W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co jest ważne dla Polski? – debata senacka z udziałem Wojewody Mazowieckiego

18.04.2024

Mazowsze stało się miejscem kolejnej z cyklu debat „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”, organizowanych w różnych regionach. Co jest ważne dla Polski? Co jest ważne dla społeczności lokalnych? O tym rozmawiali między innymi Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz mieszkańcy. Wydarzenie odbyło się 17 kwietnia w oddziale Archiwum Państwowego w Milanówku.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” (fot. Kancelaria Senatu, Tomasz Ozdoba)

Debaty senackie są projektem edukacyjnym mającym na celu informowanie o roli Senatu w procesie stanowienia prawa obowiązującego każdego z nas. Tym razem rozmowy odbyły się w jednym z mazowieckich miast ogrodów - podwarszawskim Milanówku. W debacie udział wzięli: Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, Stefan Niesiołowski Senator VI kadencji, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Przewodniczący Rady Miasta Milanówek Piotr Napłoszek, Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, Aktor Daniel Olbrychski, a także  mieszkańcy Milanówka. Rozmowę poprowadziła Magdalena Czyż Wiceprezeska Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”.

Władza blisko Obywateli

Rolą administracji jest zapewnienie usług w różnych obszarach codziennego życia – edukacji, ochrony zdrowia, opieki społecznej, czy na przykład transportu. Jak podkreślił Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński – Władza powinna być zdecentralizowana, powinna być jak najbliżej spraw ludzi. Na poziomie lokalnym odpowiadają za to przedstawiciele samorządów.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zwrócił natomiast uwagę na rolę samorządów w kontekście wykorzystania możliwości, które otrzymaliśmy po wejściu Polski do Unii Europejskiej.   – Samorządy są jednym z głównych beneficjentów funduszy europejskich. Unijne wsparcie ma przede wszystkim służyć mieszkańcom lokalnych społeczności, korzystającym z efektów dofinansowanych inwestycji. Członkostwo w Unii Europejskiej to jednak dużo więcej niż tylko finansowanie inwestycji, to również kwestia naszego bezpieczeństwa.

Uczestnicy debaty poruszyli również zagadnienia dotyczące poszanowania wolności i praw każdego mieszkańca społeczności lokalnych. Mieszkańcy z kolei zasygnalizowali potrzebę zwiększenia działań w zakresie edukacji obywatelskiej i korzystania z praw wyborczych.

 

Fot. Kancelaria Senatu, Tomasz Ozdoba

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}