W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie psychiczne na polskich uczelniach - raport Rzecznika Praw Pacjenta

08.01.2021

aula wykład studenci audytorium

Zdobywanie wykształcenia wyższego wiąże się z wieloma trudnymi wydarzeniami, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z raportem Rzecznika Praw Pacjenta poświęconym zdrowiu psychicznemu w środowisku akademickim oraz wystąpieniem do Ministra Edukacji i Nauki o potrzebie wsparcia psychicznego studentów.

Raport Rzecznika Praw Pacjenta został przygotowany na podstawie informacji zebranych z kilkudziesięciu uczelni z całej Polski. Przybliżamy w nim problemy psychiczne, z jakimi zmagają się studenci oraz formy pomocy, jakie uzyskują na swoich uczelniach. Wśród pojawiających się problemów uczelnie wskazywały m.in. na zaburzenia w odżywianiu, nadwagę, otyłość i związane z tym kompleksy. Osoby ze środowiska akademickiego borykają się również z uzależnieniami. Dodatkowo pojawia się przemęczenie, brak koncentracji, brak perspektyw i możliwości rozwoju. W życiu każdego studenta przychodzi czas zderzenia się z rzeczywistością dorosłych. Problemem wywołującym kryzys mogą być trudności w poszukiwaniu pierwszej pracy, mobbing lub stalking, a w przypadku pracowników uczelni także wypalenie zawodowe. Raport został wzbogacony komentarzem pracowników naukowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Przewodniczącej Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta przekazał raport Ministrowi Edukacji i Nauki wraz z prośbą o informację, o działaniach planowanych w obszarze szkolnictwa wyższego ukierunkowanych na zapewnienie i rozwinięcie wsparcia dla studentów i pracowników uczelni w kryzysie psychicznym.

Nie jest to pierwsze działanie Rzecznika Praw Pacjenta dotyczące środowiska akademickiego. 20 maja 2019 roku Rzecznik Praw Pacjenta i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisali porozumienie o współpracy na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego. To pierwsze takie porozumienie w Polsce podpisane ze szkołą wyższą. 

Materiały

Zdrowie psychiczne na polskich uczelniach
Zdrowie​_psychiczne​_na​_polskich​_uczelniach​_e.pdf 0.63MB
Pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie zdrowia psychicznego na uczelniach
Pismo​_do​_MEN​_ws​_zdrowia​_psychicznego​_na​_uczelniach.pdf 0.65MB