W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego

03.05.2021

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Prezydenci Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nausėda, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy – Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r. Z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbyły się uroczystości państwowe.

Na zdjęciu prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy stojący na scenie. W tle telebim przedstawiający fragment obrazu Jana Matejki oraz napis 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się podniesieniem flagi Polski na maszt i wykonaniem hymnu państwowego. Następnie odbyła się ceremonia symbolicznego oddania hołdu Konstytucji 3 Maja przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz gości honorowych Prezydentów Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy. W trakcie ceremonii odczytano tekst preambuły Konstytucji 3 Maja.  

Podczas swojego wystąpienia Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja to wydarzenie prawdziwie epokowe, stanowiące zwrot w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Wyciągając wnioski z historii naszych narodów, stajemy ramię w ramię, aby wyrazić wolę zachowania ich niezawisłości, bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju. Z całą mocą deklarujemy, że nie możemy i nie chcemy wyrzec się naszej wolności, suwerenności, integralności terytorialnej i prawa do samostanowienia. Naszej równości, demokracji i rządów prawa. Naszego braterstwa, solidarności, wzajemnego szacunku oraz lojalnej, wielostronnie korzystnej współpracy. Razem uznajemy, że tylko na fundamencie tych ideałów możemy budować swoją pomyślną przyszłość – mówił Andrzej Duda w wystąpieniu.

– Wiwat nasza przyjaźń! Niech żyją wolne narody i demokratyczne państwa naszego regionu – Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina i Polska! Niech żyją wolność i solidarność!  – podkreślił na zakończenie.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Prezydenci Polski, Estonii, Ukrainy, Łotwy i Litwy przyjęli wspólną deklarację, której treść dostępna jest na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia (3)