W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej – udział Wojewody Mazowieckiego

13.09.2021

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w uroczystości beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej – założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Beatyfikacja odbyła się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. W imieniu papieża Franciszka w uroczystości udział wziął kard. Marcello Semeraro. W uroczystości wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Fot. Marek Borawski/ KPRP

Rok 2021, uchwałą Sejmu i Senatu, został ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego (w 120. rocznicę urodzin oraz w 40. rocznicę śmierci). Kardynał Stefan Wyszyński był kapelanem w czasie Powstania Warszawskiego, pasterzem kościoła katolickiego w okresie Polski Ludowej. Urodził się 3 sierpnia 1901 r. we wsi Zuzela na ziemi nurskiej, na pograniczu Podlasia i Mazowsza.

Matka Elżbieta Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi (obecnie miejscowość znajduje się na Ukrainie). Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, jednak całkowicie straciła go w wieku 22 lat. Zaczęła uczyć się alfabetu Braille’a, zapoznawała się z najnowszymi osiągnięciami nauki o niewidomych oraz podróżowała po Europie. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, które w 1922 roku stopniowo przenosi się do miejscowości Laski.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałym w Laskach.

Zdjęcia (3)