W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cykl szkoleń poruszających tematykę przemocy w rodzinie

20.12.2021

Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na przełomie listopada i grudnia br. zorganizowali cykl szkoleń poruszających tematykę przemocy w rodzinie. Wykłady odbyły się w formie online.

logotyp PARPA

Wykłady były podzielone na trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył przygotowania do podejmowania interwencji w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty”, drugi obejmował spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, a trzeci zespołu dziecka krzywdzonego.

Czas trwania każdego z bloków zaplanowano na około pięć godzin. Z uwagi na to, że wykłady miały formę online, liczba uczestników była większa niż w latach poprzednich. Grupą docelową byli pracownicy ochrony zdrowia i oświaty. W szkoleniu wzięło udział ponad 200 osób z kilkudziesięciu placówek na terenie województwa mazowieckiego.

Pierwszy blok tematyczny - procedury „Niebieskie Karty”

Szkolenie na temat realizacji i prowadzenia procedury „Niebieskie Karty” prowadził Grzegorz Wrona. Przedstawił prawne aspekty uruchamiania i realizacji procedury „Niebieskie Karty” oraz pracy w zespołach interwencyjnych i grupach roboczych. Następnie Ewa Foks omawiała diagnozę sytuacji w rodzinie oraz typowe sygnały, które świadczą o przemocy. Na koniec Paula Klemińska przedstawiła zasady skutecznych działań w ramach procedury „Niebieskie Karty”.

Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o tę procedurę i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Procedura wszczynana jest w sytuacji, gdy dany podmiot w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych powziął podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny ewentualnie przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

Drugi blok tematyczny - Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) z perspektywy medycznej i społecznej

Iwona Palicka omówiła zaburzenia pierwotne i wtórne w FASD, następnie Tomasz Maciejewski przedstawił problem alkoholowy w trakcie ciąży. Jadwiga Fudała opowiedziała o FASD jako o zaniedbanym obszarze profilaktyki. Natomiast o dobrych praktykach i realnych możliwościach pomocy osobom z FASD swój referat przedstawiła Monika Zakrzewska. Na zakończenie drugiego bloku tematycznego Katarzyna Dyląg omówiła FASD jako chorobę dzieci.

Trzeci blok tematyczny – Zespół Dziecka Krzywdzonego

Na początku Grzegorz Wrona przedstawił prawo jako narzędzie ochrony dzieci przed przemocą. Następnie Katarzyna Fenik–Gaberle skupiła się na rozpoznawaniu sygnałów świadczących o przemocy wobec dziecka, a także o podejmowaniu interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone. Na koniec Mariusz Moderski omówił konsekwencje doznawania przemocy przez dziecko.

Zjawisko przemocy w rodzinie jest obok problemów alkoholowych, jednym z poważniejszych zaburzeń życia społecznego. Niesie ze sobą dotkliwe konsekwencje dla osób pozostających w jego zasięgu. Każde zachowanie agresywne powinno budzić sprzeciw.

{"register":{"columns":[]}}