W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Praktyki studenckie w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

09.09.2020

praktyki studenckie w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

W okresie wakacyjnym, w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta studenci z 9 uczelni z całej Polski, w ramach praktyk studenckich poznawali jak w praktyce wygląda ochrona praw pacjenta. 30 uczestników praktyk na co dzień kształci się na kierunkach: prawo, medycyna, praca socjalna, psychologia, psychologia kliniczna, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, organizacja i ekonomika w ochronie zdrowia, psychologia i kulturoznawstwo oraz farmacja.

Ze względu na epidemię koronawirusa część zajęć w ramach praktyk studenckich odbywała się zdalnie, a część realizowana w małych grupach miała charakter stacjonarny. Studenci poznali działalność Rzecznika Praw Pacjenta dotyczącą postępowań wyjaśniających indywidualnych i zbiorowych, a także działań systemowych oraz medialnych. Zobaczyli również w jaki sposób pomagamy pacjentom za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania w Departamencie ds. Zdrowia Psychicznego oraz możliwość towarzyszenia w codziennej pracy Rzecznikom Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, gdzie studenci mieli okazję poznać zarówno funkcjonowanie szpitali psychiatrycznych, jak również lokalnych organizacji działających na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego.

W ramach praktyk studenci uczestniczyli także w specjalnie dla nich organizowanych spotkaniach z ekspertami z dziedziny psychiatrii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • dr Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii
  • dr Lena Cichoń – zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu
  • prof. Agnieszka Gmitrowicz - przewodniczącą Zespołu ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Ministrze Zdrowia
  • dr Ireneusz Jelonek – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dla woj. śląskiego
  • Katarzyna Kisielińska – rzecznik prasowy Biura ds. pilotażu centrów zdrowia psychicznego
  • dr Katarzyna Julia Kowalska – radca prawny, przewodnicząca Rady Młodych Ekspertów ds. psychiatrii przy Rzeczniku Praw Pacjenta

 

Co o nas sądzą studenci?

„Do tej pory miałam raczej negatywne odczucia, jeżeli chodzi o tego typu instytucje, które są raczej po to, żeby istnieć, a nie po to, żeby pomagać. Praktyki w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta okazały się jednak pozytywnym doświadczeniem. Wyniosłam z nich poczucie o dobrze wykonywanej tam pracy. Dodatkowo uzmysłowiłam sobie, jak wiele podstawowych praw pacjenta jest łamanych w XXI wieku i jak wiele robi Rzecznik Praw Pacjenta, żeby to zmienić. Szczególnie chylę czoła dla pracy na rzecz pacjentów szpitali psychiatrycznych, którzy są stygmatyzowani i podlegają ostracyzmowi społecznemu i jeszcze wiele czasu pewnie będzie musiało upłynąć, nim zmieni się mentalność ludzi.”

„Polecam praktyki innym osobom zwłaszcza tym, które są zainteresowane prawem medycznym. Na studiach pomija się w ogóle instytucję Rzecznika Praw Pacjenta. Najbardziej w tym Urzędzie podobali mi się ludzie tam pracujący i ich podejście nastawione na pomoc pacjentom, duża empatia i zaangażowanie w wykonywanie codziennych, często bardzo trudnych do rozwiązania problemów.”

 

Dziękujemy studentom za odbyte praktyki i życzymy pomyślności w nadchodzącym roku akademickim.

Osoby zainteresowane praktyką lub stażem w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat:

Zdjęcia (7)