Konferencja „Ratownik na pierwszej linii - współczesne ratownictwo policyjne” z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta
23.06.2026
Przedstawicielki Rzecznika Praw Pacjenta, Romana Dławichowska-Ochej oraz Sylwia Masłowska, na zaproszenie Komendy Głównej Policji w dniach 9-10 czerwca br. uczestniczyły w konferencji szkoleniowej „Ratownik na pierwszej linii - współczesne ratownictwo policyjne” oraz XI edycji finału Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Podczas konferencji Romana Dławichowska-Ochej omówiła zadania Rzecznika Praw Pacjenta. W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały także zagadnienia dotyczące praw pacjenta, uwzględniając podstawy prawne oraz dobre praktyki związanych z ich przestrzeganiem. Uczestnicy konferencji zostali również zapoznani z funkcjonowaniem Infolinii Rzecznika Praw Pacjenta oraz możliwością telefonicznego wsparcia dla osób zmagającymi się z chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami dementywnymi oraz dla ich rodzin, w ramach bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii „Helpline”.
Drugiego dnia wydarzenia odbył się finał XI Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych, w którym udział wzięli funkcjonariusze Policji z całej Polski, prezentując swoje umiejętności praktyczne oraz wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas przygotowanych konkurencji i scenariuszy ratowniczych.
Przedstawicielki Biura Rzecznika Praw Pacjenta obserwowały przebieg zawodów, komunikację pomiędzy funkcjonariuszami Policji a poszkodowanymi czy pacjentami.
Udział w wydarzeniu był okazją do wymiany doświadczeń oraz podkreślenia znaczenia praw pacjenta, w szczególności prawa do bezpieczeństwa zdrowotnego, właściwej informacji oraz poszanowania godności osoby wymagającej pomocy medycznej, także w sytuacjach nagłych podejmowanych przez służby ratownicze i mundurowe.