W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie: Europejski Rok Umiejętności 2023. Pogłębianie kompetencji w Unii Europejskiej. UMIEJĘTNOŚCI w AGENDZIE

10.03.2023

Deeping competencies in the EU - Banner

Rok 2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. 3 marca odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące tematu pogłębiania kompetencji w Unii Europejskiej zorganizowane przez brukselskie biura wspierające współpracę B+R+I Słowenii, Cypru, Grecji, Polski, Węgier i Litwy.

Spotkanie otworzyli przedstawiciele wszystkich zaangażowanych w organizację brukselskich biur: Aliki Varella (Cypr i Grecja), Marta Krutel (Polska), Maja Ferlinc (Słowenia), Ágota Dávid i Orsolya Lugmayer (Węgry) oraz Tadas Tumėnas (Litwa).

Pierwsza część spotkania dotyczyła wprowadzenia do inicjatywy pt.: Europejski Pakt Na Rzecz Umiejętności (Pact for Skills),  jednego ze sztandarowych działań  Europejskiego Programu na Rzecz Umiejętności. Pakt na rzecz umiejętności jest pierwszym i najnowszym osiągnięciem nowej inicjatywy Europejskiego Programu na Rzecz Umiejętności. Został on uruchomiony 10 listopada 2020 r. Stanowi wsparcie  dla zielonej i cyfrowej transformacji oraz unijnych strategii przemysłowych, mających na celu podniesienie umiejętności oraz przekwalifikowanie się pracowników w Europie.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Felix Rohn, podzielił się z nami najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami, aby lepiej zrozumieć to co oferuje Pakt,  jakie daje możliwości oraz jak się można zaangażować.

Ponieważ umiejętności są jednym z elementów składowych nowej Europejskiej Agendy Innowacji, druga prezentacja Nory Locskai, przedstawicielki Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii dotyczyła roli, jaką instytut odgrywa w jej wdrażaniu.  Wspieranie, przyciąganie i zatrzymywanie talentów w Europie ma nieoceniony wpływ na rozwój zaawansowanych technologii oraz wzrost konkurencyjności Europy.

W spotkaniu wzięło udział około 80 osób, przedstawicieli różnych sektorów przemysłu i nauki.

{"register":{"columns":[]}}