W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w Budapeszcie: Kraje Grupy Wyszehradzkiej to najważniejszy partner dla Korei Południowej w UE

04.11.2021

Współpraca gospodarcza, kwestia klimatu, migracje oraz zagadnienia dotyczące odbudowy gospodarczej i społecznej po kryzysie związanym z pandemią – to główne tematy poruszone podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i prezydenta Republiki Korei Moon Jae-ina. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że blisko 30 proc. eksportu Korei do UE kierowane jest do krajów V4, a współpraca handlowa z Seulem stale rośnie. Spotkanie zakończyło się przyjęciem deklaracji z okazji drugiego spotkania V4 i Korei.

Konferencja prasowa premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Korei.

Polska za dalszym rozwojem współpracy Grupy Wyszehradzkiej i Korei 

„Spójność V4 i wola współpracy z tak ważnymi partnerami, jak Korea Południowa stanowi o naszej sile, tworząc dobre perspektywy na najbliższe lata” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Jak zaznaczył, wymiana handlowa, naukowa oraz w zakresie know how wzmacnia współpracę między V4 i Koreą Południową w trudnych wyzwaniach związanych z klimatem, polityką migracyjną i geopolityką. „Chcemy żyć w pokoju z naszymi wielkimi sąsiadami i budować dobre warunki do wymiany gospodarczej” – dodał szef polskiego rządu.

Korea jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski

„Kraje Grupy Wyszehradzkiej to najważniejszy partner, patrząc razem, dla Korei Południowej w Unii Europejskiej” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Blisko 30 proc. całego eksportu Korei do UE wchodzi do naszych krajów. Jesteśmy gospodarkami otwartymi i takiej otwartości oczekujemy od naszych partnerów”– dodał.

Republika Korei jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów gospodarczych, zajmując pod względem wymiany handlowej drugie miejsce wśród państw azjatyckich. Wyrazem intensywności relacji gospodarczych jest rosnące zaangażowanie firm koreańskich w projekty infrastrukturalne i przemysłowe w naszym kraju.

„Współpraca dotycząca wymiany handlowej rośnie znakomicie w ostatnich latach. Jest ona podstawą długofalowego wzrostu gospodarczego” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, szczególnie ważna jest wymiana w tych sektorach, które stanowią o innowacyjności i przyszłości polskiej gospodarki, np. w automatyzacji czy robotyzacji. 

Wspólna deklaracja V4 i Korei 

Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji z okazji drugiego spotkania państw Grupy Wyszehradzkiej i Korei (pierwsze miało miejsce w 2015 r.). W deklaracji podkreślono silne więzi polityczne, gospodarcze i kulturowe, które oparte są na wspólnych wartościach, takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, gospodarka rynkowa czy rządy prawa.

V4 i Republika Korei za cel uznały wzmocnienie dialogu i współpracy w kwestiach globalnych, w tym zielonej transformacji, współpracy na rzecz rozwoju, transformacji cyfrowej, bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa zdrowotnego, kwestii migracji i uchodźców oraz promowania wolnego handlu. Przedstawiciele V4 i Korei opowiedzieli się także za dalszą współpracą w dziedzinie szkolnictwa wyższego, finansów, badań i rozwoju, nauki, technologii oraz innowacji.

Pełna treść deklaracji: https://www.gov.pl/web/premier/wspolne-oswiadczenie-z-drugiego-szczytu-szefow-rzadow-panstw-grupy-wyszehradzkiej-z-udzialem-prezydenta-republiki-korei

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}