W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót do macierzy

16.02.2024

Wraz z przywróceniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pojawiła się zapowiedź powrotu NCBR pod jego skrzydła. Obecnie ta zmiana jest kwestią czasu, ponieważ Senat przyjął już nowelizację ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a ta czeka już tylko na podpis prezydenta.

ncbr

NCBR powołano do życia w 2007 roku w ramach reformy systemu nauki w Polsce jako agencję wykonawczą w celu realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, ale także naukowo-badawczej i innowacyjnej państwa. Od tego czasu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z małej instytucji rozwinęło się w największy ośrodek wspierania innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej, z budżetem rzędu miliarda euro rocznie. To tysiące historii polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy z tego wsparcia skorzystali, a dziś ich wynalazki sprawiają, że żyjemy łatwiej, zdrowiej, bardziej ekologicznie czy na większym poziomie cyfryzacji.

Nasza instytucja jest ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, kreuje ekosystem wiedzy i informacji na ich temat. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Nasze trzy główne zadania pozostają niezmienne: wspieranie nauki, wspieranie biznesu i zbliżanie tych dwóch światów. Przez ponad 16 lat od utworzenia NCBR przekazaliśmy około 80 miliardów złotych na wsparcie prac B+R polskich przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów badawczych, tworząc warunki do realizacji wartościowych pomysłów zarówno doświadczonych, jak i rozpoczynających działalność przedsiębiorców i naukowców. Te lata to historia  około 20 tys. beneficjentów, z których wielu już z sukcesem zakończyło realizację swoich projektów. Liczba podjętych przez Centrum przedsięwzięć (konkursów, programów) już dawno przekroczyła tysiąc. Dzięki budowaniu mostów łączących sektor nauki z biznesem coraz więcej innowacyjnych rozwiązań znajduje zastosowanie na rynku. Wpływ NCBR na rozwój nauki polskiej oraz biznesu jest niewątpliwy i bardzo istotny, podobnie jak wpływ na budowę ekosystemu innowacji.

Nie jest łatwo pracę Centrum pokazać za pomocą samych liczb. Potencjał instytucji to kilkaset wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym doktorantów, doktorów i profesorów, wyspecjalizowanych w różnych aspektach zarządzania innowacjami. Zaangażowanie wielu pracowników Centrum wykracza daleko poza strefę zwykłego patrzenia w przyszłość, tj. tam, gdzie znajdują się prawdziwe innowacje -  poza horyzont. Innowacyjne myślenie, działania i projekty wiążą się z takim właśnie patrzeniem w przyszłość.

Obecnie środek ciężkości w zakresie wsparcia oferowanego przez Centrum przesuwa się w stronę nauki – zmieniają się priorytety w związku z naszym powrotem do „macierzy”, czyli pod nadzór Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powrót pod skrzydła MNiSW jest krokiem w dobrą stronę. NCBR ma już w tej chwili dużo do zaoferowania naukowcom, ale przygotowujemy dodatkowy pakiet wsparcia. Planujemy także rozszerzenie współpracy z Centrum Łukasiewicz, Narodowym Centrum Nauki, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Wierzymy, że współpraca ta zaowocuje świetnymi projektami i w efekcie będzie stanowić siłę napędową polskiego ekosystemu innowacji.

Każdą instytucję trzeba nieustannie doskonalić i nasza nie jest tu wyjątkiem. Działamy, aby NCBR coraz lepiej pasowało do obecnych potrzeb i spełniało pokładane w nim nadzieje i oczekiwania. Centrum jest gotowe na nowe, wielkie wyzwania, bo przyszłość dzieje się u nas.

{"register":{"columns":[]}}