W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40-lecie powstania NSZZ „Solidarność – obchody w Płocku

05.10.2020

Odznaczeniami państwowymi, podziękowaniami, licznymi wyróżnieniami, gratulacjami oraz życzeniami dalszej pracy o prawa pracownicze uczczono jubileusz 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, przygotowany przez Zarząd Regionu Płockiego NSZZ. Wydarzenie odbyło się w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uczestniczył w nim Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Grafika przestawia logo Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Logotypem jest czerwony napis "Solidarność" na białym tle. Literka "N" zakończona jest biało-czerwoną flagą. W związku z obchodami 40-lecia powstania NSZZ logo opatrzono cyfrą "40"

Chcemy, aby pamięć o wydarzeniach i ludziach tworzących "Solidarność" trwała wiecznie. Idea powstania związków zawodowych niesie ze sobą cenne wartości. Wartości, które należy przekazywać następnym pokoleniom. W 1980 roku miałem 22 lata i dla tych, którzy tworzyli "Solidarność" byłem takim młodszym bratem – powiedział w trakcie wydarzenia Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Wraz z kolegami, będąc jeszcze na studiach, tworzyliśmy Niezależne Zrzeszenie Studentów. Młodszego kolegę "Solidarności". Pamiętam o co nam wówczas chodziło – nam wszystkim. Chcieliśmy stworzyć związki niezależne od władz rządowych. "Solidarności" to się udało. Gratuluję wszystkim tym, którzy przez te 40 lat bronili praw pracownika kształtując dzisiejszą Polskę – dodał.

W trakcie uroczystości Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Srebrny i Brązowe Krzyże Zasługi członkom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Regionu Płockiego za wkład w budowaniu godności pracownika i jego praw.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest ogólnopolskim związkiem zawodowym, powstałym w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi. „Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.