W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MZ i GIS wydają rekomendacje dotyczące zasad odwiedzin w szpitalach

08.09.2021

Rzecznik Praw Pacjenta otrzymywał liczne sygnały od pacjentów, ich rodzin oraz organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, które podkreślają potrzebę przyjęcia wytycznych postępowania w sprawie realizacji praw pacjenta. 

15.07.2020 Warszawa Rzecznik praw pacjentow Bartlomiej Lukasz Chmielowiec fot. Rafal Siderski

W czerwcu br. Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia - dr. Adama Niedzielskiego w sprawie wytycznych. W wystąpieniu podkreślał konieczność dostosowania ograniczeń praw pacjentów w odniesieniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej, a także stopnia zaawansowania realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
W piśmie zostały przedstawione także proponowane rekomendacje. 

7 września br. zostały opublikowane Rekomendacje Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w okresie epidemii COVID-19. W rekomendacjach zostało  m.in. podkreślone, że podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ma możliwość jedynie ograniczenia, a nie na całkowitego wyłączenia możliwości korzystania przez pacjentów z poszczególnych praw pacjenta. 

Przedmiotowe rekomendacje są odpowiedzią na potrzeby pacjentów i ich rodzin w czasie epidemii, a także stanowią jasne wskazówki postępowania dla podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. 
 

Wytyczne znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.