W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

PureApta

Nowatorska platforma PureApta umożliwia generowanie nowych cząsteczek aktywnych – modyfikowanych chemicznie aptamerów – do zastosowania w nowych lekach i zaawansowanej diagnostyce medycznej

Trzy uśmiechnięte kobiety w białych kitlach, pracujące w laboratorium

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Innowacyjna modularna platforma usługowa PureApta do selekcji modyfikowanych aptamerów o zastosowaniu diagnostycznym i terapeutycznym 

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Pure Biologics S.A.

ikona teczki  Nazwa programu

PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

2 327 629,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

1 807 003,00 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

1 września 2016 r. – 28 lutego 2019 r.

 

Zobacz efekt naszej pracy

Trzy uśmiechnięte kobiety w białych kitlach, pracujące w laboratorium
Jesteśmy jedyną firmą, która w Polsce zajmuje się aptamerami. Wchodzimy już w fazę komercjalizacji projektu

 

Maciej Mazurek, Dyrektor Działu Nauki i Innowacji w Pure Biologics S.A., w białym kitlu, podczas pracy w laboratorium, przy stole z aparaturą
Prace w laboratorium Pure Biologics S.A.

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Otrzymywanie nowych aptamerów poprzez selekcję in vitro jest procesem niewydajnym, o stosunkowo niskim prawdopodobieństwie sukcesu. Dzięki zastosowaniu modyfikowanych chemicznie nukleotydów oraz szeregu modularnych technik w platformie PureApta, naukowcy w Pure Biologics byli w stanie znacząco zwiększyć skuteczność generowania nowych cząsteczek aktywnych o pożądanych parametrach.

Początkowo nasza spółka świadczyła usługi produkcji białek rekombinowanych dla większych firm biotechnologicznych i farmaceutycznych. Kilka lat temu zainteresowaliśmy się aptamerami i postanowiliśmy „tworzyć coś własnego” – tzn. z firmy czysto usługowej, opierającej swoją działalność na unikalnym know-how, przekształcić się w dostawcę pewnego rodzaju produktu-usługi, opartego o wypracowaną własność intelektualną.

Nie da się uniknąć w tym miejscu odrobiny specjalistycznego języka: aptamery to molekuły przypominające przeciwciała, ale zbudowane z łańcuchów związków, z jakich zbudowane jest nasze DNA – z kwasów nukleinowych. Aptamery różnią się od będących białkami przeciwciał, jednak można wykorzystywać je w podobny sposób – np. jako narzędzie do badań, choćby tych nad nowotworami. Przewaga aptamerów polega na ich większej stabilności, łatwiej je syntetyzować chemicznie (tymczasem przeciwciała trzeba produkować w hodowlach komórkowych), a to oznacza zdecydowane zmniejszenie kosztów badań. Słowem, aptamery mogą być narzędziami badań, ale w perspektywie również cząsteczkami terapeutycznymi lub używanymi w testach diagnostycznych – nawet w tych najbardziej popularnych, jak testy paskowe, z których najpowszechniejszym jest na pewno test ciążowy. Możemy w nich zastępować przeciwciała aptamerami. Testy ciążowe są popularne i tanie, ale są też testy bardziej skomplikowane i kosztowne, których cena, dzięki aptamerom, może być znacząco niższa. To naturalnie oznacza szerszą dostępność i w ostatecznym bilansie łączy się z zapewnieniem zdrowia, czy jego ochrony, szerszej grupie odbiorców.

Jesteśmy jedyną firmą, która w Polsce zajmuje się aptamerami. Istnieje tylko kilka uczelnianych grup, które prowadzą niekomercyjne badania w tej dziedzinie. Z kolei w skali świata aptamery nie są powszechną dziedziną – firm zajmujących się podobną technologią jest kilkadziesiąt.

Dofinansowanie przyznane przez NCBR z Funduszy Europejskich, ze środków Programu Inteligentny Rozwój, pozwoliło nam zwiększyć skalę działania. Badania biotechnologiczne nie są tanie. Za nami pierwsze spotkania i pierwsze rozmowy już nie naukowe, ale… biznesowe. To przełom – wchodzimy w fazę komercjalizacji projektu. Jednocześnie – wychodząc z założenia, że skoro możemy robić coś dla innych, możemy robić to także dla siebie – zaczęliśmy stosować wypracowaną technologię do produkcji własnych rozwiązań terapeutycznych. Prowadzimy dodatkowo dwa duże projekty o wartości kilkunastu milionów złotych każdy, bazujące na aptamerach i mające na celu stworzenie rozwiązań terapeutycznych stosowanych w rzadkich schorzeniach. Bez pierwszego projektu – „PureApta” – byłoby to niemożliwe.

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Platforma PureApta posłuży Pure Biologics po pierwsze do generowania nowych cząsteczek aktywnych do swoich własnych projektów B+R, dotyczących rozwoju nowych terapeutycznych wyrobów medycznych oraz, w przyszłości, leków. Równocześnie w modelu usługowym Spółka jest w stanie dostarczyć bardzo konkurencyjne narzędzia (nowe aptamery) klientom, którzy rozwijają np. nowe testy diagnostyczne. Już dziś Pure Biologics prowadzi rozmowy z pierwszym zainteresowanymi podmiotami, jak i korzysta aktywnie z platformy PureApta w trzech własnych projektach B+R.

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Start projektu wiązał się z kilkoma wyzwaniami dotyczącymi organizacji pracy, rekrutacji nowych pracowników, zarządzenia budżetem, przy równoczesnym prowadzeniu badań i niedopuszczeniu do opóźnień. Na szczęście Spółce udało się im sprostać. Projekt, po początkowych perturbacjach, ruszył z pełną prędkością i udało się osiągać zakładane kamienie milowe w oczekiwanym czasie.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Ocena projektów dokonywana przez NCBR jest rzetelna i skrupulatna, wymaga od wnioskujących realistycznego spojrzenia na własny projekt. Sporym wyzwaniem, nie tylko we współpracy z Centrum, jest długookresowe planowanie badań naukowych. Nie wszystko da się przewidzieć na pięć lat w przód: badania z definicji mają to do siebie, że nie znamy ich wyników, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich rezultatów. Tymczasem to od wyników pośrednich etapów zależą kolejne decyzje dotyczące np. zakupu sprzętu, zatrudnienia kadry itd. Nie ujmując niczego branży budowlanej – nie zajmujemy się budową wieżowca, gdzie większość rzeczy można zaplanować: od fundamentów i podziemnego parkingu do platformy widokowej na samej górze. Na szczęście NCBR wykazuje tutaj elastyczność i zrozumienie, choć zmiana planów podczas trwania i realizacji projektu wymaga sporego wysiłku. Wszystkim aplikującym doradzalibyśmy gotowość na zmiany i cierpliwość. Uprawianie nauki i jednoczesna możliwość wcielania efektów badań w życie jest naprawdę ciekawym wyzwaniem. Wszyscy członkowie naszego już stuosobowego zespołu podzielają ten pogląd i dzielą wspólną pasję.

{"register":{"columns":[]}}