W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami finał Falling Walls Lab Warsaw. 20 młodych naukowców zaprezentowało swoje innowacyjne pomysły

19.09.2022

20 przedstawicieli świata akademickiego, w miniony czwartek na Politechnice Warszawskiej, zaprezentowało swoje pomysły, jak naprawiać otaczający nas świat. Każdy miał na swój występ zaledwie trzy minuty. Taka była formuła finału konkursu Falling Walls Lab Warsaw, którego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest mecenasem.

Uczestnicy_Falling_Walls_Lab_Warsaw,_fot_pro_science

Międzynarodowe jury przyznało pierwsze miejsce ex aequo dwóm naukowczyniom. Agnieszka Żuchowska z Politechniki Warszawskiej zainteresowała publiczność nowym modelem wczesnego wykrywania chorób. Kiranmai Uppuluri, reprezentująca Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz, przedstawiła pomysł na narzędzie umożliwiające kontrolę poziomu zanieczyszczenia zbiorników wodnych. Uppuluri zdobyła również nagrodę publiczności. Na podium znaleźli się także: Sada Raza z Polskiej Akademii Nauk (drugie miejsce) oraz Mikołaj Więckowski reprezentujący Politechnikę Warszawską (trzecie miejsce).

Pomysły na burzenie naukowych murów obu zwyciężczyń koncentrowały się na aktualnych potrzebach nauki i społeczeństwa. Metoda zaproponowana przez Agnieszkę Żuchowską jest innowacyjna i ma bardzo duży potencjał we wczesnym wykrywaniu chorób. Może przyspieszyć proces tworzenia leków stosowanych np. podczas terapii nowotworowej, a co za tym idzie pacjent będzie mógł szybciej rozpocząć walkę z chorobą. Z kolei temat zaproponowany przez Kiranmai Uppuluri pokazuje, jak w stosunkowo łatwy i tani sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo środowiska naturalnego.

Zwyciężczynie warszawskiej edycji konkursu, organizowanej przez ‘pro science’, zapewniły sobie miejsce w światowym finale, który odbędzie się w pierwszych dniach listopada w Berlinie. Zmierzą się tam z przedstawicielami 60 krajów z całego świata. Istotnym elementem konkursu jest nie tylko dostrzeżenie problemu, który należy rozwiązać oraz opracowanie koncepcji jego rozwiązania, ale także właściwa prezentacja tej wiedzy. Dzięki takim przedsięwzięciom akademicy uczą się opowiadać o swoich rozwiązaniach w sposób, który będzie zrozumiały dla szerokiego grona słuchaczy.

Gratulujemy zwyciężczyniom i życzymy sukcesu w światowym finale.

{"register":{"columns":[]}}