W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Litery B i R przeplatane ze sobą, obok napis Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od lewej: biało-czerwona flaga Rzeczypospolitej Polskiej, godło Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

Smart Borders

Najnowsze systemy informatyczne dla systemu inteligentnych granic UE

Cyfrowy zapis odcisku palca

kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie środowiska do wdrożenia koncepcji Smart Borders

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

  • Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej – lider konsorcjum
  • Jas Technologie Sp. z o.o. – konsorcjant    
  • Gemalto Sp. z o.o. – konsorcjant
     

ikona teczki  Nazwa programu

PROGRAM BEZPIECZEŃSTWO I OBRONNOŚĆ PAŃSTWA

ikona gazety  Konkurs

Konkurs na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

5 460 000,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

5 200 000,00 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

22 grudnia 2014 r. – 21 października 2017 r.

Zobacz efekt naszej pracy

Gmach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
Liderem konsorcjum jest Wojskowa Akademia Techniczna

 

Cyfrowy zapis odcisku palca
Nasz projekt zakłada m.in. stworzenie nowej bazy danych dla Straży Granicznej, na którą składają się, oprócz dokumentów, zdjęcia twarzy czy odciski palców.

 

Wizualizacja systemu
Przydatność systemu jest oczywista – to przede wszystkim ochrona gospodarki państw unijnych

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Geneza projektu finansowanego przez NCBR „Opracowanie środowiska do wdrożenia koncepcji Smart Borders” wiąże się z pakietem regulacyjnym Unii Europejskiej – Smart Borders. Rozwiązania techniczne w jego ramach mają poprawić i przyspieszyć kontrole graniczne na granicach zewnętrznych krajów strefy Schengen, zarządzanie samymi granicami oraz ruchem osób wjeżdżających i wyjeżdżających.
Granice zaopatrzone w najnowsze systemy informatyczne to granice bezpieczne. Polska bierze udział w realizacji założeń Unii Europejskiej, dotyczących  ochrony i kontroli ruchu na jej zewnętrznych granicach. „Inteligentne granice” to oczywisty wymóg skutecznego, efektywnego działania, wprowadzania wytycznych unijnych, a w efekcie bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i Unii. Co istotne, od 2021 roku identyfikacja biometryczna ma obejmować wszystkich obywateli spoza Unii Europejskiej przekraczających granice zewnętrzne strefy Schengen.
Nasz projekt, przeznaczony dla Straży Granicznej, zakłada m.in. stworzenie nowej bazy danych, na którą składają się, oprócz dokumentów, zdjęcia twarzy czy odciski palców. Projekt  przewiduje przechowywanie tych danych i połączenie ich z danymi dotyczącymi tzw. małego ruchu granicznego.
Przydatność systemu jest oczywista – to ochrona gospodarki państw unijnych, jak  również analiza czasu przebywania na terenie Unii Europejskiej poszczególnych osób.  Ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o szarą strefę i eliminację zagrożeń. Projekt był konsultowany i nadzorowany przez Straż Graniczną, staraliśmy się odpowiadać na pytania i uwzględniać praktyczne uwagi Gestora ze strony Straży Granicznej.
Kierownikiem projektu był profesor Mieczysław Szustakowski. Zespół z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej zajmował się głównie hardware’em, wymaganiami i testami, natomiast współpracująca z nami, jako partner, firma JAS Technologie odpowiadała za software – oprogramowanie i dane (typu zdjęcia, odciski palców etc., czyli wszystko to, co „ma wpływać” do bazy). Z kolei firma Gemalto –międzynarodowy producent systemów bezpieczeństwa – wspierała nas koncepcyjnie i opracowała fikcyjne biometryczne dokumenty tożsamości do badań. Ta trójstronna współpraca układała się bardzo dobrze. 

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Wyniki projektu mogą być wykorzystane przy realizacji oprogramowania dla implementacji pakietu Entry-Exit przez krajowe i międzynarodowe agencja odpowiedzialne za bezpieczeństwo granic.
Wojskowa Akademia Techniczna, prowadząc działalność naukową, jednocześnie w płynny sposób szuka ścieżek rozwoju. W naszym rozumieniu obronność to nie tylko wojsko, ale cały system, obejmujący także – jak w tym przypadku – Straż Graniczną. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach programu NCBR mogliśmy wykorzystać, ale i rozbudowywać, nasze kompetencje w zakresie bezpieczeństwa, kontroli granicznej i biometrii.    

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Największym wyzwaniem projektu było przełożenie zapisów z dokumentów pakietu Entry-Exit na wytyczne zrozumiałe dla programistów zajmujących się opracowaniem środowiska informatycznego. Pewne problemy nastręczało też testowanie systemu z paszportami obcokrajowców z państw spoza strefy Schengen. 

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Dogłębne zapoznanie się z istniejącymi przepisami prawa dotyczącymi przedmiotu projektu i konsultacje z praktykami. Opracowanie szczegółowego projektu technicznego uwzględniającego wszystkie detale zagadnienia. Stały nadzór nad pracami programistów i częste testowanie komponentów składowych. Testy końcowe z udziałem praktyków i osób zainteresowanych. 

{"register":{"columns":[]}}