W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju kierujemy się dobrem Polski – NCBR podczas Defence24 Day

29.05.2023

Po raz piąty w Warszawie na Stadionie Narodowym odbyła się największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa - Defence24Day. To wiodące wydarzenie dla sektora zbrojeniowego oraz branż związanych z bezpieczeństwem obywateli, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej, na którym nie mogło zabraknąć głosu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Program 5. edycji w dużej mierze koncentrował się wokół sytuacji związanej z wojną w Ukrainie. Wydarzenie otworzył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Jacek Siewiera, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

gen. broni rez. Sławomir Skrzypczak, Rafał Sobolewski, Dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa NCBR oraz płk dr Andrzej Lis, Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Beneficjenci NCBR podczas Defence24Day

Ponad 50 inspirujących paneli dyskusyjnych, 300 znakomitych prelegentów oraz 3000 uczestników – tak w liczbach przedstawia się konferencja Defence24Day, której Narodowe Centrum Badań i Rozwoju już kolejny raz jest Partnerem branżowym. Wśród wystawców  spotkać można było również Beneficjentów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w tym m.in. Polską Grupę Zbrojeniową, której strategicznym projektem na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa jest Nowy bojowy, pływający wóz piechoty (NBPWP) BORSUK. Pojazd został stworzony w oparciu o krajową myśl techniczną i autorskie rozwiązania konstrukcyjne.

Technologie przyszłości - trend na współczesnym polu walki

Wśród pięciu bloków tematycznych znalazły się te, dotyczące obronności, modernizacji sił zbrojnych czy przemysłu zbrojeniowego. Odbyła się także konferencja SOFEAST poświęcona elitarnym służbom specjalnym. Tak staranny dobór tematów dał możliwość zarówno zaproszonym ekspertom, jak i uczestnikom prowadzenia dyskusji oraz wymiany doświadczeń.

W panelu pt. „Technologie przyszłości. Czy UE i NATO powinny mieć decydujący głos w badaniach i rozwoju projektów zbrojeniowych?” moderowanym przez eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa i  obronności, gen. broni rez. Sławomira Skrzypczaka, wystąpił Rafał Sobolewski, Dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa oraz płk dr Andrzej Lis, Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Moderator zwrócił uwagę na panujący na współczesnym polu walki trend, jakim jest wzrost zastosowania systemów autonomicznych i bezzałogowych. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa walczących żołnierzy oraz zmniejszenie ich liczby, co jest nie bez znaczenia w kontekście wyzwań demograficznych, z jakimi boryka się większość armii NATO. Głównymi punktami w prowadzonej dyskusji były tematy związane z systemami bezzałogowymi i robotycznymi oraz idące za tym konieczne zmiany w sposobie prowadzenia działań wojennych. Zaproszeni goście rozważali, w jakim stopniu roboty i bezzałogowce są remedium na przewagę liczebną przeciwnika oraz jaką rolę pełni UE i NATO w kontekście koordynacji prac rozwojowych i dostarczaniu nowoczesnych technologii w tym obszarze.

Własność intelektualna w pracach B+R

Jak zagwarantować sobie autonomiczność procesową w pracach rozwojowych,  uczestnicząc w programach rozwojowych NATO i Unii Europejskiej i jednocześnie zachować prawo do własności intelektualnej? Niewątpliwie w ostatnich latach zaobserwowano, że NATO oraz UE zacieśniają współpracę w obszarze B+R. Ta kooperacja sprowadza się m. in. do  umożliwienia państwom członkowskim NATO do korzystania z instrumentów UE, jak również umożliwienie angażowania się w programy i fundusze NATO tym członkom Unii, którzy nie wchodzą w skład Sojuszu.

„Współpraca NATO i Unii Europejskiej będzie służyła temu, aby członkowie tych organizacji mogli wzbogacić swój potencjał w obszarze B+R. Jako Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dążymy do tego, aby polski ekosystem badawczo-rozwojowy stale się umacniał . Jesteśmy rządową agencją wykonawczą i staramy się coraz lepiej reagować na potrzeby polskiego państwa w zakresie obronności i bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że współpraca z NATO i UE, w której aktywnie będziemy uczestniczyć, będzie również temu sprzyjała” – powiedział podczas panelu Rafał Sobolewski, Dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Suwerenność technologiczno-produkcyjna na wypadek konfliktu zbrojnego

Dzisiejszy świat charakteryzuje się siecią powiązań, zarówno w obszarze gospodarczym, jak i społeczno-politycznym. Niewątpliwie stwarza to wiele szans do kooperacji, rozwoju i sprzyja budowaniu pozycji na arenie międzynarodowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że skutkiem tej wieloaspektowej współpracy jest coraz większa zależność od podmiotów zewnętrznych, również w obszarze dostaw, czy to komponentów, czy gotowych technologii. Jak zatem zapewnić autonomię, suwerenność technologiczno-produkcyjną na wypadek konfliktu zbrojnego w Polsce?

„Należy zwiększać nakłady w prace badawczo-rozwojowe, które są prowadzane w Polsce. Nie chodzi tylko o środki finansowe, ale także o wysiłki, które są skierowane ku temu, abyśmy w Polsce mieli spójny system planowania i wykorzystania rezultatów prac badawczo-rozwojowych. Przemyślane prace B+R są kluczem do sukcesu, aby sprostać oczekiwaniom o suwerenności technologiczno-produkcyjnej na wypadek konfliktu.” – podkreślił w swojej wypowiedzi Dyrektor Sobolewski

Dyskusje na temat bezpieczeństwa w regionie, zaangażowanie ekspertów i środowiska międzynarodowego oraz udział przedstawicieli Ukrainy gwarantowały owocną i wysoce merytoryczną dyskusję na temat obecnej i przyszłej sytuacji bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Wśród poruszanych tematów pojawiły się te dotyczące m.in. roli Wschodniej Flanki NATO w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego, wniosków dla rozwoju i modernizacji sił zbrojnych na przykładzie wojny w Ukrainie, roli przywódców amerykańskich w bezpieczeństwie Europy, a także wyzwań gospodarczych w kontekście bezpieczeństwa narodowego. Pierwszy dzień konferencji zakończyły widowiskowe dynamiczne ćwiczenia kontrterrorystyczne z wykorzystaniem śmigłowców i psów bojowych.

Relację z wydarzenia można śledzić na stronie Defence24Day i w mediach społecznościowych

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}