W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie webinarium „Co Nowy Europejski Bauhaus może zmienić w podejściu do badań i innowacji w UE?”

25.05.2022

Biuro NCBR w Brukseli | Business & Science Poland, we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, zorganizowało 25 maja br. webinarium poświęcone inicjatywie Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB).

NEB-webinar

Jako, że NEB to interdyscyplinarna inicjatywa Komisji Europejskiej, zakładająca kreatywne podejście do zagadnień Europejskiego Zielonego Ładu, to w dyskusji nie mogło zabraknąć głosu przedstawicieli tej unijnej instytucji.

Ângela Guimarães Pereira ze Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) skupiła się w swoim wystąpieniu na zaangażowaniu obywateli w NEB, które jest jednym z podstawowych założeń inicjatywy. Potrzeba pogłębionych i poszerzonych konsultacji społecznych została wskazana m.in. we wnioskach z Konferencji w sprawie przyszłości Europy. W obszarze NEB, JRC udało się przeprowadzić w reżimie covidowym 3 dedykowane panele obywatelskie w Bułgarii, Polsce i Estonii. Służyły one dyskusji nt. wizji dla przestrzeni prywatnych i publicznych oraz skali zaangażowania obywateli w ich tworzenie.

Bernd Biervert z Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji przypomniał o nierozerwalnych wartościach wpisanych w inicjatywę, mianowicie: zrównoważony rozwój (niegenerowanie zanieczyszczeń, cyrkularność oraz bioróżnorodność), inkluzywność (docenianie różnorodności, zapewnienie dostępności oraz przystępności cenowej) i estetyka (wrażenie, styl, elementy wykraczające poza funkcjonalność). Jeśli chodzi o program ramowy Horyzont Europa (HE), to mimo, że NEB został ogłoszony w trakcie wykuwania się programu prac na lata 2021-2022, to KE udało się włączyć kilka inicjatyw, które w różnym stopniu realizują założenia NEBu, tj. misja miejska UE, konkurs dot. przemysłów kultury i kreatywnych w klastrze II, konkurs dot. mieszkań w przystępnych cenach w klastrze IV oraz konkurs dot. partnerstwa built4people w klastrze V. Program prac HE na lata 2023-2024 ma obejmować jeszcze więcej projektów realizujących założenia inicjatywy NEB.

Marcin Kardas z sieci badawczej Łukasiewicz, która od stycznia 2022 r. jest punktem kontaktowym programu w Polsce, zaprezentował aktywności sieci już podjęte lub planowane obejmujące inicjatywę NEB nad Wisłą i w krajach regionu, wśród nich m.in. budownictwo modułowe.

Natomiast prof. Barbara Widera,  profesor nadzwyczajna na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, w swoim wystąpieniu omówiła główne wnioski i rekomendacje z raportu NEB NEXUS, którego była jedną ze sprawozdawczyń. Wśród nich prof. Widera wymieniła m.in. dążenie do rozwoju zrównoważonego budownictwa, które dla UE jest nie tylko scenariuszem pożądany, ale tak naprawdę koniecznością w świetle kryzysu klimatycznego, z którym mierzy się wspólnota.

Spotkanie było współprowadzone przez Ewę Kocińską-Lange, dyrektor Biura NCBR w Brukseli oraz Agatę Janaszczyk, radcę ds. badań naukowych Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

{"register":{"columns":[]}}