W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Startupy biotechowe mogą wejść do USA dzięki NCBR

04.04.2024

NCBR po raz kolejny było partnerem konferencji CebioForum, aby pokazać jak oferta Centrum odpowiada na potrzeby polskiej branży biotechnologicznej. W tej edycji skupiliśmy się na przedstawieniu możliwości skalowania biznesów w USA.

IMG_1108

Eksperci Centrum wsparli wydarzenie swoją wiedzą i doświadczeniem. W panelu pn. „How to enter US market” wziął udział Andrzej Wajs, koordynator projektu z Działu Współpracy Międzynarodowej. Z kolei dr n. med. Anna Czarnecka z Działu Zarządzania Strategicznego, ekspertka z obszarów biotechnologii, farmacji i nauk medycznych, reprezentowała Centrum w gronie jurorów, którzy wyłonili laureatów nagrody CebioForum. Tegoroczna edycja wydarzenia miała miejsce 26-27 marca br. w Warszawie.

CEBioForum w swoim odświeżonym formacie skupia się na wykorzystaniu swojego 20-letniego doświadczenia we wsparciu polskiego sektora life sciences. Jako platforma networkingowa współpracuje z polskimi i zagranicznymi podmiotami w celu długofalowego ich rozwoju i współpracy.

Od 20 lat Central European BioForum organizuje znane na arenie międzynarodowej Targi dla sektora biotechnologicznego. Co roku bierze w nich udział ponad 100 wystawców i ok. 2000 uczestników. CEBioForum wspiera tym samym rozwój polskiego sektora biotech-pharma, wspomaga rozwój diagnostyki i przełomowych terapii, pomaga w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej i stanowi miejsce spotkań środowisk akademickich i biznesowych.

1

Jak wejść na rynek amerykański

Pośród wielu różnorodnych tematów sesji znalazła się również debata o wyzwaniach i szansach z tytułu rozwijania swojego biznesu na rynku amerykańskim. Dyskutowali w niej: Mariusz Olejniczak, Prezes Zarządu WPD Pharmaceuticals, Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu PAIH, Alina Kononchuk, Events Planning Coordinator at Viseven, Andrzej Wajs – koordynator projektu z Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR oraz moderatorka Klaudia Szklarczyk – Smolana, Co-founder and CEO w Intelliseq.

Przedstawiciel NCBR mówił m.in. o tym jak publiczne środki wspierają rozwój m.in. branży biotech w USA na przykładzie NCBR-NAP czyli działania akceleracyjnego ze Stanem Nevada. Celem działania NCBR-NAP jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Nevada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze Stanu Nevada i związanych z nimi instytucji.

– Warto nawiązywać kontakty za granicą i szukać dla siebie możliwości w USA. W maju polskie firmy wezmą udział w kolejnej edycji działania akceleracyjnego NCBR-NAP, by zaprezentować się przed amerykańskimi mentorami i inwestorami w Nevadzie i Kalifornii. Wyjazd z NCBR to okazja do zdobycia unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu na rynku USA, nawiązania kontaktów z inwestorami, a także rozwijania relacji z amerykańskimi partnerami, których pomoc jest niezbędna dla powodzenia ekspansji na tamtejszym rynku – powiedział Andrzej Wajs, koordynator projektu.

W roku 2024 realizowana jest trzecia edycja działania, a nabór do następnej jest planowany na IV kwartał br.

- Rynek amerykański w porównaniu z europejskim często wymaga innego podejścia sprzedażowego czy promocyjnego. Pokazujemy to firmom biorącym udział w naszej akceleracji. Możesz mieć świetny pomysł, ale jeśli chcesz odnieść sukces w Stanach, powinieneś spotkać się z biznesmenami, którzy znają tamtejsze realia biznesowe. Możesz być zaskoczony ale jednocześnie wiele się nauczyć – wskazywał ekspert NCBR.

Działanie NCBR-NAP to atrakcyjna ścieżka finansowania i wsparcia biznesowego również dla startupów z branży biotech.

2

Zasłużeni w biotechu

Jak co roku wydarzenie zwieńczyła Gala CebioForum Awards, w kapitule której zasiadała ekspertka NCBR dr n. med. Anna Czarnecka. Nagrody CebioForum to konkurs dla branży life science mający na celu docenienie firm biotechnologicznych i osób z Europy Środkowej, których działalność wyróżnia się spośród podmiotów sektora life science. Wyróżnienia 2024 trafiły do następujących podmiotów w poszczególnych kategoriach: Biotreat Vascular, najbardziej innowacyjny startup; Accelmed, projekty R&D rozwijane przy współpracy firm i uczelni; prof. dr hab. Jacek Jemielity został wyróżniony jako najbardziej wpływowa osoba w branży a nagrodę specjalną Jury zdobyła firma SDS Optic. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

3

Atrakcyjne wsparcie środków europejskich

Ciekawe możliwości rozwoju dla branży biotech oferują również konkursy realizowane w ramach środków z Funduszy Europejskich i programu Horyzont Europa.

Ogromną szansą jest Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 - największy krajowy program wspierania innowacyjności. Za jego pośrednictwem do polskich firm trafi łącznie 7,9 mld euro. Łączna alokacja na wszystkie działania realizowane przez NCBR w ramach FENG na lata 2021-2027 wynosi 2,5 mld euro, czyli około 12 miliardów złotych. Tak więc budżet instytucji stanowi ponad 30% całego budżetu programu. NCBR uruchomi w tym roku zarówno konkursy bez ograniczeń tematycznych, jak też sprofilowane.

Z kolei w polu zainteresowań programu Horyzont Europa znajduje się m.in. przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, pomaga też osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ oraz pobudza konkurencyjność i wzrost gospodarczy Unii Europejskiej. Jest szansą dla firm, instytutów badawczych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych do ubiegania się o granty w różnych dziedzinach. Projekty powinny dotyczyć współpracy międzynarodowej, innowacyjnych pomysłów i rozwiązywania ważnych problemów, wyzwań, przed którymi stoimy na co dzień w rozmaitych obszarach, takich jak np. zdrowie, energia, transport, przemysł czy rolnictwo.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, działający w strukturach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wspiera uczestnictwo polskich podmiotów w Horyzoncie Europa, służąc na co dzień pomocą wszystkim potencjalnym beneficjentom. Pomocne informacje i kontakty można znaleźć na stronie KPK.

{"register":{"columns":[]}}