększenie alokacji konkursu jest możliwe, aby zapewnić finansowanie wszystkich projektów rekomendowanych do wsparcia. Łączna kwota dofinansowania w konkursie "Szybka ścieżka – Innowacje Cyfrowe" została zwiększona zgodnie z pkt. 8 Regulaminu Konkursu po zakończeniu oceny złożonych wniosków, a nie jak wskazuje fragment – przed końcem składania wniosków o dofinansowanie. Zwiększenie alokacji było poprzedzone udzieleniem zgody przez Instytucję Zarządzającą.

Zdanie: „Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa odmówiło udostępnienia wniosku oraz podania jak została w nim opisana część badawcza.” wprowadza w błąd. 

Zgodnie z art. 381 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: Wnioski, opinie, umowy i raporty dot. zadań finansowanych ze środków finansowych [...] stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Udostępnienie wniosku stanowiłoby naruszenie prawa, a agencja rządowa jaką jest NCBR działa wyłącznie w oparciu o i w granicach przepisów prawa.

Materiały

OŚWIADCZENIE NCBR
OŚWIADCZENIE​_NCBR.pdf 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}