W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne oświadczenie z drugiego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Prezydenta Republiki Korei

04.11.2021

Dnia 4 listopada 2021 roku, podczas drugiego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Korei, szefowie rządów Węgier, Republiki Słowackiej, Republiki Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej spotkali się w Budapeszcie z Prezydentem Republiki Korei. Uczestniczące w spotkaniu kraje reprezentowane były przez J.E. Pana Viktora Orbána, Premiera Węgier, J.E. Pana Eduarda Hegera, Premiera Republiki Słowackiej, J.E. Pana Andreja Babiša, Premiera Republiki Czeskiej, J.E. Pana Mateusza Morawieckiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej oraz J.E. Pana Moon Jae-ina, Prezydenta Republiki Korei.

Wspólne zdjęcie szefów rządów V4 i prezydenta Korei.

Budapeszt, 4 listopada 2021


I.    Wstęp

1.    W celu podjęcia dalszych kroków mających na celu wzmocnienie w przyszłości wzajemnych relacji przedstawiciele V4 i RK dokonali oceny zakresu współpracy oraz wspólnych działań.


2.    Przedstawiciele V4 i RK z ogromnym zadowoleniem zauważyli, że od chwili ustanowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy krajami udało się zadzierzgnąć istotne więzy polityczne, gospodarcze i kulturowe w oparciu o wspólne, uniwersalne wartości – wolność, demokrację, prawa człowieka, gospodarkę rynkową, rządy prawa oraz zasady dobrego rządzenia. Obie strony podkreśliły, że współpraca między krajami V4 i RK stanowi integralny element partnerstwa strategicznego UE i RK, do której wnosi ona namacalną wartość dodaną.

II.    Współpraca V4 i RK

1.    Aby sprostać wyzwaniu związanemu ze współpracą w szerokim spectrum spraw dotyczących polityki i bezpieczeństwa, przedstawiciele V4 i RK porozumieli się w sprawie pogłębienia dialogu politycznego i rozszerzenia wymiany na wysokim szczeblu.

2.    Przedstawiciele V4 wyrazili wdzięczność za wkład finansowy wniesiony przez RK do projektów Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (MFW), w tym do niedawnego programu East Solidarity, w ramach którego skutecznie wspierano Partnerstwo Wschodnie w walce z pandemią COVID-19. Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się na przeprowadzenie rozmów dotyczących kontynuacji ich pomyślnej współpracy w ramach MFW.


3.    Przedstawiciele V4 i RK podkreślili znaczenie partnerstwa między V4 i RK w zakresie walki ze skutkami pandemii COVID-19, w tym jej konsekwencjami w sferze społeczno-gospodarczej. Strony wyraziły gotowość do wymiany najlepszych praktyk oraz wspólnego promowania osiągnięć V4 i RK w obszarze przemysłu farmaceutycznego. Uczestnicy oczekują na trzynasty szczyt ASEM, na którym omówione zostaną sposoby na pogłębienie multilateralizmu oraz dialogu między Europą i Azją w zakresie walki z pandemią COVID-19.

4.    Przedstawiciele V4 i RK z zadowoleniem przyjęli informację o dobrych rezultatach w zakresie rozwoju przynoszącej wzajemne korzyści, komplementarnej współpracy gospodarczej, trwającej od chwili ustanowienia relacji dyplomatycznych między krajami. Uczestnicy zobowiązali się do pracy mającej na celu dalsze wzmocnienie wymiany handlowej oraz inwestycji, aby uzyskać wspólne korzyści. Uczestnicy przyjęli z zadowoleniem ustanowienie Forum Biznesowego V4-Korea i zgodzili się wspierać współpracę w nowopowstających dziedzinach, takich jak przemysł bateryjny i inne nowe sektory przemysłu. Przedstawiciele V4 i RK wymienili opinie na temat wagi zapewniania wsparcia w zakresie wymiany kluczowego personelu w przypadku wybuchu epidemii nowej choroby zakaźnej.

5.    Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, że istotną kwestią jest budowa innowacyjnej i kreatywnej gospodarki oraz stwierdzili, że dalsza współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego, finansów, badań i rozwoju, nauki, technologii oraz innowacji stanowi wartościowy wkład. Uczestnicy wyrazili gotowość do kontynuowania wspólnych inicjatyw w tym zakresie, takich jak V4-Korea Joint Research Program, oraz do przeanalizowania możliwości kontynuowania programu V4-Korea Knowledge Sharing.

6.    Przedstawiciele V4 i RK uzgodnili, że będą pracować nad zwiększaniem świadomości wśród firm z sektora farmacji oraz biotechnologii w zakresie możliwości biznesowych oraz perspektyw w krajach V4 i RK.

7.    Przedstawiciele V4 i RK uznali za istotny dalszy rozwój infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej, który wspomógłby wzrost gospodarczy, otwierając możliwości współpracy w zakresie transportu i infrastruktury, również w takich obszarach jak energetyka jądrowa, lotniska, autostrady, kolej oraz system inteligentnego transportu (ITS). Uczestnicy przychylnie przyjęli pomysł budowy szybkiej kolei łączącej kraje Grupy Wyszehradzkiej.  

8.    Przedstawiciele V4 i RK wymienili poglądy dotyczące wagi transformacji cyfrowej, stanowiącej element kluczowy w rozwoju gospodarek i społeczeństw. 
W związku z tym Uczestnicy zdecydowali się pogłębić współpracę i wspólne działania w dziedzinie cyfryzacji, technologii i zastosowań cyfrowych.

9.    Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, że należy zgłębić możliwości kontynuowania współpracy w zakresie obrony narodowej i przemysłu obronnego.

10.    Przedstawiciele V4 i RK uznali za istotną współpracę w zakresie kultury, projektów twinningowych oraz wymiany międzyludzkiej, której celem jest ułatwienie zrozumienia kultur krajów partnerskich.

III.     Wyzwania globalne

1.    Przedstawiciele V4 i RK wyrazili zadowolenie ze znacznych postępów w zakresie strategicznego partnerstwa UE i RK, jakie poczyniono w ostatnich latach. Uczestnicy zobowiązali się również do pracy nad dalszym rozwojem wszechstronnych, wielosektorowych, przynoszących wzajemne korzyści relacji, zgodnie z Umową Ramową zawartą między RK i UE oraz innymi umowami strategicznymi.

2.    Przedstawiciele V4 i RK potwierdzili, że ich celem jest pogłębianie dialogu i współpracy w zakresie problemów globalnych, w tym procesu zielonej transformacji, współpracy w zakresie rozwoju, transformacji cyfrowej, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa zdrowotnego, walki z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, migracji i kwestii związanych z uchodźcami, wspierania wolnego handlu. Uczestnicy zgodzili się nadal prowadzić ścisłe konsultacje w poszczególnych obszarach.

3.    Przedstawiciele V4 i RK wymienili poglądy na temat panującej na świecie sytuacji związanej z trwającym kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na fakt, jak ważny jest sprawiedliwy podział szczepionek między wszystkie kraje.

4.    Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, że stabilność Afganistanu pozostaje kwestią kluczową dla bezpieczeństwa Europy i Azji. Uczestnicy wymienili się poglądami dotyczącymi potrzeby minimalizacji ryzyka związanego z migracją oraz rozprzestrzenianiem się terroryzmu, które to zjawiska mogą wpłynąć na destabilizację regionu i stać się poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa na świecie. Przedstawiciele V4 i RK podkreślili znaczenie multilateralnego dialogu oraz bliskiej współpracy UE, USA, NATO oraz wszystkich interesariuszy w regionie.

5.    Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, iż aby zmierzyć się z omawianymi wyzwaniami, konieczne jest odniesienie się do przyczyn leżących u podstaw bezprecedensowej skali migracji i ludzkiego cierpienia oraz zwiększenie ochrony praw człowieka. Uznano, że kluczową kwestią jest bliska współpraca polityczna i operacyjna z krajami pochodzenia oraz tranzytu migrantów.

6.    Przedstawiciele V4 i RK omówili sytuację na Półwyspie Koreańskim. V4 potwierdziła swoje wsparcie dla wysiłków zmierzających do podjęcia dialogu z KRLD, którego celem jest doprowadzenie do całkowitego rozbrojenia jądrowego oraz zapewnienia trwałego pokoju na Półwyspie. V4 przychylnie odniosła się do propozycji RK dotyczącej ogłoszenia końca wojny koreańskiej. Obie strony podkreśliły wagę przywrócenia trwałego dialogu między krajami, w tym szybkiego oraz pełnego wdrożenia istniejących wcześniej wewnątrzkoreańskich zobowiązań, a także zobowiązań między USA i KRLD, takich jak Deklaracja z Panmunjom z 2018 roku, Wspólna Deklaracja z Pjongjangu oraz Wspólne Oświadczenie Singapurskie. Przedstawiciele V4 i RK ponownie podkreślili również istotę pełnego wdrożenia odpowiednich postanowień Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 
Budapeszt, 4 listopada 2021
 

Materiały

Wspólne oświadczenie z drugiego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Prezydenta Republiki Korei
Deklaracja​_ver​_PL.docx 0.03MB
JOINT STATEMENT ON THE OCCASION OF THE SECOND SUMMIT OF PRIME MINISTERS OF THE VISEGRAD GROUP AND THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF KOREA
Deklaracja​_ver​_EN.DOCX 0.06MB
{"register":{"columns":[]}}