W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie informacyjne i networkingowe dotyczące technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji skoncentrowanej na człowieku w programie Horyzont Europa

24.01.2022

Banner-_

W dniu 24 stycznia 2022 r. odbyło się spotkanie informacyjne i networkingowe dla zainteresowanych udziałem w konkursach programu Horyzont Europa w obszarze technologii cyfrowych oraz sztucznej inteligencji (Digital and Emerging Technologies and Human-centred AI) zorganizowane przez brukselskie biura wspierające współpracę B+R+I Słowenii, Cypru, Grecji, Polski, Węgier i Litwy.

Celem wydarzenia było spotkanie z ekspertami zajmującymi się technologiami cyfrowymi i zastosowaniem sztucznej inteligencji w przemyśle, środowisku naukowym oraz administracji, a także zbudowanie sieci kontaktów pomiędzy zainteresowanymi stronami, podzielenie się pomysłami na współpracę i projekty, wymiana najlepszych praktyk dla ułatwienia budowania przyszłych konsorcjów w ramach programu Horyzont Europa.

Spotkanie otworzyli przedstawiciele wszystkich zaangażowanych w organizację brukselskich biur: Aliki Varella (Cypr i Grecja), Ewa Kocińska-Lange (Polska), Maja Ferlinc (Słowenia), Ágota Dávid i Orsolya Lugmayer (Węgry) oraz Tadas Tumėnas (Litwa).

Do pierwszej części spotkania uczestników wprowadził Dr. Marko Grobelnik z Instytutu Józefa Stefana (Słowenia), aby następnie oddać głos Panu Ramón Sanmartín Sola z Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej, który opowiedział o możliwościach wsparcia obszaru technologii cyfrowych oraz sztucznej inteligencji zorientowanej na człowieka w programie Horyzont Europa (Klaster 4). Tę część spotkania zakończyła prezentacja Thomasa Hahna, prezesa BDVA (Big Data Value Association), który opowiedział o strategicznych inicjatywach dotyczących cyfryzacji/danych (Strategic Digital/Data) dla Europy oraz celach do osiągnięcia w tym zakresie. Przedstawił również zasady funkcjonującego już partnerstwa współprogramowanego w programie Horyzont Europa: AI, Data and Robotics (2021-2030).

Druga część wydarzenia poświęcona była prezentacji potencjalnym partnerom biznesowym, badawczym i naukowym zainteresowań i pomysłów na projekty w ramach programu Horyzont Europa przez uczestników spotkania ze wszystkich krajów uczestniczących. Prawie 30 osób przedstawiło swoje prezentacje.

Trzecia część spotkania poświęcona była prezentacji doświadczeń w realizacji projektów w ramach programu Horyzont 2020 przez przedstawicieli różnych instytucji z Polski, Węgier, Słowenii, Cypru oraz Litwy. Następnie odbyła się dyskusja na temat tego, jak najlepiej osiągnąć kluczowe cele programu, równocześnie zwiększając udział poszczególnych krajów w programie Horyzont Europa.

W spotkaniu wzięło udział około 200 osób, przedstawicieli różnych sektorów przemysłu i nauki.

Wydarzenie było doskonałą okazją dla polskich podmiotów do nawiązania kontaktów i rozpoczęcia współpracy z partnerami z Cypru, Grecji, Słowenii, Węgier, Litwy, Wielkiej Brytanii i innych.

{"register":{"columns":[]}}