W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie informacyjno-brokerskie „Mobility & Transport Days”

27.05.2021

W dniach 27-28 maja 2021 r. odbyło się spotkanie informacyjno-brokerskie „Mobility & Transport Days” zorganizowane przez biura krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Litwę, we współpracy z siecią Enterprise Europe Network. Z ramienia Polski organizatorem spotkania było Biuro NCBR w Brukseli/Business & Science Poland.

Spotkanie informacyjno-brokerskie „Mobility & Transport Days”

Celem spotkania, poza przybliżeniem polityk unijnych w zakresie wsparcia transportu i mobilności, było zaprezentowanie innowacyjnych projektów lub pomysłów różnych instytucji – firm, ośrodków badawczych, uczelni – oraz nawiązanie przez nich współpracy pod kątem potencjalnych partnerstw do projektów dofinansowanych z programu Horyzont Europa.

W spotkaniu wzięła udział dyrektor Rosalinde van der Vlies z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD) Komisji Europejskiej, prezentując ogólną perspektywę programu Horyzont Europa odnosząc się do transportu i mobilności, tzn. głównie klastra 5 (Klimat,  energia, mobilność). Następnie, prezentacji dokonali przedstawiciele innych instytucji europejskich – Luana Bidasca z Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu (DG Move), Traian Urban z EIT Urban Mobility, Zoe de Linde z Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG Connect) i Robert Spišiak z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG Regio) – z wystąpieniami na temat synergii pomiędzy ich centralnym obszarem działalności oraz transportu i mobilności.

Drugiego dnia zaprezentowano historię sukcesu projektu realizowanego przez prof. Tatianę Kováčikovą ze słowackiego Uniwersytetu w Żylinie, współczesne trendy technologiczne w sektorze samochodowym (Henning Kroll z Instytutu Fraunhofera) oraz przegląd wybranych konkursów tematycznych w ramach Horyzontu Europa (Miroslava Tužinská ze słowackiego Krajowego Punktu Kontaktowego). Ponadto, odbyła się sesja pitchingowa, na której 23 podmioty zaprezentowały swoją ofertę – w tym Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji z Sieci Badawczej Łukasiewicz, Politechnika Poznańska, Triggo, ITTI oraz QuantUp z Polski. Warto podkreślić, że Polska miała pod tym kątem najsilniejszą reprezentację.

Webinarium, a zwłaszcza jego część brokerska, było również doskonałą okazją do nawiązania współpracy, partnerstw i planowania przyszłych projektów zmierzających do wspólnego ubiegania się o unijne środki finansowe wspierające ich realizację.

W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób z ponad 30 krajów, reprezentujących różne sektory publiczne i prywatne, poszukujących dróg wdrożenia i zastosowania nierzadko śmiałych i nowatorskich pomysłów naukowych do codziennej praktyki gospodarczej i użytkowej. Odnotowano też 127 spotkań brokerskich.

{"register":{"columns":[]}}