W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie webinarium „Accelerating Hydrogen Ecosystem” zorganizowanego przez Biuro NCBR w Brukseli

09.12.2022

7 grudnia 2022 r. biuro NCBR w Brukseli | Business & Science Poland wraz z partnerskimi biurami łącznikowymi z obszaru B+I z Litwy, Słowenii, Cypru, Grecji i Węgier, zorganizowało webinarium pt. „Accelerating Hydrogen Ecosystem”. Webinar stanowił przegląd inicjatyw wodorowych w poszczególnych krajach-organizatorach, wzbogacony został o prezentację wodorowej perspektywy Komisji Europejskiej, a ściśle jej odnogi zajmującej się badaniami, innowacjami i programem Horyzont Europa, tzn. Dyrekcji Generalnej ds. B+I. Dodatkowo gościnnie pojawił się Wasilij Doronin, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Wodorowego.

zdjęcie

Reprezentant KE, Jeroena Schuppersa, przypomniał strategiczne i programowe umocowanie wsparcia technologii wodorowej (w tym w ramach REPowerEU i Europejskiej Przestrzeni Badawczej – ERA), omówił również możliwości finansowania projektów wodorowych z Horyzontu Europa. Jednocześnie ze względu na wczesny etap prac nie pojawiły się żadne nowe informacje nt. banku wodorowego, nowoprojektowanej inicjatywy KE. Gość z Ukrainy, Wasilij Doronin wspomniał o minusach scentralizowanego systemu energetycznego, który w trakcie wojny okazuje się być łatwym celem, a zniszczenie jednej elektrowni przyczynia się do paraliżu energetycznego poważnej części kraju. Wodór w tym kontekście jawi się jako ważne element systemu zdecentralizowanego. Attila Nyikos z Węgierskiego Stowarzyszenia Technologii Wodorowych zaprezentował węgierską strategię wodorową w jej wszechstronnym wymiarze (produkcja, przesył, magazynowanie, transport, etc.), z naciskiem na transformację sektora transportu. Z kolei Nestor Fylaktos z Instytutu Cypryjskiego przedstawił kondycję i ambicje energetyki wodorowej na Cyprze (w tym zarys mapy drogowej), który nie ma statusu lidera tej technologii, nie ma silnej bazy przemysłowej, jednak podejmuje próby nadrobienia dystansu do czołówki wodorowej, zaś Tilen Silver ze słoweńskiej firmy Hrastnik1860 zaprezentował zastosowania wodoru w przemyśle szklanym, w szczególności do rozwiązania jego problemu wysokiego zużycia energii. Dr Janez Blaž ze słoweńskiego Ministerstwa Infrastruktury omówił międzynarodowy projekt Północnoadriatyckiej Doliny Wodorowej, a Anna Filipowicz omówiła projekty wodorowe w ramach grupy Orlen. Na końcu Darius Biekša z litewskiego Green Genius opowiedział o ambicjach stworzenia zielonej doliny wodorowej – w szczególności z perspektywy biznesowej.

Jak każda inicjatywa nt. wodoru, wydarzenie zgromadziło szeroką międzynarodową publiczność, wśród której polscy widzowie stanowili najliczniejszą grupę; dowodzi to, że wodór jest tematem aktualnym i budzącym zainteresowanie, a również, że poza wyróżniającymi się podmiotami w obszarze wodoru – m.in. Orlen, ZE PAK, Instytut Energetyki –  jest spore grono podmiotów mających w tym temacie sukcesy, ambicje lub jedno i drugie.

Współorganizatorami wydarzenia były European Office of Cyprus (EOC), Slovenian Business & Research Association (SBRA), National Research, Development and Innovation Office (NRDIO) Z Węgier, Eötvös Loránd University ELTE z Budapesztu oraz Lithuanian Research Development and Innovation Liaison Office in Brussels (LINO).

{"register":{"columns":[]}}