W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plan Równości Płci – nowe kryterium w Horyzoncie Europa

01.07.2021

Plan Równości Płci – nowe kryterium w Horyzoncie Europa

1 lipca 2021 r. odbyło się wydarzenie pt. Gender Equality Plans – a new criterion in Horizon Europe, które zorganizowało Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE. Plan programu „Horyzont Europa” kładzie duży nacisk na kwestię równości płci oraz inkluzywności. Nowym wymogiem Komisji Europejskiej wobec jednostek sektora publicznego, ośrodków badawczych czy instytucji szkolnictwa wyższego z siedzibą w państwie członkowskim UE lub w kraju stowarzyszonym, które będą aplikować do programu Horyzont Europa o pozyskanie dofinansowania na realizację projektu, jest opracowanie planu działań w zakresie równości płci (Gender Equality Plan).

W webinarium wzięły udział wybitne prelegentki: pierwszą z nich była dr Anne Pépin, Ekspertka z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji z Komisji Europejskiej, która wygłosiła główne przemówienie na temat planów i zasad uwzględniania kryterium równości płci w programie Horyzont Europa. Następnie, w drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przykładami najlepszych praktyk dotyczących wdrażania Planów Równości Płci na uniwersytetach w Polsce i w Europie. Wśród polskich prelegentek wystąpiła dr hab. Julia Kubisa, główna specjalistka ds. równouprawnienia z Uniwersytetu Warszawskiego, który jako pierwszy w Polsce opracował plan równości płci na uczelni. Kolejnym omawianym projektem był „GEP – Go Equal Poland! GenderAction”, gdzie Magdalena Chrobak-Tatara z Departament Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz dr Anna Knapińska z Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawiły analityczne spojrzenie na plany równości płci w świetle rozwoju ERA. Następnie, dr Alicja Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego przedstawiła projekt „WiSaN – Women in Science at Nencki”, który działa na rzecz równości, wspiera kobiety nauki i walczy o równorzędną obecność kobiet w nauce jako jeden z kluczowych czynników postępu społeczno- gospodarczego. Ostatnie wystąpienie podczas polskiej części panelowej miała dr Ewa Krzaklewska z Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zaprezentowała projekt „GEinCEE - Gender Equality in Central and Eastern Europe”, którego celem jest wspieranie instytucji badawczych i uniwersytetów w wdrażaniu polityk równościowych poprzez utworzenie Społeczności Praktyków ACTonGEinCEE.

Część najlepszych praktyk europejskich rozpoczęła się od prezentacji prof. Aurelii Novelskaitė z Instytutu Nauk Społecznych i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu w Wilnie, która przedstawiła szczegółowo plan wdrażania kryterium równości płci na tej uczelni. Kolejną prelegentką była dr Katharina Meyer z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie, która od wielu lat pracuje na rzecz równości płci na tym uniwersytecie i opowiedziała o konkretnych wdrażanych działaniach dot. równouprawnienia i samej strukturze GEP. Na koniec, prof. Veerle Draulans z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego w Belgii przedstawiła swoje osiągnięcia w obszarze równości płci, jej działalność w ramach dedykowanej grupy roboczej i przyszłe priorytety.

Konferencja przyciągnęła uwagę ponad 330 uczestników, w tym wielu z zagranicy, reprezentujących głównie uczelnie wyższe, instytucje akademickie i pozaakademickie działające w obszarze badań i innowacji i zainteresowane udziałem w projektach w Horyzoncie Europa. Wśród uczestników byli także przedstawiciele organizacji reprezentujących różnych interesariuszy na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim.

Materiały

Presentations
Presentation​_GEP.zip 15.91MB
{"register":{"columns":[]}}