W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Polski rynek VC nie zwalnia

19.07.2021

Działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, odgrywają istotną rolę w rozwijaniu innowacyjnych przedsiębiorstw – wynika z najnowszego raportu „Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2021”, przygotowanego przez PFR Ventures oraz Inovo Venture Partners.

Polski rynek VC nie zwalnia

Od kwietnia do lipca 2021 r. na polskim rynku venture capital sfinansowano 118 spółek. Zaangażowanych w te inwestycje było 109 funduszy. Łączna wartość kapitału, jaki dostarczyły one do innowacyjnych polskich przedsiębiorstw, wyniosła rekordowe 936 mln zł. Jak zaznaczają autorzy raportu, oznacza to, że w pierwszym półroczu 2021 r. polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld zł, co stanowi ponad 55% wartości inwestycji w całym roku 2020.

- Po bardzo dobrym pierwszym kwartale widzimy, że polski rynek VC nie zwalnia. Rośnie liczba inwestycji, ich skala oraz liczba źródeł finansowania. Rynek niewątpliwie dojrzewa i pokazał siłę w obliczu pandemii. Obserwujemy duże zainteresowanie ze strony inwestorów zagranicznych  – mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

NCBR pełni ważną rolę w rozwoju polskich spółek. Aż 47 ze 117 przeprowadzonych transakcji odbyło się z udziałem NCBR z wykorzystaniem środków Funduszy Europejskich (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). Wśród największych transakcji podsumowywanego okresu trzy spółki to beneficjenci Centrum. Są to: SpaceOS, SunRoof oraz Spoko.app.

Z kolei za jeden z najciekawszych exitów ostatnich miesięcy (czyli wyjść funduszów z inwestycji) uznano exit funduszu Black Pearls VC. Fundusz w ramach pilotażu programu NCBR BRIdge Alfa (współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) zainwestował w spółkę skyrise.tech. W tym roku Black Pearls VC sprzedał swoje udziały firmie Ettelplan, notowanej na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. Black Pearls VC zyskał kilkunastokrotny zwrot z inwestycji, a skyrise.tech stała się częścią fińskiej firmy, rozwijającej inwestycje w Polsce. 

- Sprzedaż fińskiej spółce giełdowej Etteplan udziałów w skyrise.tech, których objęcie przez fundusz Black Pearls VC było możliwe dzięki uczestnictwu w programie BRIdge Alfa, przyniosła zwrot środków prywatnych na poziomie 18,6 x CoC. Po raz pierwszy na polskim rynku VC exit z jednej spółki zwrócił funduszowi wszystkie podjęte inwestycje. Ponieważ proces dezinwestycji m.in. w Alfach będzie dopiero nabierał na sile, spodziewamy się w najbliższych latach kolejnych spektakularnych transakcji – podkreśla Przemysław Kurczewski.


Program BRIdge Alfa jest realizowany w ramach podziałania 1.3.1 Wsparcie programów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Program jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego..

Materiały

Raport: Transakcje VC na polskim rynku w Q2 2021
Więcej informacji o transakcjach na polskim rynku VC w Q2 2021
Spektakularny sukces Black Pearls VC w programie BRIdge Alfa
{"register":{"columns":[]}}