W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Trzeci Wiek Technologicznie

Uniwersytet dla wszystkich. Nowe technologie w rękach seniorów

Sześcioosobowa grupa seniorów pracuje przy stole inżynierskim pod okiem prowadzącego zajęcia

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Trzeci Wiek Technologicznie

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

ikona teczki  Nazwa programu

PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ

ikona gazety  Konkurs

Trzecia Misja Uczelni

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 671 480,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

1 619 080,00 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

1 stycznia 2019 r. – 18 grudnia 2021 r.

Poznaj nasz zespół

Kinga Wełyczko, kierownik projektu
Kinga Wełyczko, kierownik projektu

Zobacz efekt naszej pracy

Sześcioosobowa grupa seniorów pracuje przy stole inżynierskim pod okiem prowadzącego zajęcia
Nasi wykładowcy zwracają uwagę, że uczestnicy „Trzeciego Wieku Technologicznie” często wykazują więcej zaangażowania niż regularni studenci

 

Zajęcia na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt z udziałem grupy seniorów. Trzy panie prowadzą obserwacje przy mikroskopach pod okiem prowadzącej ubranej w biały kitel
Zajęcia na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt z udziałem grupy z Golczewa

 

Zajęcia na hali technologicznej, grupa seniorów siedzi w kręgu, słuchając prowadzącego. Na pierwszym planie specjalistyczne przyrządy
Zajęcia na Hali Technologicznej ZUT

 

Zajęcia dla seniorów na Wydziale Elektrycznym. Grupa pochylona nad stołem inżynierskim z zainteresowaniem słucha odczytywanych informacji. Na stole zwoje kabli i specjalistyczna aparatura
Grupa z Trzebiatowa na Wydziale Elektrycznym

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Seniorzy często są ludźmi aktywnymi, chcą poszerzać swoje kompetencje i znajomość błyskawicznie zmieniającego się świata. Szkopuł w tym, że bardzo trudno jest im znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Dzięki naszemu projektowi starsze osoby nie tylko „nadążają” za zmieniającym się światem, ale uczestniczą w pulsie współczesności.
Pomysł przyszedł sam. Od wielu lat nasza uczelnia realizuje różne projekty edukacyjno-promocyjne skierowane nie tylko do studentów. Jednym z nich był Dziecięcy Uniwersytet, prowadzony od 2009 roku. Okazało się, że najmłodsi bardzo często są przyprowadzani na zajęcia przez… dziadków. Pojawiło się pytanie: dlaczego nie przygotować zajęć właśnie dla nich, dla seniorów? Szybko przekonaliśmy się, że stereotypy związane z wizerunkiem osób starszych są fałszywe – to nie są ludzie siedzący na kanapie i patrzący w telewizor, ale osoby ciekawe świata i żądne wiedzy, szczerze zainteresowane udziałem w zajęciach prowadzonych przez naszych specjalistów.
Angażujemy seniorów w projekt, którego celem jest promocja i upowszechnianie nauk technicznych i przyrodniczych, osiągnięć i badań naukowych oraz ich wykorzystania w życiu społecznym. Pracownicy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT), podejmując współpracę z działającymi w regionie Uniwersytetami Trzeciego Wieku, przygotowali urozmaiconą i bardzo ciekawą ofertę zajęć dydaktycznych oraz kulturalnych. Każdy z uczestników zajęć może wybrać 6 z 12 modułów tematycznych (od chemii, przez biotechnologię, po ekonomię i informatykę), realizowanych w grupach przez 10 wydziałów akademickich. Zajęcia dotyczą m.in. zastosowania w życiu codziennym nowych technologii, prezentacji dorobku nauk ścisłych oraz takich dziedzin, jak elektronika, informatyka czy mechanika.
Uczestnicy projektu mają niepowtarzalną okazję zaznajomienia się z bogato wyposażonymi w aparaturę laboratoriami, które na co dzień dostępne są tylko dla studentów i wykładowców ZUT. Program aktywizuje osoby starsze oraz w sposób praktyczny wpływa na rozwój ich kompetencji we współczesnym, coraz szybciej zmieniającym się świecie.
Nasz „Trzeci Wiek Technologicznie” zajął jedną z najwyższych lokat wśród ponad dwustu zgłoszonych do NCBR projektów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszy Europejskich, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, możemy zapewnić seniorom cykl zajęć z bardzo zróżnicowanych dziedzin: od mediów i technologicznych aspektów przepływu danych, przez bezpieczeństwo w sieci, po projekty czysto inżynierskie czy związane z mechatroniką i energią odnawialną.
Nasi wykładowcy zwracają uwagę, że uczestnicy „Trzeciego Wieku Technologicznie” często wykazują więcej zaangażowania i aktywności niż regularni studenci, a ci ostatni mogliby się uczyć od seniorów, jak efektywnie współpracować z prowadzącymi zajęcia!

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Docelowo, w okresie 36 miesięcy (2019–2021), udział w projekcie weźmie ponad 1000 seniorów w wieku sześćdziesięciu i więcej lat. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie pomaga tej grupie osób prowadzić aktywne życie, zgodnie z obowiązującą prawdą, że człowiek może – a dzisiaj także musi – uczyć się zawsze.

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Największym wyzwaniem podczas realizacji projektu było odpowiednie dopasowanie formy prowadzonych zajęć do grupy docelowej, jaką stanowią seniorzy. Nauczyciele zastosowali odpowiedni sposób przekazu nawet bardzo skomplikowanych zagadnień, które tak naprawdę wykorzystywane są w życiu codziennym, a często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Nasza rada to przede wszystkim nie bać się aplikowania o środki na projekty, które wychodzą poza statutową działalność uczelni. Realizowanie programów dla seniorów jest nie tylko ciekawym doświadczeniem dla obu stron, ale również daje możliwość przygotowania bardzo wartościowych zajęć. Na ich podstawie jesteśmy w stanie zaprosić do naszej uczelni każdego, kto chciałby zgłębić wiedzę w różnorodnej tematyce związanej m.in. z krótkoterminowym przechowywaniem żywności w chłodziarce domowej, energią elektryczną w gospodarstwie domowym, prebiotykami i probiotykami w diecie człowieka czy nowoczesnymi technologiami w motoryzacji.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}