W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy z Ekspertami - wywiad z Prof. Justyną Król-Całkowską

19.11.2021

W ramach cyklu „Rozmowy z Ekspertami” rozmawiamy z Panią Prof. Justyną Król-Całkowską, Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uczelni Łazarskiego w Warszawie, członkiem Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

baner_justyna_krol

Zgodnie z przepisami – każdy z nas ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody - po uzyskaniu szczegółowych informacji na ich temat. Pytamy Panią Profesor, czy zapis ten dotyczy każdego świadczenia zdrowotnego i czy zgodę tę możemy wyrazić ustnie, czy tylko pisemnie.

Prof. Justyna Król-Całkowska wyjaśni, co dokładnie oznacza termin „odmowa wyrażenia zgody na udzielanie świadczeń”, czy jest on jednoznaczny ze „sprzeciwem na leczenie”.

Pytamy Panią Profesor, czy lekarz może udzielić świadczenia zdrowotnego pomimo sprzeciwu pacjenta i jakie to są sytuacje. Z wywiadu dowiemy się także, jak wyrazić zgodę na leczenie dzieci i osób ubezwłasnowolnionych. Rozmawiamy również o „zgodzie zastępczej sądu”.

Zachęcamy do obejrzenia poniższego wywiadu.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}