W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartowała reforma systemu psychiatrii dzieci i młodzieży!

16.04.2020

71352961 - pediatrician talking to unhappy child in hospital

Z początkiem kwietnia rozpoczęły swoją działalność pierwsze poradnie psychologiczno - psychoterapeutyczne stanowiące fundament ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie niepełnoletnim pacjentom doświadczającym kryzysu psychicznego oraz ich rodzinom.

 

Przygotowany przez Ministra Zdrowia nowy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży składa się z trzech poziomów referencyjności.

 

 

Na pierwszym poziomie referencyjności wsparcie zapewniać będzie psycholog, psychoterapeuta i terapeuta środowiskowy. Aby skorzystać z ich pomocy, nie potrzebne będzie skierowanie lekarskie. Pomogą oni młodym pacjentom, którzy nie wymagają diagnozy psychiatrycznej i leczenia farmakologicznego. Działania te mają mieć charakter szybkiej reakcji na pojawiające się u dzieci problemy i niedopuszczenie do pogorszenia się stanu zdrowia w takim stopniu, który wiązałby się z leczeniem w całodobowym oddziale psychiatrycznym.

Działające ośrodki pierwszego poziomu usytuowane na mapie.

Docelowo taki ośrodek powinien działać na terenie każdego powiatu lub kilku, współpracujących ze sobą powiatów.

 

Zapewnienie właściwej opieki dla dzieci i młodzieży i zwracanie uwagi na problemy w tym zakresie od wielu lat stanowi priorytet działań Rzecznika Praw Pacjenta. W 2015 roku poprzedni Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska alarmowała: Występuje trwały stan nadmiernego obłożenia łóżek, a jedynie w okresie wakacyjnym liczba pacjentów nie przekracza liczby zakontraktowanych miejsc. W 2016 roku wskazywaliśmy: Jedną z istotnych kwestii są trudne warunki hospitalizacji małoletnich występujące w części młodzieżowych oddziałów stacjonarnych, wynikające z nadmiernego obłożenia pacjentów.


Na początku lutego 2018 roku obecny Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec apelował do Ministra Zdrowia o podjęcie zdecydowanych działań skutkujących poprawą sytuacji w dziecięcej i młodzieżowej psychiatrycznej opiece zdrowotnej. Zarządzeniem z dnia 20 lutego 2018 roku Minister Zdrowia powołał Zespół do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który opracował nowy model opieki psychiatrycznej dla najmłodszych pacjentów (grafika powyżej).

 

- Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że reforma psychiatrii dzieci i młodzieży z fazy planowania wchodzi w etap wdrażania. W marcu spotkałem się z Panią Profesor Małgorzatą Janas-Kozik, pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Uzyskałem zapewnienie, że ośrodki będą tworzone sukcesywnie w kolejnych miejscowościach, ale potrzebny jest czas, potrzebne jest odpowiednie finansowanie, potrzebne jest przygotowanie kadr. Zapewniam, że jako Rzecznik Praw Pacjenta będę mocno wspierać te działania, aby najmłodsi pacjenci i ich bliscy zawsze mieli poczucie, że jestem ich Rzecznikiem w tak ważnych dla nich sprawach - podsumowuje działania w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży Bartłomiej Chmielowiec.

 

W czasie stanu epidemii koronawirusa pomoc w dużej mierze świadczona jest za pomocą teleinformatycznych środków komunikacji.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w wytycznych Ministra Zdrowia 

W miejscowościach i regionach, w których ośrodki pierwszego poziomu referencyjności nie zostały jeszcze utworzone, dzieci i młodzież, ich rodzice i opiekunowie mogą uzyskać pomoc w placówkach realizujących świadczenia z zakresu psychiatrii i leczenie uzależnień dla dzieci i młodzieży – wykaz według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. poniżej.

Materiały

Wykaz placówek realizujących świadczenia w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień dla dzieci i młodzieży w 2019 r.
Wykaz​_placówek​_realizujących​_świadczenia​_w​_rodzaju​_opieka​_psychiatryczna​_i​_leczenie​_uzależnień​_dla​_dzieci​_i​_młodzieży​_w​_2019​_r.xlsx 0.07MB

Zdjęcia (1)