Powrót

Metropolia na Pomorzu i powołanie rzecznika praw uczniowskich - rząd przyjął nowe projekty ustaw

08.04.2026

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Gdańsk, Gdynia i Sopot, razem z powiązanymi gminami, utworzą związek metropolitalny. Rozwiązanie pozwoli na lepszą koordynację działań samorządów w obszarze transportu, planowania przestrzennego czy ochrony środowiska. Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy, który jasno i precyzyjnie określa podstawowe prawa i obowiązki uczniów. „To ustawa, która wprowadza katalog praw i obowiązków uczniów po raz pierwszy w jednym miejscu” - podkreślił Rzecznik Rządu. W każdej szkole powołany zostanie rzecznik praw uczniowskich, a od 1 września 2028 roku obowiązkowo będą w nich działać rady szkoły złożone z uczniów, rodziców i nauczycieli. Tradycyjnie, Minister Adam Szłapka odniósł się do przykładów dezinformacji w przestrzeni publicznej.

Po lewej stronie zdjęcia stoi Rzecznik rządu Adam Szłapka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, za szarą mównicą. Za nim widoczny jest niebieski ekran, wyświetlający logo KPRM, na lewo od rzecznika widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej. W prawej części zdjęcia widoczna jest rozmazana kamera telewizyjna, nagrywająca rzecznika.

Gdańsk centrum nowej metropolii

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o związku metropolitalnym  w województwie pomorskim.  Gdańsk, Gdynia i Sopot będą współpracować na nowych zasadach. Związek nie zmieni granic administracyjnych gmin, a jedynie je połączy, by skuteczniej  realizować zadania ponadlokalne.  

„To jest ustawa, która była bardzo oczekiwana przez województwo pomorskie, szczególnie Trójmiasto i aglomerację Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz okolicznych samorządów”

– wskazał Rzecznik Rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

W skład związku wejdzie od 50 do 61 samorządów, które zamieszkuje łącznie ponad 1,5 mln osób. Centralnym miastem metropolii będzie Gdańsk. 

„To jest ustawa przyjęta po to, żeby lepiej koordynować rozwój regionu, przede wszystkim transport publiczny i inwestycje infrastrukturalne oraz sprawniej zarządzać całą aglomeracją, która obejmuje ponad półtora miliona mieszkańców”

– podkreślił Minister Adam Szłapka.

Nowa forma współdziałania samorządów zwiększy ich konkurencyjność i możliwości rozwoju. Region będzie mógł szybciej reagować na wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, rozwój infrastruktury czy integracja transportu publicznego. Metropolia będzie mogła lepiej wykorzystać fundusze unijne, co zwiększy możliwości inwestycyjne.

„Myślę, że dla wszystkich jest oczywiste, że tego typu ustawy usprawniają życie mieszkańców i nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby tę ustawę blokować czy na etapie sejmowym, czy na dalszych etapach procesu legislacyjnego”

– powiedział Rzecznik Rządu.

Nowe przepisy mają wejść w życie 30 czerwca 2026 roku.

Projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim

 

Prawa i obowiązki uczniów w jednym akcie prawnym

Rząd przyjął projekt zmian w prawie oświatowym, który wprowadza katalog praw i obowiązków uczniów. To pierwsza w Polsce tak kompleksowa regulacja. Dzięki zmianom uczniowie będą dokładnie wiedzieć, z jakich praw mogą korzystać, a nauczyciele będą mieli jasność, jakie zasady obowiązują w całym kraju.

„To jest ustawa, która wprowadza katalog praw i obowiązków uczniów (…) oraz tworzy system rzeczników praw uczniowskich po raz pierwszy w jednym miejscu”

– podkreślił Rzecznik Rządu.

Wśród podstawowych  praw ucznia znalazły się między innymi: prawo do równego traktowania, prywatności, sprawiedliwego oceniania, wolności od przemocy.

Zmiany w prawie oświatowym zakładają także wprowadzenie systemu funkcjonowania rzeczników praw uczniowskich na poziomach: szkolnym, krajowym, wojewódzkim oraz – opcjonalnie – w gminach i powiatach.

„Po to, żeby po pierwsze zapewnić jednolite standardy ochrony uczniów w całym kraju, ale też wprowadzić jasne zasady reagowania na niewłaściwe zachowania, z naciskiem oczywiście najpierw na działania wychowawcze, na przykład na rozmowę z uczniem”

 – powiedział Adam Szłapka.

Od 1 września 2028 roku w każdej szkole będą obowiązkowo działać rady szkoły. W ich skład wejdą w równej liczbie uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw

 

Ułatwienia w rozliczeniach dla przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o zmianie przepisów podatkowych PIT i CIT.

„To jest ustawa, która wydłuża terminy przesyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących ksiąg rachunkowych oraz upraszcza zasady ich podpisywania po to, żeby dostosować obowiązki podatkowe do realnych terminów, ułatwić rozliczenia, to po prostu mniej błędów i prostsze procedury dla przedsiębiorców”

 – wyjaśnił Rzecznik Rządu.

Projekt ułatwia przesyłanie ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej. Chodzi o Jednolity Plik Kontrolny (JPK), czyli standardowy format, w którym firmy i osoby prowadzące księgi przesyłają dane do urzędu skarbowego.

„Przykład - firma będzie mogła przesłać jednolity plik kontrolny do końca lipca, zamiast wcześniejszego terminu do 30 kwietnia w przypadku PIT”

– podkreślił Minister Adam Szłapka.

Dzięki wprowadzonemu w ustawie rozwiązaniu, przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na dopełnienie obowiązków podatkowych, co usprawni proces i zmniejszy ryzyko występowania błędów, a także konieczności dokonywania korekt.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

 

Skuteczna walka z dezinformacją

Rzecznik Rządu, jak co tydzień, odniósł się do przykładów dezinformacji w przestrzeni publicznej.  

Zdementował informację o rzekomym umyślnym podpaleniu Krzyża Papieskiego w Warszawie, którą na swoim koncie upublicznił m.in. Antonii Macierewicz.

„Tutaj jest bardzo jasny komunikat policji, która na razie po prostu wyklucza udział osób trzecich w tej sprawie” – wyjaśnił Rzecznik Rządu.

Minister Adam Szłapka odniósł się także do wpisu Mariusza Błaszczaka dotyczącego rzekomej zgody rządu – członka Koalicji Chętnych - na wysyłanie polskich wojsk na Ukrainę.

„Koalicja Chętnych, w której uczestniczy bardzo wiele państw europejskich i nie tylko europejskich, nie służyła i nie służy nigdy sprawie wysłania wojsk gdziekolwiek. (…) Jej celem jest wspieranie Ukrainy walczącej z Rosją i szukanie rozwiązania tego konfliktu. I to pan minister Błaszczak powinien wiedzieć”

– wyjaśnił Rzecznik Rządu.

Minister Adam Szłapka podkreślił, że to, co napisał były minister Mariusz Błaszczak jest oczywistą i celową dezinformacją.

Na koniec Rzecznik Rządu przywołał wpis byłego ministra Marka  Gróbarczyka na portalu X, w którym autor przeprasza za opublikowanie nieprawdziwych informacji na temat Sławomira Nitrasa.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}