W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenie matchmakingowe „Energia w ramach Horyzontu Europa”

19.10.2021

Energia w ramach Horyzontu Europa

19 października odbyło się wydarzenie matchmakingowe „Energia w ramach Horyzontu Europa” zorganizowane przez Biuro NCBR w Brukseli we współpracy z biurami partnerskimi z Cypru, Grecji, Słowenii i Węgier. Podczas spotkania wyczerpująco omówiono zagadnienia energii i polityki energetycznej, w szczególności w ramach programu Horyzont Europa.

Jak powiedział Philippe Schielde z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Rozwoju Komisji Europejskiej, zagadnienia związane z energią – zarówno od strony popytowej, jak i podażowej – stanowią niemal połowę budżetu klastra 5 programu Horyzont Europa w latach 2021-2022.

Podczas spotkania, Nikolas Reschen z austriackiego Ministerstwa ds. Akcji Klimatycznej, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii przedstawił partnerstwo współfinansowane Clean Energy Transition Partnership, w którym weźmie udział aż 70 agencji (w tym NCBR) i ministerstw z obszaru B+I, nie tylko z krajów Unii Europejskiej. W ostatniej części spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacjami Roxany Chesoi z Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu Komisji Europejskiej oraz Giorgii Caroli z unijnej agencji CINEA Funduszu Innowacji (finansowanego ze sprzedaży praw do emisji w ramach ETS), pełniącego funkcje komplementarne wobec Horyzontu Europa, tzn. premiującego projekty badawcze na późniejszych etapach dojrzałości technologicznej.

W ramach sesji pitchingowej około 20 instytucji zaprezentowało swoje pomysły badawcze – ze względu na szerokość tematyki energetycznej i brak ograniczeń dostępu przedstawione projekty pochodziły z bardzo różnych dziedzin: od robotyki i mikrokanałowych wymienników ciepła, przez zaprawę o specjalnych właściwościach termicznych i akustycznych stosowaną w budownictwie ekologicznym i efektywnym energetycznie, aż do projektów z obszaru energetyki wiatrowej. Wśród prezenterów znalazła się również grupa studentów z Politechniki Łódzkiej ze swoim projektem pojazdu elektrycznego, szereg instytutów zrzeszonych w Sieci Badawczej Łukasiewicz, czy firmy uczestniczące w programach B+R realizowanych przez NCBR w formule zamówień przedkomercyjnych z obszaru Zielonego Ładu. Wydarzenie zwieńczyło wystąpienie Annarity Ferreri z agencji unijnej CINEA na temat kluczowych elementów projektów ubiegających się o dofinansowanie, poświęcone w szczególności procesowi i kryteriom oceny.

Spotkanie zgromadziło około 120 uczestników z kilkunastu krajów, przede wszystkim ze środowiska naukowego, badawczego i biznesu, lecz także z administracji rządowej i samorządowej. Warto dodać, że ponad połowa uczestników sesji pitchingowej pochodziła z Polski, również najliczniej reprezentowanej wśród uczestników-obserwatorów.

Materiały

Strona wydarzenia i materiały
{"register":{"columns":[]}}