W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2019-2020

14.10.2019

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2019-2020. Termin składania wniosków przez przedstawicieli gmin i powiatów do Wojewody Mazowieckiego upływa 22 października br.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (logo)

Program adresowany jest do gmin i powiatów, w których istnieje potrzeba świadczenia usług asystenta dla osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z Ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych.

Program ma na celu m.in.: możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia; przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy też sportowych.

Warunki przekazania środków finansowych z Programu:

  • Przekazanie wojewodom środków finansowych z Programu, odbędzie się na podstawie umów zawartych między poszczególnymi wojewodami a ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego;
  • Wojewoda przekazuje środki z Programu gminom/powiatom na podstawie zawartej umowy;
  • Podmioty realizujące zadania wynikające z umów zawartych w ramach Programu, są obowiązane do posiadania wyodrębnionego rachunku bankowego dla środków Programu, prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej otrzymanych środków i dokonywanych z tych środków wydatków (Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – art. 17).

Termin i warunki realizacji zadania:

  • Program będzie realizowany od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.;
  • Zadanie musi być realizowane na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, o których mowa w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczeniem równoważnym do wyżej wymienionych, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym;
  • Data rozpoczęcia realizacji zadania nie może być wcześniejsza niż 1 października 2019 r.;
  • W przypadku podpisania umowy pomiędzy wojewodą a gminą/powiatem w sprawie wysokości i trybu przekazywania środków Funduszu Solidarnościowego po dniu rozpoczęcia realizacji zadania, będzie ono realizowane od daty podpisania umowy, przy czym istnieje możliwość zrefundowania ze środków Programu wydatków poniesionych w związku z realizacją zadania, tj. od 1 października 2019 r. Do czasu otrzymania środków finansowych, co nastąpi po podpisaniu umowy, gmina/powiat może realizować Program korzystając ze środków własnych.

Terminy naboru wniosków:

  • Gmina/powiat składa wniosek/wnioski do właściwego wojewody (zał. nr 1 do Programu) – w terminie do 22 października 2019 r.;
  • Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek/wnioski na środki finansowe z Programu wraz z listą/listami rekomendowanych wniosków, Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – w terminie do 5 listopada 2019 r.

Termin rozpatrzenia wniosków:

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokona ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów – w terminie do 19 listopada 2019 r.

Źródłem finansowania Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” są środki ujęte w planie finansowym Funduszu Solidarnościowego. Dysponentem środków Funduszu Solidarnościowego jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na realizację programu planuje się przeznaczyć, w 2019 roku – 30 mln zł, w 2020 roku – 50 mln zł.

Materiały

(zał. nr 1) Wniosek gminy/powiatu na środki finansowe z Programu - edycja 2019-2020
Zal​_1-Wniosek​_gminypowiatuna​_środki​_finansowe.xlsx 0.01MB
(zał. nr 4) Sprawozdanie gminy/powiatu z realizacji Programu - edycja 2019-2020
Zal​_nr​_4-Sprawozdanie​_gminypowiatu​_z​_realizacji​_Programu​_Asystent​_osobisty​_osoby​_niepełnosprawnej.xlsx 0.01MB
(zał. nr 6) Wzór oświadczenia o przyjęciu środków finansowych z Programu - edycja 2019-2020
Zal​_nr​_6-Wzor​_oświadczenia​_o​_przyjeciu​_środków​_fiansowych​_z​_Programu​_Asystent​_osobisty​_osoby​_niepełnosprawnej.docx 0.01MB
(zał. nr 7) Karta zgłoszenia do Programu - edycja 2019-2020
Zal​_nr​_7-Karta​_zgloszenie​_do​_Programu​_Asystent​_osobisty​_osoby​_niepełnosprawnej.docx 0.01MB
(zał. nr 8) Karta realizacji usług asystenckich w ramach Programu - edycja 2019-2020
Zal​_nr​_8-Karta​_rozliczenia​_uslug.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}