W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

82. rocznica Bitwy pod Hutą Gruszczyno i Żulinem

13.09.2021

W niedzielę, 12 września 2021 roku odbyły się obchody 82. rocznicy Bitwy pod Hutą Gruszczyno i Żulinem. W uroczystości Wojewodę Mazowieckiego reprezentowała Anna Kaszuba, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach.

Zdjęcie przedstawia wysoki krzyż usytuowany wśród wysokich drzew, na najwyższym wzniesieniu w okolicy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kaplicy pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Hucie Gruszczyno. Po mszy Anna Kaszuba, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach złożyła kwiaty pod krzyżem na górce w Żulinie, który jest symboliczną mogiłą żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w bitwie w rejonie wsi Huta Gruszczyno i Żulin.

W trakcie uroczystości Anna Kaszuba, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach odczytała list z podziękowaniami za pamięć o tych, którzy przelali swoją krew za naszą wolność, który na ręce organizatorów obchodów skierowała Senator RP Maria Koc.

Bitwa pod Hutą Gruszczyno i Żulinem, która rozegrała się 10 września 1939 roku i jest jedną z wielu mało znanych bitew Kampanii Wrześniowej. 8 września wojska niemieckie w okolicach Broku utworzyły przyczółek na południowym brzegu rzeki Bug. Po nieudanym kontrataku wojsk polskich, wojska niemieckie kontynuowały marsz na południe. Wycofujące się polskie oddziały pod naporem wojsk niemieckich postanowiły zatrzymać nieprzyjaciela w rejonie wsi Huta Gruszczyno i Żulin (były to 114. i 115. pułk piechoty, pochodzące z rozbitych jednostek 41. dywizji piechoty). Wojska polskie okopały się na najwyższym wzniesieniu w okolicy, jakim było wzgórze w Żulinie.

O zaciekłości walk świadczą straty zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Na samym wzgórzu pochowano ok. 50 żołnierzy. Wszyscy polegli 10 września 1939 roku w Bitwie pod Hutą Gruszczyno i Żulinem. Poległych pochowano na polu bitwy. W 1940 roku, staraniem ówczesnego wójta gminy Starawieś Pawła Basika oraz starowiejskiego proboszcza ks. Józefa Blocha, 86 poległych ekshumowano i pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu w Starejwsi. Groby innych poległych znajdują się na cmentarzu w Stoczku.

{"register":{"columns":[]}}