W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2021

19.10.2021

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). NCBR jest partnerem publikacji. Z danych wynika, że od sierpnia do września 2021 przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowanych było 105 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek blisko 600 mln PLN.

VC w Q3 2021

W trzecim kwartale 2021 przez polski rynek VC, przepłynęło 582 mln PLN. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Oznacza to także, że w pierwszych trzech kwartałach, polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie 1,76 mld PLN – tym samym, w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40 procent wynik z całego 2019 roku.

- Wyniki III kwartału jasno dają do zrozumienia, że o ile w ostatnich 3 miesiącach 2021 roku nie nastąpi radykalne spowolnienie na rynku transakcji VC, to bieżący rok będzie najlepszym rokiem w historii rynku VC w Polsce. Z satysfakcją obserwujemy „exity” dokonywane przez Fundusze VC wsparte przez NCBR w ramach Programu Bridge Alfa, który jest finansowany z Funduszy Europejskich, Programu Inteligentny Rozwój – mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, odpowiedzialny za obszar inwestycji B+R. - Najwyższe zwroty na poziomie nawet 8 – 10 razy (CoC) z takich inwestycji jak PushPushGo, YesIndeed (wejście bValue VC w latach 2018 i 2019) czy KSME (wejście Aligo VC w 2018 roku) pokazują, że inwestycje w ramach rundy seed pomimo dużego ryzyka mają ogromny potencjał. Kluczowy jest jednak dobór perspektywicznych projektów, które mają szansę na szybkie skalowanie swojej działalności i możliwość ekspansji międzynarodowej.


Program BRIdge Alfa jest realizowany w ramach podziałania 1.3.1 Wsparcie programów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Program jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Materiały

Więcej informacji oraz raport do pobrania
{"register":{"columns":[]}}